EXKLUZIVNĚ Jak vznikla úspěšná česká kosmetická firma Ryor a co se děje tam, kam zákazník nedohlédne

05. 02. 202206:22
EXKLUZIVNĚ Jak vznikla úspěšná česká kosmetická firma Ryor a co se děje tam, kam zákazník nedohlédne
foto: Michael Tomeš/Společnost založila maminka Jany Stránské v roce 1991.

ROZHOVOR S obchodní ředitelkou společnosti Ryor Janou Stránskou jsme si povídali o vývoji přírodní kosmetiky, o výrobních postupech a v neposlední řadě také o současných požadavcích zákazníků. Mladá žena se zářivými růžovými vlasy nám také prozradila, co pro ni momentálně bude největší výzva.

Mohla byste popsat historii vaší firmy? Jakým způsobem jste se k této práci dostala vy?

Firma byla založena v roce 1991 u nás v rodinném domku na Strahově. Celý ten příběh ale začal daleko dříve. Moje maminka tíhla vždy k humanitním vědám a předpokládalo se, že půjde na nějakou vysokou školu tohoto zaměření. Zamilovala se však do kluka, který šel na Vysokou školu chemicko-technologickou (VŠCHT) a ona s ním. To předurčilo její dráhu chemika. Po dostudování se pohybovala v různých ústavech a ve svých 43 letech zjistila, že je v jiném stavu. Na dítě byla sama, otec neměl zájem dceru vychovávat, takže dost přemýšlela, jak v životě dál. Mezitím proběhla sametová revoluce a v 46 letech Eva Štěpánková založila firmu Ryor, která byla zaměřena pouze na kosmetiku pro kosmetické salóny. Vždy to měla být firma pro 6-8 lidí. Díky velkému zájmu však firma začala vyrábět i kosmetiku pro maloobchodní trh a následně velmi růst.

V roce 1997 se firma přesunula do vlastního výrobního areálu v Kyšicích u Kladna a dnes má kolem 80 zaměstnanců. Já jsem se do firmy dostala tak, že jsem odešla z VŠCHT a čekala na další rok, než se budu moci přihlásit na vysokou školu jiného směru. Nicméně hodně jsem se snažila prosadit, například formou e-shopu, online marketingu apod. Maminka mi pak řekla, že bude ráda, když už ve firmě zůstanu a že je mladá krev potřeba. Za to jsem byla neskutečně vděčná a snažila jsem se dokázat, že nejsem jen „protekční spratek“, ale skutečně něco umím.

Měla jste podobné představy o své budoucnosti již v dětství?

Tím, že jsem ve firmě od tří let „žila“, tak jsem měla přesně tuto představu. Jen jsem myslela, že půjdu do světa firmy spíše přes chemii než marketing.

Co se od doby, kdy vaše firma začínala změnilo v oblasti přírodní kosmetiky? Jaké jsou současné trendy?

Shrnout změny za 31 let existence není úplně lehké. Dříve byla přírodní kosmetika brána jako kosmetika, která obsahuje přírodní extrakty, především bylinky. Poté začali být zákazníci přísnější a požadovali, aby kosmetický výrobek byl ideálně 100 procentně přírodní. Za pár let ale zjistili, že se přírodní nerovná vždy nejlepší. Přírodní přípravky například žluknou, kazí se, způsobují poměrně dost alergií a nelze je tak krásně roztírat. A tak se kosmetika dostala k jakémusi kompromisu, kdy konkrétně umíme zákazníkům vysvětlovat jednotlivé položky v kosmetice. Je to trochu podobná situace jako je dnes třeba v rámci „greenwashingu“. Zákazníci si uvědomili, že lepší je vysvětlit, a ne se nechat „opíjet“ tvrzeními, že vše je „přírodní, bio, eko“ apod.

Jaké typy výrobků vlastně prodáváte? Co se prodává nejvíce?

Nejvíce se zaměřujeme na ošetřující kosmetiku. Tedy čištění pleti, tonika, krémy, séra a masky. Pak je to tzv. oplachová kosmetika – sprchové gely, šampóny. A zabrousili jsme poměrně nově i do dekorativní kosmetiky, což znamená make-upy, rozjasňovač nebo podkladovou bázi.

Do jaké míry řeší vaši zákazníci obaly?

Pokud jde o vzhled, tak platí, že obal prodává. My máme obaly hodně pestré a všímáme si, že po těch nejpestřejších zákazník okamžitě sahá. Samozřejmě další věc je praktičnost – dnes již spousta lidí místo typického kelímku upřednostňuje tzv. dávkovače, které jsou praktičtější a čistší. Pokud jde o ekologii, tak se zákazníci samozřejmě dotazují, ale kosmetika má velmi přísnou legislativu, kde jeden obal není možné využít dvakrát. Snažíme se k tomu ale opravdu stavět zodpovědně a nedělat zbytečné obaly, například na kosmetické adventní kalendáře.

Jak byste tedy v tomto směru popsala vývoj vaší firmy?

Máme vlastní oddělení vývoje a jsme na něj velmi hrdí. Jsou to zkušené formulátorky, které jezdí do zahraničí na odborné veletrhy. Informují se také o novinkách v legislativě. Díky tomu často přivezeme do Česka nějakou aktivní látku jako první. Vývojáři musí zvládat nejen vývoj, legislativu, ale i výrobní technologie a třeba i komunikaci se zákazníkem. Nový výrobek vyvíjíme na základě toho, jaké jsou novinky ve světě aktivních látek nebo na základě toho, po čem se zákazník ptá.

Kde všude nakupujete suroviny?

Máme přes 600 druhů surovin. Nejčastěji jsou to evropské suroviny, například bylinné extrakty, dále pak extrakty z mořských řas z Francie. Některé suroviny jsou ale třeba i ze Švýcarska, z Brazílie či Japonska.

Přírodní kosmetiku firma Ryor prodává do 20 zemí světa. Foto Bohouš Pospíšil

Jaké technologie vlastně ve výrobě používáte?

Využíváme různá procesní zařízení. Zjednodušeně řečeno – tvoříme nejvíce emulze, takže je potřeba splnit olejovou a vodnou fázi. Obě fáze se předpřipraví a poté se smíchají, homogenizují a přidávají se aktivní látky a vitamíny. Každá receptura má svůj postup, který se musí striktně dodržet. Vše probíhá za přísných hygienických podmínek. Výrobky mícháme buď za studena, což je ta jednodušší varianta nebo za tepla. Potom se to ještě dělí na výrobky ve vakuu a atmosférickou výrobu (za přítomnosti vzduchu). Vaří se od 40 do 300 kg. Záleží na produktu. Následně se vše testuje v laboratořích. Pokud výrobek splní veškeré hodnoty, může jít na plnící linky.

Do jaké míry se na vás podepsala současná pandemie?

Každý rok byl jiný. Ale musím říct, že v každém roce byli zákazníci úžasní. V prvním roce se nám dařilo díky antimikrobiálnímu gelu, který jsme vytvořili. Měl krásnou okurkovou vůni a nevysušoval. Další rok jsme zvládli i díky živým vysíláním, které děláme pro naše zákazníky. Povzbuzovalo je to na duchu a my se každé úterý večer soustředili jen na jejich otázky. V tomto směru plánujeme pokračovat.

Dokázala byste říct, jaká je cílová skupina vašich zákazníků?

Vzhledem k tomu, že máme přes 200 produktů, tak je ta cílová základna opravdu široká. Spíš než podle věku to bereme podle pleti – od aknózní pleti až po péči proti vráskám.

Do jakých zemí vaše výrobky prodáváte nejvíce?

Jedná se zhruba o 20 zemí. Nyní po pandemii ale čekáme, kolik aktivních odběratelů zůstane. Svět se probouzí, ale každá země trochu jinak. Teď jsou nejdominantnější odběratelé z Německa, Ukrajiny a USA.

Jaké jsou vaše cíle do budoucna? Ať už v rámci firmy nebo vaše osobní?

V rodinné firmě se ty cíle vždy propojují. V únoru k nám nastupuje na plný úvazek můj manžel. Bude se starat především o privátní zákazníky. Myslím, že pro nás oba to bude velká výzva. Sdílet domácnost i práci je jako říct si o ponorku. Ve firmě máme v plánu několik novinek. Nyní čekáme na výsledky z oficiálních zkoušek, takže během jara by měly být uvedeny.

Co ráda děláte ve volném čase? Jakou máte ráda hudbu, filmy, literaturu?

Někdy cestuji a jindy jsem pecivál. Obecně ale ráda čtu, dělám silový trénink, poslouchám DnB a sleduji seriál Kancl. Opravdu se snažím volný čas nezanedbávat a udržovat určitý balanc. Ne vždy je to ale možné.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných