Ekonom: Ne, ne, ne. Takový zájem o dovolené jsme vůbec nečekali

26. 06. 202409:41
Ekonom: Ne, ne, ne. Takový zájem o dovolené jsme vůbec nečekali
foto: Georgi Bidenko, PrahaIN.cz/Čekání před odletem, ilustrační foto

Zájem Čechů o letní tábory i o pobyty v zahraničí je veliký. „Překvapil nás vývoj v oblasti turismu, zájem lidí o dovolené v zahraničí je skutečně obrovský,“ řekl serveru PrahaIN.cz hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek.

Překvapující rozsah zájmu o pobyty v zahraničí je podle mínění ekonoma Vejmělka potvrzením rostoucí důvěry domácností. Významnou roli hraje i skutečnost, že dochází k nárůstu reálných mezd, a to i u nízkopříjmových skupin.

„Možná to souvisí i s tím, co se dělo v minulých letech. Nejdřív udeřil covid, který znemožnil cestování a dovolené v zahraničí, do toho přišla válka na Ukrajině, k tomu udeřila energetická krize. Letošní rok zřejmě bude první, který naplno umožní cestování a trávení dovolených v zahraničí.

Možná tam svoji roli hraje i efekt zadržené poptávky, kdy v minulých letech si to lidé nemohli dovolit nejenom z finančních, ale i z bezpečnostních důvodů. Teď, když možnost je, tak využívají příležitosti. Je vidět, že už panuje trochu lepší nálada. Klesla inflace a rostou reálné mzdy. Opakuji, že nás překvapilo, jak je tento zájem masivní,“ řekl Jan Vejmělek redakci.

Trebinje v Bosně a Hercegovině. Zdroj: PrahaIN.cz

Dobrá znamení

V této souvislosti poznamenal, že během třetího kvartálu očekává další zrychlení ekonomické aktivity. „Poté, co v prvním kvartále byl mezikvartální růst 0,2 procenta, pro další kvartály čekáme, že by mohlo postupně nabíhat až k půlprocentnímu růstu za kvartál. První známky oživení, tak jak jsme je viděli už na začátku letošního roku, by měly dál zrychlovat,“ podotýká ekonom.

Předpokládá zároveň, že pozitivní vývoj by mohl mít koncem letošního roku ovlivnit nárůst maloobchodních tržeb obchodníků. Oživení a růst ekonomiky bude podle jeho slov, primárně tažen spotřebou domácností. „Tento jev byl už trochu vidět v tržbách v maloobchodě v prvních čtyřech měsících letošního roku. Bylo to vidět i na službách, kde je navíc vidět i cenový dopad. Ceny ve službách celkem rostou, což je odrazem toho, že v této oblasti poptávka je. S ohledem na tyto signály čekáme, že ve zbytku roku maloobchodní tržby, i tržby v sektoru služeb porostou, a to i reálném vyjádření, to znamená po očištění o inflaci,“ řekl Vejmělek.

„Tam si myslím, že hlavním důvodem je to, že inflace se vrátila do tolerančního pásma centrální banky. Díky tomu tady máme nějaký růst reálných mezd. Je to vidět i na datech spotřebitelské důvěry, kdy spotřeba domácností od začátku roku roste. V květnu se už nacházela nad dlouhodobým průměrem. Na těchto číslech je vidět lepší nálada na straně domácností, to by se mělo projevit i na větších tržbách v maloobchodě a ve službách,“ dodal ekonom.

Současný vývoj potvrdil jeho předpoklad z dubna letošního roku, kdy v rozhovoru pro naši redakci upozornil, že dlouhé stagnaci se vrátila důvěra domácností. 

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných