foto: Jan Svoboda, PrahaIN.cz/Apartmány v centru Špindlerova Mlýna
V segmentu rekreačních nemovitostí došlo v době covidové pandemie k vysokému nárůstu zájmu o pořízení chaty nebo chalupy, což vedlo k jejich vysokým pořizovacím cenám. Realitní trh se u nás během loňského roku dočkal po mnoha letech růstu svého ochlazení, kdy ceny v některých případech klesly až o 30 procent. Zeptali jsme se proto zástupců několika realitních kanceláří, jaký očekávají vývoj v oblasti rekreačních nemovitostí v roce 2023.
Oslovení specialisté potvrdili výrazné snížení cen i v případě chat a chalup. Důvodů, proč se letos nemůže prodávat za ceny jako v letech 2020 a 2021, je několik a patří mezi ně vysoká nabídka, drahé hypotéky, vysoká inflace a skokové navýšení cen energií.
„Mnozí lidé nakupovali v době covidu chalupy, chaty a zahrádky, a to hlavně v době, kdy byla republika i jednotlivé okresy zavřené, což mělo za důsledek vyšší nárůst poptávky a raketový nárůst cen. Je přirozené, že se v době krize zbavujeme zbytných věcí, jako je druhé auto nebo rekreační nemovitost s vidinou udržení si vlastního bydlení,“ uvedl pro PrahaIN.cz Jiří Končák, regionální ředitel společnosti M&M reality.
Psali jsme
Vidina útulného, vlastního bydlení začíná mizet v nedohlednu. Stavebnictví v Česku se potýká s nedostatkem pracovních sil i materiálu. Do toho…
K nárůstu cen rekreačních nemovitostí přispěla také skutečnost, že vzhledem k vysokému a rychlému růstu cen nemovitostí, a to zejména ve velkých městech, docházelo k využívání rekreačních nemovitostí i k trvalému bydlení.
„To mělo také vliv na jejich cenu, protože poptávka se tím znásobila. Situace na trhu je však nyní naprosto opačná. Sledujeme trendy u klientů přemýšlet nad nákladovostí bydlení, zejména na straně energií a v momentě, kdy takovou nemovitost nevyužívám a náklady jsou ve vyšších jednotkách tisíc, dochází k rozhodnutí takovou nemovitost prodat. Ceny díky tomuto trendu a obecně nižší poptávce však budou zřejmě klesat,“ popsal pro naši redakci Jiří Rájek, CEO společnosti ERA Česká republika.
Chaty kolem Prahy zlevňují
Nákup a prodej rekreačních nemovitostí podléhají sezonním výkyvům. Největší zájem o chaty v okolí Slapské nebo Orlické přehrady, kam lidé obvykle jezdí od jara do léta, se probouzí v průběhu měsíce března a trvá až do léta. „V těchto lokalitách však už teď sledujeme pokles nabídkových cen, a to až o 30 procent. Především z důvodu opětovné možnosti trávit dovolenou v zahraničí a také výrazného růstu nákladů na energie a údržbu,“ objasnila situaci pro PrahaIN.cz Eva Viktorinová z realitní kanceláře RE/MAX Power se sídlem v Dobříši.
Investoři do drahých horských apartmánů s prodejem čekají
Rekreační nemovitosti v atraktivních lokalitách jako jsou Krkonoše nebo Jizerské hory, byly v průběhu epidemie předmětem obrovského zájmu investorů, kteří vyhnali ceny rekordně vysoko.
Jednalo se především o zájemce z Prahy, kteří hledali místo na rekreaci, nebo způsob uložení peněz.
„Ceny apartmánu například ve Špindlerově Mlýně dosáhly až 200 tisíc korun za metr čtvereční, v Peci pod Sněžkou 150 tisíc korun za metr čtvereční. Tito investoři, pokud k tomu nejsou nuceni, nyní nebudou prodávat, protože by museli prodat výrazně levněji, než byla nákupní cena,“ popsal pro naši redakci Radek Farkaš z realitní kanceláře RE/MAX Gold z Liberce.
Psali jsme
REPORTÁŽ: Zalyžovat si před Štědrým dnem, to není úplně originální nápad. Dalo by se říct, že pro mnohé jde o obvyklou a oblíbenou činnost.…
Skokové zvýšení cen energií
„Pokles zájmu o rekreační nemovitosti je citelný, v méně atraktivních lokalitách by se dal popsat jako nulový,“ upřesnil pro PrahaIN.cz Jan Kunz, regionální ředitel realitní kanceláře Sting. Hlavním důvodem je podle něho skokové zvýšení cen energii. V takovém případě jsou rekreační nemovitosti první na řadě, kterých se klienti zbavují.
„Poptávka po rekreačních nemovitostech v atraktivních lokalitách, jako jsou Beskydy, Šumava či Krkonoše, s možností celoročního bydlení, je konstantní. Významnou skupinou poptávajících klientů jsou lidé v předdůchodovém věku, kteří hledají alternativu bydlení v klidném a čistém prostředí oproti rušnému a hektickému bydlení ve městě,“ doplnil Jan Kunz.