foto: Pixabay licence, Autor: pasja1000/Senioři při vycházce, ilustrační foto
Vláda schválila řídnou valorizaci důchodů pro příští rok. Od ledna 2025 se zvýší všechny důchody, kromě starobního také invalidní nebo pozůstalostní. Průměrný starobní důchod ze zvýší o 358 korun a dosáhne tak hodnoty 21.080 korun.
Za posledních 10 let vzrostly důchody o 18 procent více než inflace. Jejich zvyšování se odvíjí od růstu cen, který se měří indexem životních nákladů domácností důchodců. V lednu budou dle tiskové zprávy Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) důchody valorizovány ve struktuře 260 korun základní výměry a 0,6 procent procentní výměry.
„Nikde v okolních zemích za posledních několik let nerostly důchody tak razantně, jako u nás. Před deseti lety činil důchod zhruba polovinu toho, co dnes. Celkově za naší vlády důchody narostly zhruba o třetinu. Nesmíme zapomenout také na výchovné, kterým jsme na začátku roku 2023 důchody zvýšili o pětistovku za každé vychované dítě,“ uvedl ve zprávě ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).
Po dosažení důchodového věku vzroste důchod ve výši 12 tisíc před valorizací na 12.306 korun po valorizaci. V případě důchodu ve výši 26 tisíc dojde ke zvýšení o 390 korun a v případě důchodu 36 tisíc o 450 korun. Méně vzrostou předčasné důchody. Shodně pro všechny částky o 260 korun.
Důchody jsou nejvyšší v historii
Vláda schválila také zvýšení zvláštního příspěvku k důchodu pro účastníky národního boje za osvobození v letech 1939 až 1945. Tento příspěvek bude od 1. ledna 2025 vyšší o 6 procent a vzroste na 2.985 korun v případě přímých účastníků národního boje za osvobození a některých soudně nebo mimosoudně rehabilitovaných osob a na 1.493 korun měsíčně pro poživatele vdovského nebo vdoveckého důchodu po těchto osobách.
„Důchody jsou nejvyšší v historii a s jejich pravidelnou valorizací se počítá i v důchodové reformě. Každoroční valorizace bude i nadále plně kompenzovat inflaci. V lednu dosáhne průměrný starobní důchod výše 21.080 korun. Za posledních pět let jde tedy o nárůst o 6.652 korun,“ dodal ministr Jurečka.
Psali jsme
Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) prochází v posledních letech rozsáhlou digitalizací. Celé procesy se tak mění nejen pro klienty, ale…
Důchodová reforma cílí na mladší generace
Návrh důchodové reformy je v současné době projednáván v Poslanecké sněmovně. Hlavním cílem je zajistit solidní důchody vyplácané z průběžného systému nejen současným důchodcům, ale i dalším generacím.
Více informací o chystané reformě nabízí web pojdmesitorict.cz. Současný systém takzvaného plně průběžného důchodového systému je podle uvedených informací neudržitelný. Pracující lidé, kteří do důchodového systému přispívají, totiž financují penze svých spoluobčanů. Průměrná doba dožití se ale zvyšuje, tím pádem poroste i počet lidí v důchodu, kteří budou ze systému čerpat. Riziko nastává zejména pokud se sejdou slabé ročníky ekonomicky aktivních obyvatel se silnými ročníky v důchodu.
Současných důchodců se změny nedotknou
Pokud reforma projde, současných důchodců se změny nedotknou. Důchody budou i nadále růst každý rok v lednu o inflaci a třetinu růstu reálné mzdy. Růst budou i nově přiznané důchody, ale pomaleji. I tak by měl za 10 let průměrný důchod činit asi 31 tisíc korun.
„Je potřeba si říct, že důchodová reforma je nezbytná. Už není na co čekat. Nemyslím si to pouze já a experti z MPSV, ekonomové a sociální partneři. Ale myslí si to také občané této země. Jejich názor, váš názor, mě pochopitelně zajímá, proto jsme si na MPSV nechali udělat výzkum ve spolupráci s agenturou STEM. Dle průzkumu veřejného mínění si dvě třetiny populace myslí, že by měla být důchodová reforma prioritou a měla by se realizovat co nejdříve. Další čtvrtina je názoru, že by měla být provedena nejpozději do 5 let. To je silný a zavazující apel od veřejnosti,“ uvedl k důchodové reformě na webu MPSV Marian Jurečka.