foto: EU / média/Předseda Evropské rady Charles Michel a ukrajinský prezident Zelenskyj
Krizový štáb českého MPO se na začátku dubna sešel v reakci na krok ruského prezidenta, který podepsal dekret, podle něhož odběratelé budou muset platit za ruský plyn v rublech. Štábu se zúčastnili vedle představitelů MPO také zástupci energetických firem nebo ministr financí Zbyněk Stanjura. Zástupci energetických firem podle ministra Síkely ubezpečili o tom, že dodávky ruského plynu jsou i po kroku ruského prezidenta stabilní, a že nepozorují žádné výpadky.
Putinův krok byl zprvu odsouzen, následně, ukazuje se, prakticky akceptován.
„Čtyři evropští odběratelé platí za ruský plyn v rublech, deset jich má založený rublový účet u Gazprombank. Orbán a spol. doslova porušují sankce EU a zrazují tolik potřebnou jednotu! Je to chování zbabělců a plivnutím do tváře všem zemím, které se odmítají před Putinem ohnout a stojí před ním vzpřímeně," uvedl pro PrahaIN.cz europoslanec Jiří Pospíšil.
Ve čtvrtek se rovněž objevila zpráva, že energetická skupina OMV, která je jedním z největších dovozců ruského plynu, se chystá u finančního ústavu Gazprombank ve Švýcarsku otevřít si účty v rublech. S odkazem na informované zdroje to dnes napsal britský ekonomický list Financial Times (FT).
Rakouská společnost tak zcela vyhoví požadavkům Kremlu.
Už o víkendu tamní ministr zahraničí Alexander Schallenberg uvedl, že Ukrajině bychom neměli povolit plné členství v Evropské unii.
EU se tak tímto pohledem zcela drolí, jak naznačil také Jiří Pospíšil.
Gazprombank (Газпромбанк) je soukromá ruská banka, třetí největší v zemi podle aktiv. Od listopadu 2014 je jejím největším akcionářem Gazfond Jurije Šamalova.
Hlavními oblastmi podnikání banky jsou korporátní bankovnictví, retailové bankovnictví, investiční bankovnictví a služby depozitáře. Mezi její bankovní aktivity patří také obchodování s cennými papíry, směnárenské operace, operace s drahými kovy, clearingové operace a vypořádací služby.
Banka poskytuje služby klíčovým sektorům ruské ekonomiky – plynárenství, ropě, jadernému, chemickému a petrochemickému průmyslu, hutnictví železných a neželezných kovů, elektroenergetice, strojírenství a kovoobrábění, dopravě, stavebnictví, spojům, zemědělství, obchodu a dalším průmyslovým odvětvím.
Maloobchod je rovněž strategicky významnou činností banky a její rozsah se neustále zvyšuje. Soukromým zákazníkům je nabízena celá řada služeb: kreditní programy, vklady, platební transakce, elektronické bankovní karty atd.
Mezi klienty banky patří asi 5 milionů fyzických osob a asi 61 400 právnických osob.
Otevřené zdroje a Gazprombank
|
Psali jsme
Rusko postupně vypne dodávky plynu celé Evropě. V pořadu Impulsy Honzy Benešovského to prohlásil zvláštní zmocněnec pro energetickou bezpečnost…
(Ne)jednota
„EU se teď nesmí štěpit tím, že jednotliví kancléři si budou jezdit do Moskvy dojednávat si nějaký svůj vlastní obchod s Putinem. EU musí vyjednávat jako celek. Se všemi státy, protože jedině tak je silná," doplnil pro naši redakci.
Velmi tvrdý postoj zaujímá také Polsko. Ve čtvrtek dokonce uvedlo, že evropské země, které platí za ruský plyn v rublech, by měly být penalizovány. Poláci požadují, aby byly zavedeny sankce na plyn. Tím by se prý vyřešil problém s Gazpromem.
„Co dnes chybí, jsou úplné sankce na plyn, ty by vyřešily problém s Gazpromem, problém s dodržováním sankcí na 100 procent. Očekáváme tyto sankce," uvedla Anna Moskwa, polská ministryně pro klima a životní prostředí, pro Polsat News.
Centrální banka Ruska podle CNN učinila několik kroků, díky nimž se tamní měnu daří stabilizovat. Mezi tyto kroky patří, že centrální banka více než zdvojnásobila úrokové sazby na 20 procent. To údajně povzbuzuje ruské střadatele, aby drželi své peníze v místní měně. Ruským makléřům bylo zakázáno prodávat cenné papíry v držení cizinců a rezidentům není povoleno provádět bankovní převody mimo Rusko.
Ruský požadavek na platby za plyn pouze v rublech ministr Síkela odmítl. „Odpovědí na ruský požadavek bude dnes jednotné stanovisko, které bude vypadat zhruba následovně. Firmy z Evropské unie budou pokračovat v platbách za energie v té měně, ve které byly schválené. Jakékoliv budou považovány za porušení smluv,” uvedl ministr s tím, že právě udržení jednotného postupu napříč členskými státy Evropské unie je pro Českou republiku zásadní.
Konec? Otázka je kdy
Rusko postupně vypne dodávky plynu celé Evropě. V pořadu Impulsy Honzy Benešovského to prohlásil zvláštní zmocněnec pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška. Podle něj se snaží Moskva přes plyn vytvářet nátlak na unijní státy.
Gazprom ve středu ráno odstřihl od plynu Polsko a Bulharsko.
Bartuška si myslí, že jde o odvetu Kremlu za evropské dodávky zbraní na Ukrajinu. „Německo tento krok ještě před několika dny odmítalo udělat. Teď se to změnilo. Je potřeba to brát jako jasný vzkaz pro celou Evropskou unii, nikoliv pouze pro Bulharsko a Polsko," řekl na Impulsu.
Dodal také, že Česku se v tuto chvíli plyn vypnout nedá. Ten k nám totiž proudí přes Německo. „Ten systém plynovodů napříč Evropou je propojený a neumožňuje vypnout jednu konkrétní zemi."
V budoucnu se to ale prý podle zvláštního zmocněnce pro energetickou bezpečnost může změnit.
Ministr práce Marian Jurečka navrhuje, aby Česko kromě využití alternativních dodavatelů, obnovitelných zdrojů a tepelných úspor využilo i potenciál takzvaného biometanu. V praxi to znamená, že by se k výrobě plynu využíval trus chovných krav.
Psali jsme
Dnes vám zprostředkujeme příběh osmdesátileté ženy, která důvěřivě podepsala smlouvu se společností Energie na doma. Podle recenzí na internetu…
Psali jsme
Ceny plynu a elektřiny jsou enormní a podle predikcí se nedá ani očekávat, že by v blízké době klesly. Jak tedy ušetřit za plyn a elektřinu?…