foto: Pixabay.com license/Zlato, ilustrační foto
Informace o krachu amerických bankovních domů Signature Bank a Sillicon Valley Bank obletěla svět a zneklidnila milióny investorů a drobných i velkých střadatelů. Panika dosáhla vrcholu, když do neklidné atmosféry přiletěla jako blesk z čistého nebe zpráva o potížích druhé největší švýcarské banky, Credit Suisse.
Strach o úspory okamžitě zaznamenaly i české firmy obchodující s investičními drahými kovy. „Okamžitě poté, co se tyto informace rozletěly do světa, jsme zaznamenali prudký nárůst nákupu investičního zlata. A to i přesto, že cena šla ve stejném okamžiku o pět procent nahoru,“ řekl redakci PrahaIN.cz Tomáš Vych, ředitel společnosti Gold2Home.cz, která patří mezi nejznámější obchodníky s investičními kovy v ČR.
Zároveň upozornil naši redakci, že za poslední dva týdny došlo na českém trhu s drahými kovy ke dvěma zásadním posunům. „Všechno začalo tím, že nejdřív burzy ohlásily prudký pokles cen zlata a stříbra. U nás se to projevilo tak, že počet zájemců o investiční kovy vzrostl téměř ihned pětinásobně.
Následně se objevily informace o krachu bank v USA a potížích Credit Suisse ve Švýcarsku. Ve stejném okamžiku cena zlata a stříbra nečekaně vzrostla o pět procent. Přesto byl strach lidí o jejich vklady tak silný, že nákup zlata i stříbra se u nás několikanásobně okamžitě zvýšil,“ upozornil PrahaIN.cz Tomáš Vych.
Psali jsme
Rychle rostoucí inflace přinutila tisíce lidí bleskově změnit strategii při zhodnocování svých úspor a rozhodli se svoje finanční prostředky…
Ředitel Gold2Home.cz očekává, že během letošního roku vzroste počet lidí, kteří ukládají své úspory a investice do drahých kovů.
Poukázal přitom na skutečnost, že podobným způsobem se populace chová v neklidné a napjaté době. „Dlouhodobě panuje krajně nejistá situace. Šíří se zvěsti o dalším nárůstu inflace, v mezinárodním bankovním sektoru je neklid. To všechno jsou signály, na které lidé velmi citlivě reagují. Osobně jsem přesvědčen o tom, že během letošního roku významně vzroste počet lidí, kteří svoje úspory i část majetku uloží do investičních drahých kovů. Dokonce si myslím, že této formě přijdou na chuť i lidé, kteří nikdy do kovů neinvestovali.
Kolik střadatelů už takový krok v ČR udělalo se nedá odhadnout. Byla by to čirá spekulace, ale je jich už mnoho. Jenom naše firma ale ročně prodá stříbro a zlato za miliardu,“ prohlásil ředitel.
Zároveň konstatoval, že počet osob, které trvale ukládají své peníze do zlata a stříbra, v dohledné době rozhodně neklesne. Podle jeho slov se tak nestalo ani v době ekonomického růstu. „Základ naší klientely tvoří investoři, kteří nakupují pravidelně. Prodáváme jim konstantním tempem po celý rok,“ podotýká Tomáš Vych.
„Je to v podstatě stejné jako každé jiné spoření. Někdo si ukládá do penzijního připojištění, naši klienti kupují kovy. Máme klienty, kteří měsíčně ukládají do zlata třeba dva tisíce a samozřejmě investory, kteří měsíčně disponují třeba čtvrt miliónem. Denně vyřizujeme dvě stě objednávek.
Mezi českých obyvatelstvem má ukládání majetku do drahých kovů letitou tradici. Občas se v naší firmě setkáme s tím, že nám někdo k prodeji přinese slitek z období první republiky, který kdysi dávno koupil jeho pradědeček. Stává se to. Někdo zdědil rodinné zlato, chce třeba stavět, a tak slitek prodá. Pokaždé je vidět, že prošel mnoha rukama,“ ukončil Tomáš Vych.