Důvěra je zpátky, situace se zlepšuje, říká ekonom

17. 05. 202419:19
Důvěra je zpátky, situace se zlepšuje, říká ekonom
foto: Archív Jana Vejmělka, se svolením/Ekonom a analytik Jan Vejmělek.

ROZHOVOR: Česká ekonomika se pomalu dostává do kondice, maloobchodní tržby rostou. Škraloupem je ale nárůst dubnové inflace, která vyšplhala na 2,9 procenta. „Projevuje se to v maloobchodních tržbách, ve spotřebě domácností a v silnější konzumní poptávce. Čekáme, že tento vývoj bude pokračovat a bude to hlavní tahoun české ekonomiky,“ řekl redakci PrahaIN.cz hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek.

V lednu jste uvedl, že inflace i spotřeba domácností se do tří měsíců vrátí zpátky. Splnilo se to, co jste předpověděl?

Tento vývoj jsme očekávali a jsme rádi, že se to naplnilo. Pozorujeme to zatím na dílčích statistikách z prvního čtvrtletí letošního roku. Především rostly tržby maloobchodníků. Zejména březnová data byla velmi silná a ukázala nárůst napříč všemi segmenty. Od potravin, přes nepotravinářské zboží, specializované obchody i obchodování na internetu. Obecně to vidíme na celkovém sektoru služeb. To ostatně potvrdila i data za první kvartál, kdy ta dynamika byla poměrně silná.

Znamená to tedy, že se obnovila důvěra domácností?

Nepochybně ano. Čekáme, že letos bude primárním tahounem české ekonomiky domácí poptávka a primárně spotřeba domácností. To souvisí s tím, že ta obrovská inflační vlna, kdy byla dvouciferná, už je za námi a v průběhu prvního čtvrtletí jsme se vrátili na cíl. Dnešní čísla sice trochu vylétla nahoru, ale to nic nemění na tom, že celkově je inflace v tolerančním pásmu centrální banky.

Jak se nyní chová trh práce?

Minulý týden jsme dostali poměrně dobrá čísla, která zaznamenala mírný pokles nezaměstnanosti. Napjatý trh práce udrží dynamiku růstu nominálních mezd. Díky inflaci pod kontrolou už nyní máme růst reálných mezd, ten by letos měl být skutečně znatelný. Už na číslech za první kvartál, která teprve budou zveřejněna, čekáme, že na meziročním výsledku by měl být nárůst mezd vidět.

Lze předpovědět, co potáhne dopředu domácí ekonomiku?

Důvěra domácností je zpátky. Projevuje se to v maloobchodních tržbách a obecně ve spotřebě domácností i v silnější konzumní poptávce. Čekáme, že současný vývoj bude pokračovat a bude to hlavní tahoun české ekonomiky. To, že je mezi domácnostmi příznivá nálada, nám v neposlední řadě ukazuje i spotřebitelská důvěra, kterou zveřejňuje statistický úřad v rámci konjunkturálního průzkumu. Vlastně už od ledna vidíme nárůst jenom nahoru. A to i v dubnu. I dubnová čísla hovoří jasně, došlo k dalšímu zvýšení. To znamená, že u spotřebitelské důvěry už jsme nad dlouhodobým průměrem.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných