Ceny ve sběrnách surovin atakovaly historické maximum. Nyní začínají klesat

22. 05. 202217:51
Ceny ve sběrnách surovin atakovaly historické maximum. Nyní začínají klesat
foto: Pixabay/Ceny surovin se vyšplhaly na maximum a začínají klesat.

Surovin je na trhu nedostatek. Lidé a firmy začínají více šetřit, potvrdili pro PrahaIN.cz profesionálové z oboru výkupu a zpracování surovin.

Obecně velmi dynamický trh se surovinami v posledních měsících nevykazuje obvyklé výkyvy, ale setrvalý růst. Globálně je nedostatek všeho – kovů, papíru, plastů, prostě na co si vzpomenete. Důvodů je několik: covid, válka na Ukrajině, ale to tím primárním důvodem je narušení dodavatelských řetězců.

„Začalo to už před covidem,“ říká Miroslav Prymas z výkupny surovin Kopas, podle kterého za nedostatkem surovin stojí také globalizace: „Když nejsou suroviny, tak se míň vyrábí, a když se míň vyrábí, tak nejsou druhotné suroviny. No a pak zacpe jedna loď Suezský průplav a všechno se zpomalí ještě víc.“

„Příjemné" navyšování cen

Spíš než o zdražení ale mluví profesionálové z oboru o „příjemném“ navyšování výkupních cen, ke kterému navíc dochází postupně a ne skokově: „Je to umožněno navýšením poptávky, která je opět důsledkem spotřebitelské poptávky,“ říká Petr Miller, předseda Svazu výkupců a zpracovatelů druhotných surovin.

Situace má vliv také na výkup surovin. Rostou ceny všech běžně vykupovaných surovin: papír i barevné kovy stouply oproti době před covidem až na dvojnásobek. Navíc je situace hodně závislá na místních podmínkách a třeba v Praze bude jiná než v severních Čechách.

„Například výkupny, které jsou situovány na sever od automobilky v Mladé Boleslavi, pociťují už delší dobu úbytek kovového odpadu, což zase není případ jiných částí republiky,“ říká Petr Miller.

I firmy sbírají papír

Nedostatek surovin a celkový útlum ekonomiky ovšem mají za následek změnu chování firem napříč obory: „Firmy, které třeba kovový odpad vyhazovaly, to dnes začínají vozit k nám,“ říká Miroslav Prymas. „Dříve to házeli do kontejnerů nebo sběrných dvorů, dnes to raději dovezou k nám a dostanou pár tisíc. Narostlo tak o 20–25 %.“

A jak to tedy konkrétně s cenami vypadá? „Železo vzrostlo tak o 200 procent, barevné kovy okolo 50 až 100 procent. Hlavně tedy měď,“ říká Josef Zeithamer ze společnosti Cajdašrot, jednoho z největších zpracovatelů druhotných surovin.

„Ten růst začal už před covidem, ale velký skok v souvislosti s Ukrajinou nenastal,“ dodává Miroslav Prymas. „Před covidem bylo železo za 3,50 korun teď je za 7 Kč. Šlo to postupně, nevylítlo to.“ A podle Petra Millera záleží i na osobním přístupu daných sběren: „Jsou výkupny, které před Covidem i po Covidu si držely cenu 2,50 až 3,- Kč/kg a dnes jsou na přibližně stejné úrovni. Některé výkupny motivovaly nabídku cenou a ty vyletěly s cenou na hranici do 10,- Kč/kg. Mluvíme o železném šrotu. Takže pro čtenáře dost těžko můžete dát odpověď, kde je nejlépe prodat a kde počkat,“ usmívá se Miller.

„Vše totiž záleží na nákladech výkupny a jakou si stanoví marži. Svaz výkupců a zpracovatelů druhotných surovin má 46 firem, které mají v Česku asi 250 provozoven. Každá firma a někde i každá výkupna má svou obchodní politiku.“

Množství je různé ve sběrně od sběrny

I přes vysoké ceny se snížil objem, který lidé do sběren nosí. „Faktem je, že u lidového sběru je všeobecný pokles, který se nedaří zlepšit ani výhodnými výkupními cenami. To může znamenat jediné a to, že kovové odpady v držení lidí se vyčerpávají,“ říká Miller, což je podle něj důkazem toho, že vyhláška o zákazu placení za kovy v hotovosti se minula účinkem. Některé sběrny ale hlásí změnu trendu k lepšímu: „Teď je toho tak o dvacet procent víc, vozí se železo i měď,“ říká Josef Zeithamer.

Podle odborníků ale má trh ty největší výkyvy za sebou a čeká spíše na stabilizaci: „Výkupní ceny stoupaly vysoko. Firmy dosahovaly vysokých marží, a kdo byl dobrým hospodářem, tak ten peníze neutratil, nýbrž je investoval do nejisté budoucnosti. Jinými slovy je neutratil v osobní spotřebě. Minulý týden začaly přicházet signály, že bude docházet k poklesu a opravdu, tento týden už výkupní ceny začínají klesat,“ říká Petr Miller, podle kterého má výkup druhotných surovin stejná pravidla jako burza.

„Ceny už se do značné míry ustálily. Lidi už si zvykli, že nejsou čipy, nejsou auta, nejsou suroviny – a myslím, že se situace docela zklidní,“ říká Josef Zeithamer. A Miroslav Prymas čeká dokonce pokles: „Vypadá to, že železo půjde trochu dolů, protože se to ustálilo. Ty šílený ceny prostě trochu uberou.“

Je obtížné predikovat, čím to bylo. Ale už Darwin věděl, že přežije ne ten nejsilnější, ale ten druh, který se přizpůsobí: „Bezdomovci to nosej stejně, protože těm ty peníze stačej. Důchodci nebo klasické domácnosti začaly vozit víc,“ dodává Miroslav Prymas.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných