foto: Patrik Pašek, PrahaIN.cz/Podání ruky; ilustrační foto
RÁDCE: Tento rok jsou rozpočty domácností napjaté, jako dlouho předtím nebyly. Ceny potravin vystoupaly neuvěřitelně vysoko, na bydlení vydáme často třetinu až polovinu vydělaných peněz, a mnohým z nás se při pohledu na nově stanovené zálohy za energie jen protočily panenky. Mohou pomoct brigády?
Celá třetina domácností žije od výplaty k výplatě, na vánočních dárcích budou šetřit dokonce dvě třetiny Čechů. Cukroví pod 1 000 korun za kilo seženete jen těžko, za kapry dáme až 140 korun za kilo, a až o 15 procent si připlatíme i za vánoční stromky. Přesto je pro spoustu z nás závěr roku spojen až s posvátným obdobím klidu a naděje, kterou si i právě díky složité situaci nechceme nechat vzít. A tak mnozí hledají druhou či třetí práci nebo prostě brigádu a přivýdělek.
Přitom brigády hledají úplně všichni: „Krátkodobá práce je využívána jak zaměstnavateli k vyrovnání sezónního zvýšení poptávek, tak i jednotlivci, kteří si chtějí vylepšit svůj celkový příjem,“ říká Dagmar Kužvartová, ředitelka Sekce zaměstnavatelské Svazu průmyslu a dopravy ČR.
„Klasickými zájemci o tuto krátkodobou práci mohou být i zaměstnanci hledající přivýdělek, ale zejména studenti, kteří na brigádách získávají i praktické zkušenosti, rodiče malých dětí, zejména matky jako přilepšení k rodičovskému příspěvku a také důchodci.“
V Praze jsou ideální podmínky pro brigády
Brigády jsou podle ní dostupné hlavně tam, kde je větší koncentrace turistických, obchodních, či sportovně-ubytovacích kapacit – Praha je samozřejmě díky každoročnímu turistickému náporu jednou z prémiových destinací pro vánoční brigády: „Typické činnosti pro vánoční období jsou v dárkových centrech obchodních domů, ale při větším náporu zákazníků i u pokladen, navýšení obslužného personálu v ubytovacích zařízeních – pokojské, úklid, pomoc v kuchyni, apod.,“ dodává Dagmar Kužvartová.
Velké posílení pracovních kapacit potřebují ale také firmy, jejichž činnost přímo souvisí s Vánocemi: „Supermarkety, kurýrní služby, prodejci dárkových předmětů, skladníci v distribučních centrech, vykládání kamionů, skenování čárových kódů,“ uvádí Gabriela Hrbáčková, členka představenstva Asociace malých a středních podnikatelů a živnostníků.
Psali jsme
Minulý týden se na naši redakci obrátil čtenář, že v mobilní aplikaci Tipsport byl několikadenní výpadek platební brány a někteří uživatelé tak…
„V minulých letech měli zaměstnavatelé zájem například o prodejce pro stánkový prodej, o pomocné prodavače na doplňování regálů, pomocné pracovníky v úklidu a pro vykládku kamionů, skladníky a různé profese v pohostinství či hotelovém provozu,“ říká Kateřina Beránková, tisková mluvčí Úřadu práce.
Důležité je také, kde podobnou práci dostanete. Nejideálnější je samozřejmě, pokud vám brigádu nabídne někdo, koho dobře znáte nebo komu důvěřujete. I jinak je ale možností spousta: nabídek pracovních agentur lze na internetových portálech i třeba ve facebookových skupinách najít stovky. Varovných signálů je několik, řekněme si tři největší triggery.
Buďte ve střehu
Zaprvé: pokud zvolíte práci u zcela neznámé firmy, nemáte jistotu, že vám opravdu zaplatí. Zadruhé: pokud vám někdo nabídne nesmyslně vysoký plat, třeba 1.000 korun za hodinu za „distribuci vánočních dárků“, asi byste se měli zajímat, co v těch dárcích vlastně je. A zatřetí: pokud po vás bude chtít někdo peníze za „administrativní poplatky“, rovnou se otočte a jděte hledat práci jinam.
Základní pravidlo zní: čím bohatší internetová stopa daného zaměstnavatele (čím více se toho dá dohledat), tím lépe. Na spoustě online serverů se také dočtete zkušenosti s různými zaměstnavateli, což může být velmi dobrým indikátorem. Na pracovní úřady ale moc nespoléhejte, ty vám moc nepomůžou: „Pokud jde o předvánoční ‚brigády‘, tyto nabídky se v evidenci ÚP ČR objevují v menší míře a jejich počty výrazně nerostou ani v tomto období. Důvodem je především fakt, že zaměstnavatelé tuto oblast řeší primárně prostřednictvím pracovních portálů, přes agentury práce, vlastními silami nebo přijímají zaměstnance, kteří se osvědčili v minulosti,“ dodává Kateřina Beránková.
A kolik za krátkodobou práci dostanete? Typická mzda se pohybuje mezi 150 až 250 korunami na hodinu, někde se vyplácí každý den na ruku, jinde zase týdně na účet. Záleží vždy na náročnosti dané pozice, a také na vašich možnostech: „Pokud můžete docházet více dní v týdnu, nebo je místo výkonu práce mimo Prahu, částky jsou vyšší. Pokud docházíte nárazově např. 1 den v týdnu, sazba je nižší. Někdy je ale výplata klasicky měsíční, ideální je tedy začít pracovat již v listopadu, aby byla výplata do Vánoc na účtu,“ dodává Gabriela Hrbáčková.
Psali jsme
Brigádníci se v létě uplatní zejména v cestovním ruchu, zábavním průmyslu, zemědělství, logistice a výrobě. Důležitá je pro ně časová…
Smlouva je základ
Ovšem pozor, krátkodobé zaměstnání má svá rizika – a nemusí to být vždy jen emoční vypětí z toho, že se prostě nezastavíte, nebo fakt, že spousta brigád je o Vánocích prostě načerno. Základní pravidlo zní: zjistěte si o nabízené práci co nejvíce, a pokud jste se dobrovolně neztratili mimo systém (třeba kvůli exekutorům), vždy trvejte na smlouvě: „Zaměřte se také na to, jak bude brigáda odměněna a vždy si pozorně pročtěte smlouvu nebo dohodu. Ověřte si také fyzickou náročnost práce, např. zvedání těžkých břemen, dlouhé stání, sezení atp.,“ říká Gabriela Hrbáčková.
Důležité je také kolik si vyděláte: „U dohod o provedení práce je limit pro odvod pojistného na sociální a zdravotní pojištění 10 000 Kč a výše. V případě přivýdělku k zaměstnání nebo k důchodu není nepojištěné zaměstnání pro zájemce o brigádu takový problém,“ dodává Dagmar Kužvartová ze Svazu průmyslu a dopravy.
Krátkodobé práce mají jednu zásadní výhodu: netrvají dlouho, a pokud se vám v nich nelíbí, víte, že po pár týdnech jste zase volní. Funguje to ale taky naopak: i přes ekonomickou krizi je v Česku v určitých oborech stále nedostatek pracovníků, a krátkodobá brigáda je pro vás příležitost, jak si zaměstnavatele „osahat“.
A právě přechod z krátkodobé na dlouhodobou práci je jednou z věcí, ve které vám může Úřad práce (na rozdíl od krátkodobých brigád) pomoci: „Jsme připraveni v maximálně možné míře pomoci s rekvalifikací a podpořit tak sladění nabídky a poptávky na pracovním trhu,“ říká Kateřina Beránková. „Právě tento nástroj aktivní politiky zaměstnanosti umožňuje operativně reagovat na aktuální potřeby zaměstnavatelů a výrazně zvyšuje šance na pracovní uplatnění absolventů kurzů.“
A pokud nemáte na rekvalifikaci peníze, Úřad práce vám je dá: „Během tří let můžeme zájemci nebo uchazeči o zaměstnání poskytnout až 50 000 Kč. S ohledem na aktuální situaci ÚP ČR také podporuje, tam kde to je jen trochu možné, kurzy v online podobě,“ dodává Kateřina Beránková.