Dostat se jako prodejce na vánoční trhy není lehké. „Rozebráno“ je už v lednu

27. 11. 202318:03
Dostat se jako prodejce na vánoční trhy není lehké. „Rozebráno“ je už v lednu
foto: PrahaIN.cz/Trhy na Náměstí míru, ilustrační foto

Vánoční trhy najdeme v celé řadě evropských metropolí a Praha není výjimkou. Na většinu z nich se můžeme těšit v prosinci. Na náměstí Míru je to jiné, tamní trhy každoročně lákají mnohem dříve. Letos začaly už 20. listopadu a PrahaIN.cz je na začátku týdne navštívila.

Reportáž jsme přinesli ZDE.

Trhy splnily svoje kouzlo. Vánoční atmosféra na nás spolehlivě dýchla více než měsíc před Štědrým dnem. Už jen samotná procházka kolem stánků je půvabná, ale pro většinu lidí je nejpodstatnější sortiment.

Můžeme konstatovat, že trhy na náměstí Míru výrazně nezdražovaly. Ceny zůstaly prakticky stejné jako vloni. Přijatelné byly průměrné ceny za langoš, které se pohybovaly kolem osmdesáti korun, nechyběla ani sekaná v housce za 75.

Z tradičních nápojů pak můžeme jmenovat svařené víno (2 decilitry za 75 korun) nebo grog z rumu za stejnou cenu. Panák studené medoviny vyjde na 35 korun, teplá o objemu dvou deci stojí stokorunu. Čaj, káva nebo horká čokoláda stojí padesátikorunu. Vaječný likér v panáku nabízí stánky za průměrně 60 korun.

Co je hodně netradiční, jsou pokrmy z mezinárodní kuchyně. Třeba takové churros, které najdete ve Španělsku na každém rohu či vietnamskou polévku Bun Bo Hue, to je na české vánoční trhy opravdu neobvyklé.

PrahaIN.cz nyní hovořila s manažerkou vánočních trhů Jana Houskovou Rotterovou. ´Mírák´ jsme s ní probírali a potvrdila nám, že ceny opravdu zůstaly téměř stejné.

„Ceny se prakticky neměnily. Pokud ano, je to rozmezí maximálně deseti až patnácti korun. Není to nic výrazného,“ sdělila redakci manažerka trhů.

Jak ale podotýká, její zásluha to není. Cenotvorba je kompletně v gesci prodejců.

„Nemůžu toho příliš říct, protože to jsou ceny stánkařů, ti je tvoří. Ceny jim neurčujeme a nájem měli stejný, jako vloni. Malinko sem jim zvedla elektrika. Nemůžu ale říct, kolik pan provozovatel přímo platí městu,“ uvedla Housková Rotterová.

Nic by nemohla dělat ani za toho předpokladu, kdyby trhovci ceny lidově řečeno napálili. „Určitě by se s nimi dalo domluvit, ale zase říkám, je to pouze na nich. Můžeme si s nimi promluvit, ale výsledná cena je jen na nich,“ říká Housková Rotterová.

Zájem je velký. Veřejnosti i prodejců

Letošní návštěvnost populárních trhů na Náměstí míru nedokáže odhadovat. Věří však, že to bude minimálně stejné jako vloni.

„Návštěvnost na náměstí Míru je vždy velká. Nemůžu říct, jestli bude vyšší, nebo nižší než vloni, záleží na tom, jaké budou mít lidé při dnešních platbách podmínky, aby šli utrácet peníze, ale osobně si myslím, že letos to bude tak nějak stejné,“ tipuje.

„Lidé Vánoce milují a na Mírák chodí rádi. Co každý rok čteme recenze, tak na náměstí Míru jsou asi nejlepší,“ dodává.

Redakci také zajímalo, jaké je složení prodejců, jestli se jedná o stejné lidi jako každý rok nebo přibývají noví stánkaři.

„Převážná část, zhruba sedmdesát procent, jsou stejní prodejci. Sem tam někdo vypadne, je tam někdo nový, ale většinou jsou to jedni a ti samí lidé,“ říká manažerka trhů.

Dostat se sem však není jednoduché.

„Stánky jsou v podstatě zamluvené hned poté, co skončí Vánoce. V lednu již podepisují smlouvu na další rok a jsou zamluvené. Prodejci se tam dostávají spíš, když někdo vypadne,“ uzavírá Housková Rotterová.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných