foto: Georgi Photo/Bankomat, ilustrační obrázek
Transakce v zahraničí mohou vyvolávat obavy z pohledu bezpečnosti, skrytých poplatků nebo nevýhodných směnných kurzů. Existuje však několik zaručených tipů a triků, jak na případné výběry hotovosti nebo platby kartou v zahraničí vyzrát. Základem je obezřetnost.
Česká republika si jako jedna z mála evropských zemí drží vlastní měnu. Při cestách do zahraničí to ale může způsobovat jisté problémy, například ve snaze směnit peníze v co nejlepším kurzu nebo si přichystat dostatečné množství hotovosti. Obavy v některých vyvolává nutnost si v zahraničí dodatečně peníze vybírat anebo platit kartou. Stačí si však zapamatovat několik základních pravidel.
Výběry z bankomatů mohou být v zahraničí oříškem. Pravidla totiž nejsou jednotná, a zatímco někteří mohou vybírat v klidu zadarmo kdekoli, jiní se musí připravit na drobný poplatek. Banky každopádně radí vybírat ideálně z těch bankomatů, které jsou umístěné přímo na pobočkách bank. Namontovat do nich zařízení pro okopírování karty je prý totiž pro zloděje daleko komplikovanější než v případě bankomatů na veřejných místech.
Někteří mohou vybírat zdarma, jiné čekají drobné poplatky
„Jeden výběr z bankomatu v zahraničí v rámci Evropské unie stojí klienty Air Bank 35 korun, mimo EU vyjde výběr na stokorunu. Air Bank klientům také nabízí balíček výběrů hotovosti z bankomatů po celém světě zdarma za jednorázový poplatek 100 korun měsíčně. Tento balíček si klienti navíc mohou sjednat i na omezenou dobu, třeba i jen na měsíc, kdy plánují v zahraničí vybírat častěji, a to jednoduše v online bankovnictví. Stejně jednoduše si potom mohou balíček i zrušit,“ uvedl k výběrům v zahraničí pro naši redakci Michal Kuzmiak, zástupce tiskové mluvčí pro Air Bank.
Žádný poplatek neplatí při výběru hotovosti podle tiskového mluvčího Filipa Hrubého klienti České spořitelny, kteří mají účet Plus a využijí síť bankomatů Erste. „Například v Chorvatsku najde klient na 700 bankomatů skupiny Erste (Slovensko, Maďarsko, Chorvatsko, Rakousko, Rumunsko, Srbsko), kde si pohodlně vybere peníze bez poplatků,“ sdělil redakci Hrubý.
Výběr z bankomatů v České republice i v zahraničí je zdarma také pro většinu účtů Moneta Money bank. V případě mBank je výběr bez dalších poplatků s mKartou Svět při částce nad 1.500 korun nebo ekvivalentu v cizí měně.
Pozor na poplatky provozovatelů
Největším rizikem jsou při výběru z bankomatů takzvané surcharge fees či access fees, tedy poplatky samotných provozovatelů bankomatů. Činit mohou desítky až stovky korun. Banky je navíc nemohou nijak ovlivnit.
„Tento poplatek však musí klient na bankomatu vždy ještě před samotným výběrem potvrdit, takže doporučujeme pečlivě sledovat údaje uvedené na displeji bankomatu a v případě, že se tam poplatek objeví, zkusit využít bankomat jiného poskytovatele, případně u obchodníků raději platit přímo kartou,“ uvedla pro PrahaIN.cz tisková mluvčí Monety Tereza Ryšanová.
Vždy plaťte v místní měně, apelují banky
Všechny banky shodně upozorňují také na službu Dynamic Currency Conversion se zkratkou DCC, která se překládá jako dynamická konverze a objevit se může jak na bankomatu, tak i na platebním terminálu pro platbu kartou. Jde přitom o poměrně lákavě vypadající nabídku, platba se totiž automaticky převádí na české koruny.
„Problém spočívá v tom, že kurz stanovuje provozovatel terminálu nebo bankomatu a bývá téměř vždy vyšší než ten, který by následně použila banka při zaúčtování provedené platby bez DCC. Při placení v zahraničí tak klientům doporučuje platit vždy v cizí (místní) měně,“ upozornila Tereza Ryšanová.
Psali jsme
Před svatebním dnem je třeba leccos zařídit. Své o tom ví asi každý pár, který svůj velký den chystal anebo teprve chystá. Připravit je třeba…
Odmítnout je někdy možné jen jedno
Dynamickou konverzi nebo poplatek za výběr může klient odmítnout. Někteří provozovatelé však nedovolují odmítnout obojí, jak dodal Filip Hrubý. „Je dobré si proto spočítat, co bude stát méně. Právě z důvodu obvyklé nevýhodnosti DCC kurzů, mají klienti Spořitelny možnost jednoduše jedním klikem v mobilním bankovnictví George zablokovat DCC výběry i platby v zahraničí,“ uvádí mluvčí.
Stejnou možnost mají také klienti mBank. Jak naší redakci sdělila Kristýna Dolejšová, tisková mluvčí, zablokovat mohou jak DCC transakce, tak i surcharge poplatky.
Online směnárna počítá vždy s aktuálním kurzem
V případě cest do zemí, kde se platí eurem nebo americkým dolarem, je pak dobré si založit online směnárnu, díky které můžou klienti směňovat peníze za výhodnější kurz a následně platit už přímo v dané měně. „V online směnárně se mění kurzy dle aktuální situace na měnovém trhu, její uživatelé tak mohou reagovat na tržní události a využívat výhodné směnné kurzy bez čekání na otevření směnárny,“ přiblížila Tereza Ryšanová.
Samotnou platbu kartou přímo u obchodníků české banky nijak nezpoplatňují. Některé dokonce nabízí peníze z plateb zpět. „Některé banky klienty odměňují za platby v zahraničí, například společní klienti Air Bank a O2, kteří jsou členy Unity, mohou získat 2 procenta z každé platby zpět na účet,“ informoval Michal Kuzmiak.
Důležitá je základní obezřetnost
V rámci obezřetnosti doporučují banky mít správně nastavené limity karty, které nejsou zbytečně vysoké. Při cestování je dobré si nastavit rozumný denní rozpočet. Samozřejmostí je pak nemít PIN poznačení přímo na kartě či na papírku v peněžence. V případě ztráty nebo krádeže je pak třeba tuto skutečnosti co nejrychleji nahlásit a kartu zablokovat, například přes mobilní bankovnictví.
Funkční pojistkou je také vytvoření virtuální platební karty, se kterou je pak možné platit pomocí mobilního telefonu nebo chytrých hodinek. Její odcizení či zneužití je výrazně složitější.
„Pozor také na to, kde se klient přihlašuje do svého internetového nebo mobilního bankovnictví. Veřejná Wi-Fi síť v hotelu nebo restauraci může na první pohled působit lákavě. Jenže nikdy neví, jak je taková síť zabezpečená, ani kam přesně proudí jeho data. Proto by se klient do bankovnictví nikdy na veřejné Wi-Fi neměl přihlašovat. Měl by využívat výhradně vlastní mobilní připojení nebo skutečně zabezpečenou a důvěryhodnou Wi-Fi síť,“ uzavřel Filip Hrubý.