foto: Adéla Houbová, PrahaIN.cz/Čistička vod ve FTN, ilustrační foto
Pustíte vodu do vany, použijete ji v myčce a pračce, vykoupete se, spláchnete a použitou vodu pustíte do potrubí, odkud putuje do čističky. Za to zaplatíte stočné. Tedy v případě, pokud bydlíte v bytě nebo domě, který je připojen na kanalizaci. Ti ostatní mají vlastní čističku nebo jímku, odkud vodu vyváží fekální vůz, lidově hovnocuc.
Těm, kteří pravidla porušují a s odpadní vodou nenakládají podle regulí, hrozí pokuty. Není divu, sousedům ani přírodě nelegální vypouštění odpadní vody neprospívá.
Že není ke kanalizační síti zapojeno stále dost pozemků, nám potvrdila i jedna z firem, která se stará o vývoz odpadních vod v okolí Slap.
„Mimo kanalizační síť je stále ještě zhruba 70 procent lokality Slapy a okolí, jedná se především o rodinné domy a bytovky,“ prozradil nám zástupce firmy.
Ten také dodává, že jde poznat velmi snadno, když vlastníci nemovitostí zákon obcházejí. Za nesprávné likvidování však hrozí pro fyzické osoby pokuta do maximální výše 20 000 korun. Pokud jde o právnické nebo podnikající osoby, hrozí pokuta až do výše 100 000 korun.
„Obcházení zákona lze dobře poznat dle vizuální stránky obsahu jímky. Vypouštění bokem dělá dle mého odhadu 30 až 40 procent lidí v okolí Slap. Vývoz si potom objednají jednou ročně kvůli dokladu,“ vysvětluje zástupce uvedené společnosti dále.
„Nestandardní situace jsou pro nás většinou špatné a hůře dostupné příjezdové cesty a přístupy k jímkám. Nebo že chtějí chataři vysát jen klasickou kadibudku,“ dodává na závěr.
K povinnosti vývozu odpadních vod se vyjádřila také tisková mluvčí Ministerstva životního prostředí Veronika Krejčí.
„Ministerstvo životního prostředí iniciovalo úpravu vodního zákona v oblasti likvidace odpadních vod z bezodtokých jímek a v rámci novelizace vodního zákona se tuto úpravu podařilo úspěšně prosadit. Došlo ke zpřesnění požadavků na užívání bezodtokých jímek a zneškodňování jejich obsahu. Jasným nastavením povinností byla zásadně zvýšená vymahatelnost zákonné úpravy,“ sdělila nám tisková mluvčí.
Odvoz odpadních vod může provést pouze osoba s příslušným živnostenským oprávněním nebo provozovatel čistírny odpadních vod. Potvrzení o vývozu odpadních vod pak musí majitel jímky uchovávat po dobu dvou let.
Psali jsme
Tak jednoduše by se dala popsat politika pražských městských částí. Pojďme si proto udělat takovou malou exkurzi po metropolitních parkovacích…
Ceny za vývoz žumpy
Vývoz žumpy se týká především odlehlejších a řídce obydlených obcí. Jedná se jak o chataře, tak i běžné domácnosti. Samotná cena za vývoz se ale odvíjí od několika faktorů, jako je samotná velikost jímky a počet osob žijících v domácnosti.
PrahaIN.cz hovořila s mužem, který žije v jedné ze středočeských obcí. Ještě před sedmi lety zde prý netekla ani pitná voda z vodovodu. I on musí platit za pravidelný vývoz septiku, a to téměř každých šest týdnů. Částka za jeden vývoz se prý aktuálně pohybuje kolem 3 tisíc korun. Ročně tak za vývoz zaplatí přes 30 000 korun.
„Záleží podle toho, kolik je lidí v domácnosti. Navíc nám tam tlačí spodní voda, tak je septik plný dříve,“ prozrazuje nám muž.
Potíže mohou nastat i při samotném objednání vývozu, obzvlášť pokud se jedná o místa s horší dopravní dostupností.
„Vývoz jímky objednávám tak třikrát do roka. Podle toho, koho zavolám, platím od 1 500 do 2 500 korun. Problémy nastaly, když jednou neměl vývozce provedenou technickou kontrolu na autě. I když člověk objednává zavčas, tyhle prodlevy můžou občas způsobit přeplnění jímky, to potom situaci dost zkomplikuje. Taky jsme museli jednou déle čekat, když se rozvodnil potok a vyhlásili výstrahu před povodněmi. Máme tu proto ale jako nouzové řešení chemické WC,“ sdělil nám chatař ze Středočeského kraje.
Jeho slova potvrzují i zveřejněné ceníky mnoha společností působící ve Středočeském kraji nebo Praze. Pokud potřebuje člověk objednat odvoz odpadních vod, nedostane se často pod 1 500 korun, jedná-li se o nejmenší možnou nádrž. S větší nádrží se poté může cena dostat až těsně pod 10 000 korun za jediný vývoz. Započítány zde jsou nejen samotné práce při čištění, ale také dojezd na místo a odvoz na nejbližší čističku odpadních vod.
„Jednotlivé domácnosti by se měly postupně napojovat na kanalizaci. Není-li možné kanalizaci v části obce vybudovat, například v místech, kde je příliš rozptýlená zástavba, je možnost využít decentralizovaného čištění odpadních vod, například prostřednictvím domovních čistíren odpadních vod,“ sdělila nám nakonec mluvčí rezortu životního prostředí.
To však nemusí být řešením pro každého. Nejedná se totiž o nejlevnější záležitost. Domácí čističky s nejmenším objemem se pohybují kolem 40 000 korun, větší se mohou vyšplhat i na více než 100 000.