foto: Patrik Pašek, PrahaIN.cz/Prázdná peněženka
Tak zněla dohoda mezi vedením a zaměstnanci kreativní agentury B&T z Prahy. Tento režim se podařilo zachovat i v době pandemie, přestože jejich odvětví dostalo tvrdý zásah. Výsledek? Obrat agentury na zaměstnance vzrostl během prvního roku o 18 procent, produktivita vystřelila o 60 procent. Naopak o 17 procent klesl čas strávený na schůzkách a náklady na provoz firmy o 14 procent.
Nedává to přitom smysl už na první pohled. Za čtyři dny se přece nedá stihnout stejně, natož pak víc než za pět.
Při bližším pohledu je ale realita jiná.
Produktivita a efektivita stoupá.
Důvody? Například kvůli tomu, že osobní věci jako lékař nebo úřad nemusí lidé řešit v pracovní době. Soustředění na práci je tak násobně vyšší. Spokojenost a energie v práci stoupá ještě výš. Devadesát procent zaměstnanců agentury B&T se považuje za spokojenější, než při pětidenním pracovním týdnu.
„Motivace zavést čtyřdenní pracovní týden měla byznysovou i lidskou rovinu. Věřili jsme, že když budeme mít víc času na sebe a na své blízké, budeme daleko odpočinutější a šťastnější. A tedy i produktivnější. A přesně v tu chvíli to dává smysl i z pohledu byznysu - stejný tým odvede v kratším čase daleko kvalitnější práci. Nemluvě o tom, že tím zároveň přilákáte ty nejlepší lidi na trhu práce,” řekl za B&T Jan Jelínek.
Psali jsme
Pražskému dopravnímu podniku se začali ozývat Ukrajinci se zájmem o práci. Nesplňují však podmínky, mezi které patří základní znalost českého…
Kde je háček?
Všechno prý vypadá skvěle... Takže je tam někde past? Jmenuje se „organizace".
Zavést čtyřdenní pracovní týden je plánovací výzva, která stojí a padá na tom, zda se do ní zapojí každý zaměstnanec. Neefektivní využívání času jednoho člověka dokáže zabrzdit celý tým. Neefektivní nebo zbytečná schůzka se neodpouští. Procesy je nutné přesně dodržovat, nevymýšlet kličky a výmluvy. To vyžaduje daleko větší osobní zodpovědnost. I proto je zatím snazší zavést čtyřdenní pracovní týden v menších firmách. Proto se mu ty větší zatím spíš vyhýbají.
„Několik měsíců jsme jen shromažďovali data, diskutovali, četli analýzy z celého světa, rozebírali všechny pro i proti, než jsme našli správný způsob implementace čtyřdenního modelu, který nám vyhovuje. Kdybych to měl zjednodušit, jde o to vzít staré zažité pracovní návyky a zbavit se jich. Hacknout je. Změnit je na efektivnější a produktivnější verzi. Soustředit se na to, abyste pracovali chytře, ne tvrdě,” popsal zavedení čtyřdenního pracovního týdne Jeremie Bertolino z uvedené firmy sídlící na Praze 2.
Psali jsme
Úřad práce České republiky zveřejnil ve své pravidelné zprávě čerstvé údaje o nezaměstnanosti. Z nich je možné také vyčíst, že nezaměstnanost…
Psali jsme
Společnost Penta Real Estate dokončila hrubou stavbu dvou polyfunkčních budov v blízkosti pražského Masarykova nádraží. Jejich podobu navrhla…