foto: Jiří Zemen, PrahaIN.cz/Cinema City, ilustrační foto
Na naši redakci se obrátil mladík, který před několika lety pracoval jako brigádník v kině. Konkrétně v Cinema City na Hájích. Práci vykonával ještě před dovršením plnoletosti. „Bylo to jedno z mála míst, kde brali, i když nebylo lidem osmnáct a také jsem chtěl dělat u filmu. Ale dodnes z toho mám osypky…,“ řekl redakci.
V kině pracoval před sedmi lety. Proč se redakci ozval až teď? Na internetu totiž našel inzerát, kde zmiňované kino hledá brigádníky. „Jejich mzda je nadále směšná, myslel jsem, že se to změnilo, ale koukám, že pořád ne,“ říká bývalý brigádník Cinema City.
Na stránkách jsme opravdu nábor brigádníku našli.
„Začni svoji kariéru už jako student a přidej se do týmu Cinema City. Pracuj v kolektivu mladých lidí, které jejich práce baví a naplňuje! Nabízíme flexibilní plánování směn, spoustu dalších benefitů i premiérové projekce pro zaměstnance,“ píše Cinema City.
Pozic je hned několik: pokladní, barman, uvaděč, kavárník či obsluha VIP.
Psali jsme
Po výrazném růstu zájmu o nákup nemovitostí v letech 2020 až 2021 došlo v loňském roce k jeho citelnému poklesu. Hlavním důvodem snížené…
Začátek pod minimální mzdou
Platové rozmezí všech pozic je uvedeno mezi 97 a 152 korunami za hodinu hrubého. Plat po zaučení prý záleží na vybrané pozici a kině. Cinema City dále odkazuje na další stránku, kde už jsou konkrétní pracovní nabídky, jako například pokladní či uvaděč na pobočce v OC Flora a tak dále.
Ovšem ani zde se přesnou částku zájemce nedozví.
U všech pozic je uvedena pouze maximální částka, kterou si může brigádník vydělat „Uvaděč uklízí v sálech a lobby, kontroluje vstupenky a dělá mnoho další pomocné práce důležité pro chod kina – plat po zaučení až 140 Kč/hod. hrubého.“
K platovému rozmezí mezi 97 a 152 korunami se sluší dodat, že Cinema City pravděpodobně nezaregistrovalo, že od 1. ledna 2023 se zvýšila sazba minimální mzdy o 1.100 korun za měsíc na 17 300 korun, respektive o 7,40 korun za hodinu na 103,80 korun.
„Minimální mzda se vztahuje na všechny zaměstnance v pracovním poměru nebo právním vztahu založeném dohodami o pracích konaných mimo pracovní poměr (dohoda o provedení práce a dohoda o pracovní činnosti). Nerozlišuje se, jde-li o pracovní poměr na dobu určitou či neurčitou nebo o souběžné pracovní poměry. Nárok na minimální mzdu vzniká v každém pracovním poměru nebo právním vztahu založeném dohodami o pracích konaných mimo pracovní poměr samostatně,“ uvádí Ministerstvo práce a sociálních věcí.
Psali jsme
V Praze je velké množství kultovních hospod, do kterých si našly cestu desítky známých osobností a jejich legenda přetrvává dodnes. Ovšem…
Redakce se posléze poptávala na Ministerstvu práce a sociálních věcí. Ptali jsme se, jestli je to vůbec možné. Podle slov resortu ano, ovšem jsou tu některá „ale“...
„Minimální mzda se vztahuje i na pracovní vztahy v rámci dohod. Hodinová mzda může být teoreticky stanovena nižší než minimální hodinová sazba (aktuálně 103,80 Kč), protože se do ní zahrnují například odměny. Podstatné je, aby vypočtená skutečně vyplacená hodinová mzda (tj. po zahrnutí odměn) byla vyšší než minimální hodinová mzda,“ potvrdilo Ministerstvo práce a sociálních věcí pro PrahaIN.cz.
„Jestliže odměna z dohody nedosahuje alespoň minimální mzdy, měl by to zaměstnanec řešit. Lze se obrátit také na Státní úřad inspekce práce, který má na starosti i kontrolu dodržování pracovněprávních předpisů v oblasti odměňování zaměstnanců,“ dodalo.
Na Cinema City jsme se hned obrátili.
Předali jsme jim i zprávu od Ministerstva práce a sociálních věcí a odpověď nám přišla až po několika dnech, mělo se prý jednat o omyl.
„Samozřejmě dodržujeme aktuální minimální mzdu dle nařízení vlády. Jednalo se pouze o neaktualizované informace na webu, což již Cinema City opravilo. Aktuální platové rozmezí je mezi 107 Kč a 174 Kč/hod. hrubého dle vybrané pozice a kina,“ odpověděla Denisa Šandová za Cinema City.

Kino Cinema City, ilustrační foto. Zdroj: PrahaIN.cz
Bývalý brigádník dnes už neexistující pobočky Cinema City v pražských Hájích přesto kroutí hlavou.
„Myslel jsem si, že se to za těch sedm let změnilo. Já tehdy začínal na hůř placené pozici, což byl uvaděč. Začínal jsem asi na osmdesáti pěti korunách za hodinu. Bylo to málo, pamatuji si, že spolužáci v Mekáči brali víc. Pak jsem dovršil plnoletost a mohl jsem začít dělat za barem, to bylo lépe placené, ale ne o moc,“ řekl redakci ještě před informací od kina, že mzda nebyla aktualizována.
O týden později jsme ho tedy znovu kontaktovali a zprávu od kina mu předali.
„Už jsem se lekl. Ale nedivil bych se, kdyby to tak nebylo do doby, kdy jste na to poukázali,“ odpověděl.
Ještě dodejme, že informace o mzdách se na webu opravdu změnily.
Chtěl si nadřízený přivydělat? Možná...
Ale zpátky k naší předešlé konverzaci s bývalým brigádníkem.
Práce za barem podle něj byla výnosnější maximálně o deset korun za hodinu.
Psali jsme
PrahaIN.cz několikrát hovořila s člověkem, který se už od devadesátých let pohybuje v takzvaném olejovém byznysu. Podnik Sezuta si představovat…
Tam ale naopak několikrát vydělal ještě méně. Mohly za to srážky z výplaty.
„Přinesli nám na bar třeba několik kelímků na pití různých velikostí a taky kyblíků na popcorn. My si to měli přepočítat. Pokud by nějaký chyběl, nadřízení ho měli dodat. Ale pravidelně chybovali. A ano, byla to sice moje chyba, že jsem si to špatně přepočítal, ale ty nadřízení chybovali skoro pořád. Tržba se pak dělala podle kelímků, kolik jich zbylo. Několikrát jsem to musel doplácet,“ pokračuje.
Pití prý už tenkrát stálo kolem osmdesáti korun, popcorn ještě víc.
„Mně se to naštěstí stalo párkrát, třeba s jedním kelímkem. Takže to nebyla zase taková pohroma. A znovu říkám, je to jen moje chyba, ale na druhou stranu mi přišlo, že ten nadřízený nosil menší počet záměrně, stalo se to snad pokaždé. Někdo ale počítá hůř a doplácel mnohem častěji,“ dodává náš zdroj.
Už to dál nešlo...
Ovšem nejvíc ho i zpětně rozlaďují přesčasy, které ovšem nebyly proplacené. To se dělo během nočních směn.
„Brigádníci uklízeli do čtyř ráno stroj na popcorn. Nadřízení nás důkladně kontrolovali. Jenže tohle proplacené nebylo. Noční směna končí po posledním filmu, takže třeba v půl dvanácté? Maximálně po půlnoci. Já tam jednou myl stroj na popcorn do tří ráno, ale jak už sem říkal, to už proplacené nebylo. Kolegové brigádníci i do čtyř do rána. Kdybych bral aspoň 150 na hodinu, tak asi neřeknu ani slovo, ale za stovku?“
Celkem vydržel v kině asi rok.
„Peníze jsem potřeboval, napadala mě spousta brigád. Já jsem ale chtěl dělat blízko filmu a chtěl jsem se tomu do budoucna věnovat. Ale takhle to dál nešlo, dodnes z toho mám osypky,“ uzavřel.