foto: Bob Asher, PrahaIN.cz/Obchod s drůbež na Palmovce
ROZHOVOR: Nižších cen za potraviny se zřejmě lidé dočkají ještě do konce roku. Nepůjde ale o cenový skok, snížení spíš bude pozvolné. „Firmy, především ty menší, se už vzpamatovaly po inflačním šoku a přizpůsobily se nové situaci,“ řekl PrahaIN.cz obchodník s drůbeží Tomáš Spálenka.
Raketový růst cen energií, služeb i surovin, a s tím související zdražení potravin, které vyděsilo ekonomy i spotřebitele, je prý u konce. Do konce roku by měly jít ceny potravin dolů.
„Ceny potravin výrazně ovlivnil i chaos a zmatek, který udeřil začátkem krize. Tehdy nikdo pořádně nevěděl, jaký vývoj bude následovat. Někteří obchodníci v panice hnali ceny zbytečně nahoru. A situace samozřejmě využily velké firmy. To už naštěstí skončilo. Předpokládám, že do konce roku ceny potravin klesnou, ale nebude to žádný cenový zázrak,“ řekl redakci PrahaIN.cz Tomáš Spálenka, který více než třicet let v Praze obchoduje s drůbeží.
„Především menší firmy obchodující s potravinami se už vzpamatovaly z inflačního úderu, nárůstu cen energií a podobně. Zorientovaly se a přizpůsobily se aktuální situaci. I to ovlivňuje ceny, které už nerostou. Teď nasadili nižší ceny i zemědělci. Ceny proto budou klesat. Největší peklo ale představují dotace, které křiví trh s potravinami. Vývoj a ceny na trhu by měla ovlivňovat pouze vzájemná konkurence. Dotace, ale trh, a tím i ceny, uměle pokřivují,“ dodal obchodník.
Psali jsme
Přestože rostou ceny energií, surovin i služeb, části obchodníků se daří držet ceny jejich zboží na úrovni, která je přijatelná pro zákazníky…
Raději v mama hotelu než v práci
Velký problém mají údajně všechny firmy s nedostatkem pracovních sil. Podnikatelé se při hledání nových pracovníků stále častěji setkávají s tím, že mnoho především mladších lidí o práci nestojí. „Je to problém. Někteří mladí lidé, alespoň podle toho, co nám říkají, touží po něčem, co si vysnili a co reálně neexistuje. Jde o jakýsi podivný model pohodlného života, pokud možno v luxusu, ale bez větší námahy a odpovědnosti. Než by něčeho dosáhli sami, tak raději využívají mama hotely a tak nějak proplouvají bez cíle životem. Je to smutné, ale i takoví lidé jsou,“ řekl podnikatel naší redakci.
Najít a udržet si dobré zaměstnance je těžké. Pokud se podnikatel nenaučí hledat a najít dobré zaměstnance, měl by raději firmu prodat. „Pokud někdo podniká a neumí si najít dobré zaměstnanace, měl by firmu prodat. Musí se to naučit. Dají se oslovit a sehnat velmi dobří zaměstnanci. Pracuji s lidmi nepřetržitě třicet čtyři let a dovoluji si říct, že většina lidí pracovat chce. A nacházejí v tom, co dělají i určitý smysl a jakýsi pevný přístav. Problém ale je najít mladší zaměstnance. Tam je situace skutečně velmi těžká,“ ukončil podnikatel.