foto: Pixabay.com licence/Kadeřnictví, ilustrační foto
„Rozčiluje mě lidská bezohlednost. Lidi mají pocit, že se všechno točí jenom kolem nich,“ svěřila se naší redakci kadeřnice Jana, která provozuje vlastní salón na okraji Prahy. Kromě kadeřnických služeb nabízí spolu se svými kolegyněmi také manikúru, úpravy obočí a řas nebo masáže. Velkým problémem všech těchto odvětví jsou prý nespolehliví klienti, kteří pravidelně nechodí na předem domluvené termíny.
S Janou jsme hovořili při návštěvě jejího salónu, kde jsme byli shodou okolností svědky situace, kdy jedna z objednaných klientek bez omluvy nedorazila. Přístup zkušené kadeřnice nás zprvu překvapil. Nehnula totiž brvou, když klientka ani po více než půlhodině po smluveném termínu nedorazila. Prostě jen pokrčila rameny a jméno si škrtla v kalendáři.
„Děje se to pořád. Lidi se objednají a pak nepřijdou a nedají ani vědět. Rozčiluje mě lidská bezohlednost. Lidi mají pocit, že se všechno točí jenom kolem nich. Blokují místa ostatním, kteří by přišli a zároveň mě obírají o čas a výdělek. Kolikrát se mi stává, že kvůli tomu jen hodinu sedím a piju kafe, zbytečně,“ svěřila se následně Jana.
Psali jsme
REPORTÁŽ: Levné oblečení všeho druhu, řetízky okolo 120 korun, postavička Stitch v mnoha variacích, plastové lahvičky na pití s motýli, kufry,…
Omluvy jsou mnohdy bizarní
Podobné problémy prý na denní bázi zažívají i její kolegyně, které se věnují kosmetickým službám. Také ony se pravidelně setkávají s klientkami, které bez omluvy vůbec nedorazí, případně se omluví až poté, co měly v salónu být. „Když se už omluví, často jsou to hodně bizarní důvody. Slyšela jsem už třeba nespočet výmluv na počasí. Že bylo moc ošklivě, ale i že bylo až moc hezky, že se tedy paní nechtělo trávit čas uvnitř v kadeřnickém křesle, tak šla radši s dětmi na koupaliště,“ přiblížila Jana zážitky z práce s lidmi.
Nejproblematičtější jsou však dle jejích dalších slov ti, kteří nenapíšou ani nezavolají vůbec a zkrátka jen nepřijdou. „Kolikrát udělám i ústupek. Vezmu někoho třeba mimo otevírací dobu, přednostně nebo hodně narychlo, ale i takoví lidé jsou schopni pak vůbec nedorazit. To mě dokáže naštvat,“ pokračovala. Mnozí prý mají dokonce pocit, že když nepřijdou, dělají tím kadeřnici službu: „Už se mi stalo, že mi paní do telefonu řekla, ať si jdu třeba na oběd nebo nakoupit. Že si mám užívat, že nemusím nic dělat.“
Řešením je záloha a připomínací SMS
Jediným řešením je prý vybírání záloh. Ovšem v tomto případě naráží majitelka salónu na nesouhlas některých klientů, kteří nejsou ochotni platit cokoli předem, a už vůbec ne s vědomím, že budou finance sloužit jako nevratná záloha. Několik klientů se prý kvůli tomu rozhodlo změnit kadeřnici.
„Dřív se taky stávalo, že klientky na termín zapomínaly, a proto nepřišly. Takže jsme asi před dvěma lety zavedli novinku v podobně SMS zpráv, které posíláme den předem, abychom termíny připomněli. Docela to pomohlo, musím říct. Zapomínačů rozhodně ubylo,“ přiblížila Jana.
V závěru nás ještě odkázala na instagramový profil s názvem Těžký život služebnic. „Jestli se chcete pobavit, podívejte se tam. Já to sleduji a je to podle mě super. Ze života,“ doporučila nám. Právě na tomto profilu se pravidelně objevují autentické konverzace mezi poskytovateli služeb a jejich klienty, nezřídka se jedná právě o rušení termínů nebo bizarní omluvy.