foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz/Statní hrad Pernštejn
REPORTÁŽ: Hrad Pernštejn z poloviny 13. století stojí v části městysu Nedvědice a řadí se k nejvýznamnějším moravským hradům. Dne 15. dubna 2005 ho zasáhl ničivý požár, kdy oheň zachvátil barokní sýpku. Nákladná a pracná rekonstrukce probíhala následujících pět let a vyšla na 60 milionů korun. Není tomu tak dávno, co byla slavnostně otevřena zrekonstruovaná Vrchnostenská zahrada. Na hrad Pernštejn se vydala také naše redakce.
Natáčelo se zde několik oblíbených českých pohádek. Například Sedmero krkavců, Jak se budí princezny nebo Pták ohnivák, ale také italský seriál Princezna Fantaghiro.
My jsme na místo vyrazili ve všední den. Z vlakové zastávky v Nedvědicích je to na hrad necelé dva kilometry, které jsme ušli za dvacet minut. Poslední kus cesty je do velkého kopce, popoháněl nás ale krásný výhled.

Hrad je opravdu nádherný. Autor: PrahaIN.cz
V podhradí jsme navštívili občerstvení Hradní Šenk. Cenami jsme byli mile překvapeni. Oproti ostatním hradům a zámkům, které jsme navštívili, byly příjemnější. Zhruba o stovku bylo každé jídlo levnější než v Českém Švýcarsku, kde jsme byli nedávno.
Morava ukazuje trend
Česnečka s uzeným masem vyšla na 59 korun, španělský ptáček s rýží na 179 korun, maxi knedlík s povidly stál 149 korun a smažený sýr v bulce bez koruny stovku. Párek v bagetě 45 korun a smažené hranolky 55 korun.
Za langoše s kečupem dáte 85 korun, s česnekem a sýrem 95 korun, stejně tak s kečupem a sýrem.
V občerstvení bylo plno. I ve všední den byly téměř všechny venkovní stoly obsazené.

Občerstvení bylo plné. Autor: PrahaIN.cz
Prohlídku s výkladem jsme se rozhodli neabsolvovat. Zaplatili jsme si jen padesát korun za vstup na nádvoří. Když jsme se snažili o co nejlepší fotografii hradu, akorát vycházeli účastníci jedné z nich. „Bylo to hezké, ale za těch 250 korun to nestálo,“ odvětila paní na dotaz, jak se jí to líbilo.
I u hradu bylo lidí dost. Řekli bychom, že na všední den až moc. Poté jsme zavítali i do obchůdku se suvenýry.
Psali jsme
REPORTÁŽ: Zatímco loni dokázaly následky nejrozsáhlejšího ohně v historii Česka zmírnit aktivity na podporu cestovního ruchu, nyní místní volají…
„V roce 1645 při obléhání hradu Švédy přišla o svou horní část Hranolová věž a také o nejvyšší patro věž nad třetí hradní bránou. Je ale paradoxní, ale obléhání Švédy Pernštejnu vlastně prospělo, protože byl pak zařazen mezi udržované zemské pevnosti,“ sdělila nám prodavačka.
Levné…
Kromě suvenýrů se zde nabízejí také nápoje.
Espresso stálo 40 korun, lungo o deset korun více. Turek šedesát korun. Čaj vyšel na 40 korun, stejně tak půl litr vody a Coca-Cola či ledová tříšť. Velké pivo stálo padesát a blíže nespecifikovaný „frťan“ 40 korun.
Základních okruhů je na hradě několik. Cesta „Od gotiky do 20. století“ vyjde dospělého na 240 korun, zlevněné vstupné je za 190 korun, za „Zkrácený okruh“ zaplatí dospělý 200 korun. Vstup do Vrchnostenské zahrady stojí dospělého 120 korun, zlevněné vstupné je za stovku a dítě od 6 do 17 let platí 40 korun.
Návštěvu zahrad můžeme určitě doporučit. Ty jsou po rekonstrukci nádherné. Jak jsme byli ale předem upozorněni, terén je opravdu náročný. Schody, kameny, kopce. Kdo sem chce zavítat s potomkem v kočárku, tak ať ho raději nechá doma