foto: Pavlína Patková, PrahaIN.cz/Cena za antiperspirant v německém Kauflandu
Průměrná mzda v sousedním Německu se v loňském roce pohybovala kolem zhruba 110 000 korun. U nás lidé brali v průměru okolo 35 000 korun. Praha tradičně o něco ostatní regiony převyšovala, v prosinci se průměrná mzda vyšplhala na přibližně 37 500 korun, dosahovala tak 34 procent německé mzdy. Odpovídají poměrově ceny v českých a německých obchodech?
Vyrazili jsme do Kauflandu v německém příhraničním městě Žitava a následně se vydali pro srovnání cen do stejného řetězce v Praze v Plynárenské ulici.
Jeden řetězec, dvě země, různé ceny
Protože jsme projížděli i Polskem, stavili jsme se natankovat naftu a udělali si obrázek také o rozdílných cenách na čerpacích stanicích jedné společnosti působící v obou zemích.
Psali jsme
Zeptali jsme se velkých nákupních řetězců, jak se změnilo chování zákazníka od začátku letošního roku. Finanční situace běžných domácností…
V Německu jsme se zaměřili především na drogistické zboží, protože již dlouhodobě se traduje výrazně vyšší kvalita. Tu asi není potřeba vysvětlovat – kdo již vyzkoušel u našich západních sousedů koupený prací prostředek, už těžko mění za ten český. Zejména dámy mají bohaté zkušenosti s laky na vlasy, kdy v Česku pořízený z vlasů horko těžko vyčesávají, kdežto německý zmizí po vyčesání a umytí jako mávnutím proutku.
Prací prostředek: vítězí Německo
O to více nás pak překvapily rozdíly právě u těchto výrobků. Bohužel v neprospěch Česka. V Žitavě vyšel prací prostředek Perwoll o objemu 1,44 litru ve standardní ceně (při přepočtu bankovním kurzem 1 Euro/25,40 Kč) na 113 korun. V Praze jsme měli štěstí na akční cenu balení 0,9 litru za 99 korun. Pokud však převedeme na stejný objem, u nás by německá velikost balení i přes akční cenu vyšla na 158 korun.

Laky na vlasy: opět bod pro sousedy
Ještě markantnější rozdíl se ukázal u laků na vlasy. Taft u sousedů za 75 korun, v pražském Kauflandu na 119,90. A nejde o náhodu. Porovnali jsme i značku Syoss, výsledek vyšel opět ve prospěch Německa – u nás 149,90, u sousedů 100 korun. Rozdíl 50 procent.
Antiperspiranty: Němci stále vedou
U antiperspirantů jsou rozdíly ještě markantnější, zejména s ohledem na jejich poměrně vysokou spotřebu. A opět jsou na tom naši sousedé lépe. Dámský Dove tam koupíte za 40 korun (pravda v akční ceně, ale běžně i tak 42 korun), u nás za 99,90. Dámský Garnier Mineral v Německu za 34 korun, v ČR za 89,90. Nezapomněli jsme ani na pány, Adidas v Německu za 40 korun (nutno podotknout, že rovněž ve slevě, ale běžná cena je i tak 47 korun), tady od 79,90 do 84,90 korun. Ať jsme fér, Fa v Německu za 37 korun, v Praze za 39,90. Ale jen proto, že byl zrovna ve slevě. Standardní cena 84,90 korun!

Potraviny a pochutiny: sem tam těsná remíza, ale jinak jasný vítěz
Porovnali jsme mnoho dalších cen totožných nebo podobných výrobků. Z drogistického odvětví nás ještě překvapily ceny zcela identického zboží, tablet do myčky privátní značky řetězce. Zatímco v Německu pořídíte čtyřicetikusové balení za 90 korun, u nás si opět podstatně připlatíte – o 34,90 za balení více.
Zabrousili jsme i do chladících a mrazících boxů. Tady přišlo jedno milé zjištění. Balení ryb připravených do trouby v ČR stálo 59,90, v Žitavě 71 korun. Hned vedle jsme se ale vrátili do reality u krevet. Za balení 250 g u nás zaplatíte 129,90, v Německu 86 korun.

Zhruba nastejno vyjde ochucené mléko Müller, rozdíly najdete také u tvarohů. Zatímco u nás tvaroh o objemu 500 gramů koupíte za 31,90, za hranicemi zhruba 22 korun. Chtěli jsme potěšit i děti, tak jsme nabrali snacky Milchsnitte a Maxi King. První jmenovaný vyjde i přes akční cenu při vlastnictví věrnostní karty u nás o něco více než v Žitavě, u Maxi Kingu se také drobný rozdíl našel – 5 korun na kusu. Kde je levněji? Ani netřeba říkat.

Nafta v Polsku
A ještě avizované porovnání cen pohonných hmot – v Polsku jsme natankovali na čerpací stanici Orlen naftu za 32,40 korun, po přejetí hranic nastala konfrontace. Den před porovnáním cen v Praze byla cena nafty za litr na čerpací stanici Benzina (dle informací www.ceskybenzin.cz), vlastněné společností Orlen, 37,50 korun. Rozdíl na jednom litru 5,10, při natankování pětapadesátilitrové nádrže to dělá krásných 280,50 korun.


Psali jsme
Sousední Polsko začátkem února zavedlo takzvaný proti-inflační štít a snížilo DPH na vybrané komodity. Například u potravin klesla už tak nízká…
Psali jsme
Jelikož se podle společnosti Zachraň jídlo ročně vyhodí přibližně třetina vyprodukovaných potravin, vznikají stále nové způsoby, jak proti tomu…