foto: Jan Svoboda, PrahaIN.cz/Novostavba u Jesenice
Po výrazném růstu zájmu o nákup nemovitostí v letech 2020 až 2021 došlo v loňském roce k jeho citelnému poklesu. Hlavním důvodem snížené poptávky po bytech a rodinných domech byl růst úrokové sazby u hypotečních úvěrů. Na hlavní trendy a vývoj v oblasti nemovitostí jsme se zeptali zástupců několika realitních kanceláří.
Oslovení specialisté se shodují na tom, že letošní rok bude ve znamení postupného poklesu cen nemovitostí, které by se tak mohly dostat na úroveň běžnou v letech 2019 a 2020.
„V roce 2023 očekáváme celkový pokles cen nemovitostí, především těch rezidenčních, a to v závislosti na kraji, typu nemovitosti i jejím stavu. V konečném důsledku se ceny budou přibližovat těm, na které jsme byli zvyklí v roce 2020. Jestliže se bavíme o tom, že na jaře roku 2022 bylo na trhu v nabídce 40 tisíc nemovitostí a nyní jich je přes 95 tisíc, tak toto nám začíná vracet ceny zpět do doby roku 2020,“ uvedl pro PrahaIN.cz Jiří Končák, regionální ředitel realitní kanceláře M&M reality.
Ceny budou určovat kupující
Při prodeji stávajících nemovitostí se bude stále více projevovat obrat ve vztahu nabídky a poptávky. „Letos budou cenu udávat kupující a ne prodávající, kteří budou muset snížit cenu. Doba prodeje se oproti předchozím rokům prodlouží, pokud prodávající nepřistoupí na poskytnutí slevy,“ popsal pro naši redakci Ondřej Mašín, výkonný ředitel Bidli reality.
U novostaveb se velké změny nečekají, developeři výrazné snížení cen kromě časově omezených nabídek, například na pořízení kuchyně, nabízet nebudou.
Psali jsme
Ceny bydlení stále rostou a konec je v nedohlednu. Pokud se člověk v současné době rozhodne pro pořízení vlastní nemovitosti, musí sáhnou hodně…
Konsolidace cen na realitním trhu směrem k cenové hladině odpovídající stavu před covidovou pandemií již probíhá u starších bytů, u kterých došlo k poklesu o 25 procent a pro letošní rok lze očekávat, že se prodejní ceny budou snižovat o 10 až 15 procent.
„I dnes se na trhu stále objevují nabídky typově stejných bytů, kde rozdíl v nabídkových cenách je 30 procent, tyto drahé byty, pokud je budou majitelé chtít prodat, čeká výrazný pokles cen v desítkách procent,“ sdělil redakci PrahaIN.cz Jan Kunz, regionální ředitel realitní kanceláře Sting a dodal, že u rodinných domů dochází k poklesu o 35 procent zejména u velkých vícegeneračních domů a domů s vysokou energetickou náročností na provoz.
„V prvních týdnech nového roku jsme zaznamenali mírné oživení poptávky, kdy poptávající se již srovnali s celkovou ekonomickou situací a potřebují řešit bydlení jako jednu ze základních potřeb,“ popsal dále Jan Kunz.
Poptávka v roce 2023
„Poptávka po bydlení stále je a bude. Lidé musí a chtějí dobře žít a bydlet. Nejvyšší poptávku zaznamenáváme u nízkonákladových nemovitostí, tedy o byty ve starších „novostavbách“, s nízkým měsíčním nákladem a menší nízkoenergetické domy. Vyšší zájem u klientů je i o technologie, které umožňují levnější a komfortnější bydlení,“ popsal výhled na letošní rok pro PrahaIN.cz Jiří Rájek, CEO společnosti ERA Reality česká republika.
Psali jsme
Trh bydlení zažívá v posledních měsících turbulentní období. Na průměrný nový byt aktuálně vydělá obyvatel Prahy za 17,3 roku. Nesmí ale…
Za vším stojí hypotéky
V posledním pololetí měl největší vliv na oslabení poptávky zejména nárůst úrokových sazeb u hypotečních úvěrů, které se dostávají k úroku ve výši okolo 6 a více procent a také zpřísnění požadavků na bonitu a celkové zadlužení klientů. „To vedlo k propadu hypotečního trhu o 72 procent v porovnání s předešlými léty,“ vysvětluje Jan Kunz z RK Sting, co je důvodem pro změnu na trhu s výrazným přesahem ve prospěch nabídky a z toho plynoucího poklesu prodejních cen.
„Ti, co si budou chtít pořizovat bydlení v letošním roce, budou mít výbornou příležitost si koupit nemovitost za atraktivních podmínek s velkou přidanou hodnotou pestrého výběru vhodné nemovitosti,“ uzavřel pro PrahaIN.cz popis letošních možností na trhu Kunz.
Hypotéky je lepší refinancovat v předstihu
V následujících dvou letech budou refinancovány hypotéky v objemu 250 miliard korun. Většina zájemců z nich nakupovala nemovitosti v roce 2018, tedy v době před zpřísněním podmínek pro získání hypotečních úvěrů.
„Úrokovou sazbu měl klient tehdy 1,49 procent a nyní dostane třeba i 6,49 procent. Pro většinu z nich bude tento nárůst likvidační, protože při zvýšení splátek hypotéky a zároveň s novými platbami za energie si toto již nebude moci dovolit, a tak bude muset nemovitost prodat. Mé doporučení je nenechat to na poslední chvíli, jelikož tlak na rychlost prodeje se poté odráží v kupní ceně a zmenšuje klientovi množství řešení,“ upozornil na největšího strašáka v oblasti hypoték pro nejbližší období Jiří Končák z M&M reality.