Babiš se prý vrací do Agrofertu. „Ne, ne,“ reaguje expremiér

01. 09. 202312:03
Babiš se prý vrací do Agrofertu. „Ne, ne,“ reaguje expremiér
foto: PrahaIN.cz/Budova Agrofertu na pražském Chodově

PrahaIN.cz od tří zdrojů ze společnosti Agrofert zaznamenala informaci, která už prý celkem běžně „létá po chodbách“. Hovoří o tom, že by se zakladatel holdingu měl do svého klíčového sídla vrátit.

Na přímý dotaz redakce to ovšem Andrej Babiš vyvrátil. Podle něj jde o drb a žádný návrat nepřipadá v úvahu.

Doplňme, že tři zdroje, které máme, to přímo z jeho úst neslyšely. „Začalo se o tom mluvit nějak před dvěma týdny po jedné z porad nejvyššího vedení. Nevím, kdo přesně tam byl, ale počítám, že Josef Mráz, Alexej Bílek nebo Zbyněk Průša a Petr Cingr,“ prozradil náš první zdroj.

Doplnil, že o návratu Andreje Babiše slyšel právě po zmíněném rokování.

Druhý zdroj byl přesnější. „Andrej Babiš už několikrát v minulosti uvedl, že se na Agrofert vrátí, teď jsem to slyšel taky, dokonce se to má stát v říjnu, ale víc netuším, jak to vzniklo,“ uvedl.

I třetí muž, rovněž z Agrofertu, má totožné postřehy. „Nevím, co je na tom pravdy, ale mohu říct, že jsem to slyšel i s tím říjnem,“ uvedl na dotazy naší redakce.

Andrej Babiš. Foto: PrahaIN.cz

Politika i média

Realita ovšem podobným krokům odporuje.

Agrofert je kvůli novele zákona o střetu zájmů převeden na dva svěřenské fondy, konkrétně na AB private trust I a AB private trust II. Správcem prvního je předseda představenstva Agrofertu Zbyněk Průša, druhého advokát Alexej Bílek.  

Společnost vykázala za rok 2022 zisk téměř třináct miliard korun. Tržby skupiny meziročně vzrostly o 33 procent na 245 miliard korun. V roce 2021 vydělala firma 5,8 miliardy korun. Její součástí jsou například firmy Penam, Kostelecké uzeniny, Vodňanská drůbež, Krahulík a řada chemických továren. Vysoký zisk za rok 2022 oznámila třeba také společnost Vodňanská drůbež.

Andrej Babiš je v současnosti předsedou nejsilnějšího opozičního uskupení, hnutí ANO. V byznysových kruzích se o něm hovoří rovněž v souvislosti s plánovaným prodejem společnosti MAFRA.

Několik oslovených poslanců hnutí jeho návrat do Agrofertu vyloučilo.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných