Chlebíček jako levná svačina? Pod 40 korun ho téměř neseženete. Cenový šok čeká i pivo

26. 05. 202205:51
Chlebíček jako levná svačina? Pod 40 korun ho téměř neseženete. Cenový šok čeká i pivo
foto: Patrik Pašek, PrahaIN.cz (stejně jako ostatní fotografie v článku)/Typický český chlebíček

Zdražování v Česku nepolevuje a rostoucí ceny je možné pozorovat napříč všemi produkty. Kromě základních potravin vytrvale zdražují i ceny v restauracích, případně v lahůdkách a cukrárnách. Z tohoto pohledu nás zarazila zejména cena něčeho tak typického, jako je chlebíček.

Pryč je už doba, kdy byl chlebíček brán jako rychlá a zároveň levná svačina. Tedy, rychlá je stále, ale s tou „levností“ je to už horší.

Raději si doma namažu Šumavu máslem

I ten nejobyčejnější, tedy šunkový s máslem, se pod hranici čtyřiceti korun dostane jen sporadicky.

„Je to hrozný. Vždy jsem chodila na chlebíček minimálně dvakrát týdně a teď už nemůžu. Vím, že všechno zdražuje, ale aby chtěli za jeden chlebíček takové peníze? To už si dovolit nemůžu,“ prozradila nám jedna ze zákaznic lahůdkářství v Praze 3.

„To si raději doma namažu Šumavu máslem. Za ty peníze mi to už ani tolik nechutná,“ dodala s úsměvem na náš dotaz, co říká na aktuální zdražování těchto výrobků.

chlebíček

Na pohled je to krása. U kasy je to ale horší.

Zdražování ale typickým českým chlebíčkem nekončí. Co se týká lahůdkářského a cukrárenského zboží, rapidní nárůsty cen je možné pozorovat i u další české stálice, kterou je větrník.

U něj není ničím výjimečným, když si za něj prodejci účtují i přes padesát korun. K podobné hranici se blíží ovšem i další oblíbené produkty, jako jsou věnečky, případně medovníky.

Když se od těchto produktů vzdálíme, čeká nás další překvapení. Inflace a rostoucí ceny se začínají dotýkat i pivovarníků. Řada prodejců zlatavého moku se už také netají tím, že ceny piva poletí nahoru. Mnohdy i razantně!

Přísloví říká: Vláda, která zdraží pivo, padne

Podle sládků a zástupců minipivovarů se musí Češi připravit na razantní zdražení piva.

Do konečných cen jejich výrobků musí promítnou vyšší náklady na energie a také suroviny, které jsou pro výrobu piva nezbytné.

O kolik korun ale ceny piva v následujících týdnech a měsících stoupnou, to zatím pivovarníci neodhadnou. Do konečné ceny promluví i letošní úroda ječmene a chmele.

pivo

Je libo „tanková Plzeň“? Už teď na ni mnohdy padesátikoruna nestačí

„Většina pivovarů už zdražila v průběhu jara, půllitr plzeňského se běžně prodává okolo 50 korun a i nejlevnější piva v minipivovarech tuto cenu přesahují. Další zdražení lze očekávat s koncem léta, kdy mnohým pivovarům jednak vyprší smlouvy s dodavateli energií, a budou tak muset přistoupit na méně výhodné tarify, a současně začnou vařit pivo ze surovin z letošní sklizně,“ uvedl ve svém článku portál Novinky.cz.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných