foto: Pavlína Stránská pro PrahaIN.cz/Maso v Polsku vychází v průměru o 70 korun na kilo levněji.
Z tiskové zprávy, kterou médiím rozeslala banka CREDITAS, vyplývá, že Češi letos v zahraničí zvýšili počet karetních operací na trojnásobek.
Co se týče objemu plateb, pak se zvýšil dokonce čtyřikrát (pozn. Data za červenec–listopad daného roku, po očištění o vliv vyššího počtu klientů banky v roce 2022). Podle banky v nárůstu hraje svou roli rozvolnění cestování, ale zejména pak levnější spotřební zboží za českými hranicemi.
„Nárůsty plateb kartou u obchodníků a výběry z bankomatů, bez plateb na e-shopech, ukazují, že Češi v zahraničí, zejména v Německu, Rakousku a Polsku, utrácejí čtyřikrát víc než před rokem. Jistá část jde jistě na vrub snadnějšímu cestování bez covidových omezení, ale důvodem je i výrazný cenový rozdíl u spotřebního zboží. Nákupy za hranicemi se Čechům zkrátka vyplatí,” říká členka představenstva Banky CREDITAS Ivana Pícková.
Psali jsme
Že Češi do Polska nejezdí jen pro jídlo, jsme psali opakovaně. Současné vysoké ceny jsou důvodem, že se do Polska vyráží opravdu pro vše.…
Podobná data představila i ČSOB už během letošního léta. O prázdninách celkový objem transakcí v zahraničí narostl o 64 procent. Počet transakcí se zvýšil dokonce o 77 procent. „Nejvíce Češi utráceli v Polsku, Chorvatsku, Itálii, Rakousku a Německu. Podle kategorií byly v čele supermarkety, ubytovací služby, čerpací stanice a restaurace, vyplývá ze statistiky skupiny ČSOB,” uvedla banka.
Tato data potvrzují osobní zkušenosti. Češi jezdí do Polska za levnějšími potravinami, donedávna i za levnějšími pohonnými hmotami. V Polsku již téměř rok platí nulová, nebo snížená daň na spotřební zboží. A ačkoli se hovořilo o tom, že Polsko nulovou daň zruší, i díky nájezdům Čechů přes hranice, nakonec na potraviny zůstane. Zřejmě až do června 2023.
Češi jezdí také do Německa, tam hlavně pro drogerii, ale i za kvalitnějšími potravinami. Někteří se vydávají na běžné nákupy i do Rakouska.