Digitalizované stavební řízení stále nefunguje. Úřady bijí na poplach

24. 07. 202414:22
7 min. čtení
Digitalizované stavební řízení stále nefunguje. Úřady bijí na poplach
foto: Markéta Grušáková, PrahaIN.cz/Stavba domu, ilustrační obrázek

Ani po více než třech týdnech provozu není digitalizovaný systém stavebního řízení plně funkční. Ministerstvo pro místní rozvoj podle obcí stále neodstranilo závažné chyby,a města tak s aplikací stále bojují. Občany žádají o trpělivost a upozorňují na prodloužení vyřižování žádostí.

Druhá část nového stavebního zákona vstoupila v platnost 1. července. Jejím cílem bylo výrazně změnit stávající podobu stavebního řízení a celý proces urychlit. Úplná digitalizace slibovala nutnost pouze jediného razítka z jediného řízení nebo pevně stanovené lhůty pro stavební úřady.

Druhá polovina novely stavebního zákona č. 283/2021 Sb. představila informační systém stavebního řízení. Jak na webu uvedlo Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), stavebníci mají ale i nadále možnost vybrané podklady odevzdávat v listinné podobě.

Obavy se objevovaly už před spuštěním

Ještě před spuštěním celého systému se však objevovaly obavy. Už v květnu například radní Městské části Praha 6 Petr Palacký (Zelení) upozorňoval na nedostatečnou připravenost. Nový stavební zákon dokonce na Facebooku nazval nebetyčným průšvihem.

„Zákon začne platit 1. července, ale připraveno není zcela nic. Chybí prováděcí předpisy, které jsou přitom pro řádné nastavení celého procesu nezbytné. Chybí vyškolení úředníků. Chybí software. Chybí hardware. Já vím, že jsme na to z ostatních pokusů o digitalizaci veřejné správy tak nějak zvyklí. Jenže stavební zákon, to není elektronická občanka, o kterou se první den spuštění přihlásí nerdové a fajnšmejkři a kde zpoždění sice zaplní novinové titulky, ale další efekt to mít nebude,“ napsal v květnu Palacký.

Digitalizace se v České republice příliš nedaří

O digitalizaci totiž Česká republika usiluje už několik let. Ovšem stále se to příliš nedaří. Podle analýzy společnosti Datarun z loňského roku na tom dokonce tratí nemalé finanční prostředky. V případě stavebního řízení asi 7 miliard korun ročně.

Projekt digitalizace stavebního řízení byl tehdy v nepříliš pozitivně vypadajícím stavu. Veřejné zakázky, které byly dlouho připravované, byly MMR zrušeny. Následně pak Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zrušení pro chybný postup MMR zrušil, čímž tyto veřejné zakázky vrátil zpět do hry. Byla vypsána i nová zakázka Zajištění digitalizace stavebního řízení (DSŘ), v ní mělo dojít k chybě už v zadávací dokumentaci, ta byla ÚOHSem zrušena. Hrozilo dokonce, že stát přijde o stamiliony korun od evropské unie.

Úřady v červnu upozorňovaly na nedostatky

Také těsně před spuštěním dlouho očekávaného systému se objevovaly stížnosti na nepřipravenost úřadů i nedostatečné proškolení zaměstnanců. „Obce a městské části, jejichž agendy se nový stavební zákon týká, v současné době s ministerstvem řeší nutnost odladění některých zásadních funkčních otázek, včetně optimálního zaškolení dotčených pracovníků, bez čehož se správné fungování nového systému neobejde. Na ÚMČ Praha 14 děláme maximum pro to, aby byl přechod hladký a nový proces funkční, žádáme však stavebníky o trpělivost,“ uvedla k chystaným změnám na webu Prahy 14 Eva Koplíková, tajemnice ÚMČ Praha 14 začátkem června.

Ani po více než třech týdnech ostrého provozu však podle radnic není informační systém stavebního řízení (ISSŘ) plně funkční. Na webu na to upozorňuje například Praha 12. V současné době prý se správcem systému, kterým je MMR, pracuje na nápravě a obyvatele prosí o trpělivost.

Některé funkce nejsou přístupné

Objevují se také stížnosti na poskytnutý manuál, který podle radnic obsahuje funkcionality systému, které však nejsou přístupné. Urychlené stavební řízení tak stále zatím není možné.

„Na druhou stranu jsme zavaleni nabídkami drahých školících agentur, které nás chtějí v ISSŘ naučit pracovat. Budí to dojem dobře promyšleného byznys plánu. Nedostupnost nezbytných funkcionalit: Digitální stavební řízení trpí absencí klíčových funkcí, které jsou nezbytné pro efektivní správu a řízení stavebních projektů. Louny jako pravděpodobně i jiná města v ČR budou nadále používat IS VITA, který je alespoň lety prověřen a je funkční. Zlost a negativní emoce stavebníků odnášejí mé kolegyně ze stavebního úřadu, které stále a dokola budou upozorňovat MMR na nefunkčnost celého systému,“ vyjádřil se v tiskové zprávě k nefunkčnímu systému starosta města Louny Milan Rychtařík.

Města se omlouvají

Z důvodu dodání nefunkčního a v provozu neověřeného systému tak nejen v Lounech dojde k prodloužení vyřízení žádostí a podání. Chyba však podle webu města není na straně úředníků.

Dlouze se k nefunkčnímu systému na Facebooku vyjádřil také místostarosta Prahy 8 Radomír Nepil (ANO), podle něhož je hlavním viníkem ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti).

„Je přece nehorázné pustit do ostrého provozu systém, který nezná dotčené orgány státní správy! Kdo proboha psal zadání k tvorbě informačního systému?! Je trestuhodné pustit do ostrého provozu systém, který nebyl řádně testován a na který nebyli jeho uživatelé řádně proškoleni a nedat jim ani funkční manuál! Je zvrácené pustit do ostrého provozu systém, který není propojen s dalšími registry a elektronickými systémy, jako je katastr nemovitostí nebo spisová služba! Je břídilské nemít fungující helpdesk a horkou linku, kde by úředníkům a stavebníkům poradili, jak nový systém používat,“ napsal Nepil.

Tajemníci doufají, že řešení přijde brzy

Že aktuální verze ISSŘ není plně provozuschopná upozorňuje ve svém prohlášení z 23. července také Sdružení tajemníků městských a obecních úřadů ČR. Systém podle jejich vyjádření trpí závažnými chybami, které znemožňují efektivní správu stavebních projektů. Za hlavní problémy označují nedostupnost klíčových funkcionalit, právní nedostatky, praktické nedostatky či nedostatečné školení a podporu.

„Sdružení tajemníků České republiky apeluje na Ministerstvo pro místní rozvoj, aby urychleně podnikalo kroky k plně funkčnímu systému. Je nezbytné zajistit odstranění logických rozporů a řešení právních nedostatků. Městské a obecní úřady jsou nadále připraveny spolupracovat na zlepšení stavu. Plná odpovědnost za funkční systém je však výhradně na MMR. Věříme, že Ministerstvo pro místní rozvoj brzy nalezne řešení a situaci napraví. Do té doby není objektivně možné zajistit na obecních úřadech bezproblémový výkon státní správy na úseku stavebního řádu,“ stojí v prohlášení.

Ministerstvo sbírá zpětnou vazbu

Že informační systém potřebuje změnit, potvrdilo už 11. července také ministerstvo v tiskové zprávě. Zpětnou vazbu od samospráv, stavebních úřadů a dotčených orgánů prý postupně sbírá a implementuje do portálu stavebníka i ISSŘ.

Za prvních 10 dní fungování systému prý přijalo více než 1.600 telefonátů a 750 e-mailů se žádostmi a otázkami na informační systém. Kvůli častému opakování témat prý ale resort jednotlivě neodpovídá, nýbrž rozesílá hromadné e-maily. Na požadovaných úpravách současně kontinuálně pracuje.

Tagy

Speciály

Aféry & zločiny
Příběhy zapsané do mapy