foto: Patrik Pašek, PrahaIN.cz/Centrála České národní banky; ilustrační foto
Dnešní jednání rady České národní banky přineslo změnu. Respektive bankovní rada rozhodla, že úrokové sazby ponechá na současné úrovni, což je oproti předchozímu období letošního roku posun.
Dvoutýdenní repo sazba (2T repo sazba) tak zůstává na 7 procentech, diskontní sazba na 6 procentech a lombardní sazba na 8 procentech. Bankovní rada současně rozhodla, že ČNB bude i nadále bránit nadměrným výkyvům kurzu koruny. ČNB informaci zveřejnila na svých webových stránkách.
ČNB letos zvýšila úrokové míry již čtyřikrát, naposledy v červnu, o 1,25 procent. Ve čtvrtek jednala centrální banka poprvé v novém složení v čele s guvernérem Alešem Michlem. Ten je znám zejména díky svému negativnímu postoji k navyšování úrokových sazeb. Obměnili se i další tři členové. Pro zachování sazeb hlasovalo celkem pět členů ze sedmi. Jednání se účastnil i ministr financí Stanjura.
„Nové složení bankovní rady rozhodlo, že se základní úroková sazba nebude zvyšovat. Naplno se tak projevil „efekt Michl“, který dlouhodobě bojoval proti zvyšování sazeb, protože nechtěl tolik tlumit ekonomiku. Je otázkou, jestli se tímto rozhodnutím nevydáváme tureckou cestou. Inflace je stále vysoká a to by měly reflektovat také sazby. Předpokládám, že setrvání sazeb povede k částečnému oslabení koruny, což by mohlo mírně zvýšit inflaci kvůli dražšímu importu zboží. Rozhodující pro další směřování ekonomiky bude makroekonomická prognóza ČNB, která napoví další vývoj sazeb. Pokud nebude výhled příliš dobrý, pak asi i pozměněná bankovní rada na příštím zasedání sazby mírně zvýší,“ uvedla v tiskové zprávě Jana Mücková, ekonomka z investiční skupiny LOGeco.
„Dnešní hlasování v bankovní radě ČNB bylo v poměru 5:2. Všichni nově jmenovaní radní tak zjevně hlasovali pro ponechání sazeb. Pro zvýšení byli evidentně jen Marek Mora a Tomáš Holub, ti chtěli základní sazbu zvednout ze 7 na 8 procent. Není vyloučeno, že se "osmičky" letos dočkají,” uvedl k jednání na svém twitterovém účtu ekonom Lukáš Kovanda.
ČNB na tiskové konferenci představila i dlouhodobý výhled. Pro příští rok počítá s inflací ve výši 9,5 procenta. Růst HDP odhaduje na 1,1 procenta.
Vysoké úrokové míry se zavádí právě kvůli krocení rychle rostoucích cen. Negativa to má v tuto chvíli hlavně pro ty, kteří uvažují o koupi nové nemovitosti. Banky totiž výrazně zvyšují úrokové míry hypoték.
„I s tím, jak dále rostou ceny nemovitostí a bezprecedentně stoupají životní náklady domácností, si jich novou hypotéku může dovolit jen asi polovina ve srovnání s loňským rokem. I splácení se výrazně zdraží i těm, komu letos vyprší fixace. Oproti 1,8 procentu z před pěti lety je dnes úroková sazba čtyřnásobná. Lidé, kteří u 3 milionové hypotéky při splatnosti 30 let spláceli 10 790 korun zaplatí při sazbě 7 procent téměř 20 000 korun měsíčně (19 959 Kč). Lidé by si měli zajímat především o podmínkách refinancování, kde úrokové sazby mohou být výrazně níže, než je aktuální hlavní sazba ČNB,“ vysvětlil v tiskové zprávě rozeslané médiím Daniel Gorol, hypoteční analytik ze společnosti Ušetřeno.cz.
Psali jsme
Do bankovní rady České národní banky (ČNB) usednou Eva Zamrazilová, Karina Kubelková a Jan Frait. Ve středu odpoledne je jmenoval prezident Miloš…
Psali jsme
Zdražování je téma, které už několik měsíců hýbe českou společností. Začalo to rostoucími zálohami energií, pokračovalo zvyšováním úrokových sazeb…