foto: Rudolf Komár pro PrahaIN.cz/Zasněžená Praha
Česká republika patřila k nejrychleji meziročně rostoucím evropským zemím z hlediska obsazenosti hotelů i cen. Má to však tři velká ale, kvůli kterým se hoteliéři obávají, že tento trend v příštím roce nevydrží.
Listopadová data českého trhu představila tisková zpráva společnosti Czech Inn Hotels. Podle té je výsledky nutno číst pozitivně. K signifikantnímu nárůstu došlo v obsazenosti českých hotelů i v cenách za ubytování. Meziročně vzrostly tržby o více než 22 procent.
Směřování českého hotelnictví není zcela optimistické
Přesto však není další směřování českého hotelnictví zcela optimistické. Jedno z velkých ale jsou zvyšující se náklady. Data totiž berou v potaz pouze příjmy, jejichž 22procentní nárůst je krásný, ale je minimálně srovnatelný s růstem nákladů v českých hotelích.
„Energie vzrostly o 60 a více procent, potraviny rozhodně o více než zmiňovaných 22 procent a o tlaku na mzdy s tím vším souvisejícímu si asi nemusíme dlouze vypravovat. Náš listopad 22/23 je růst nákladů okolo 15 procent, a to byl nákladově měsíc letos nejlepší. Lidé většinou inflační úvahy a počítání moc nechápou, ale je to pro ekonomiku mor,“ vysvětlil Jaroslav Svoboda, majitel největší české hotelové sítě Czech Inn Hotels.
Česká republika zaostává za sousedy
Příliš pozitivní není ani srovnání s rokem 2019, tedy dobou před epidemií covidu. Česká republika je v takovém srovnání nejen hluboko pod růstem nákladů, ale zaostává i za ostatními srovnatelnými zeměmi. Například v Maďarsku od té doby narostly tržby až o 30 procent více než u nás. Rychlejší růst vykazuje také Polsko, Slovensko nebo Rakousko.
Podle dat, která novinářům předala společnost Prague City Tourism, zatím v letošních prvních třech kvartálech do Prahy přijelo 5,5 milionu turistů. Odborníci navíc očekávají, že konečné číslo za celý rok se zastaví asi na sedmi milionech. Český statistický úřad (ČSÚ) vydává konkrétní data tradičně v únoru.
Podle predikce přijelo v období adventu asi 650 tisíc turistů. Nový rok by mělo v Praze oslavit asi 90 tisíc návštěvníků. Nejčastěji z Německa a sousedních zemí, ale také z Itálie, Španělska, Francie, Velké Británie nebo USA.
Prosincové události otřásly pověstí bezpečné destinace
Jednou z velkých výhod České republiky je i bezpečnost. Západní turisté oceňují pouliční bezpečí i všeobecný klid. Velkou otázkou proto zůstává, jestli předvánoční tragické události na Filozofické fakultě, jen několik metrů od Karlova mostu a hlavních turistických památek, poptávku nějak ovlivní.
„Upřímně, Praha byla ve všech velkých světových médiích za posledních třicet let jen jednou, při devastující povodňové vlně v roce 2002, a turistický trh se z toho dost dlouho vzpamatovával. A nikomu jste nevysvětlil, že většina hotelů a turistických lákadel leží v naprostém bezpečí a nebyla vodou vůbec nijak ohrožena. Teď jsme byli bohužel v tragické souvislosti ve všech světových televizích opět,“ uvedl v tiskové zprávě Czech Inn Hotels Jaroslav Svoboda.
Praha je i nadále jedním z nejbezpečnějších měst na světě
K události se v tiskové zprávě vyjádřila také společnost Prague City Tourism. V rámci státního smutku pozastavila veškeré marketingové kampaně a připojila se k hromadnému zvonění. Přesto nabádá turisty, aby se nebáli do Prahy i nadále cestovat.
„Dále bychom chtěli směrem k domácím i zahraničním návštěvníkům zdůraznit, že Praha je jedním z nejbezpečnějších měst na světě a tragédie, která se odehrála, je ojedinělou událostí, která nemá v naší moderní historii obdoby. Co se týče turistického provozu našich památkových objektů, ty zůstávají pro veřejnost otevřeny,“ stojí ve zprávě.