foto: Jakub Mračno, PrahaIN.cz/Frýbovci v Dejvické nádražce (2022)
ROZHOVOR: Legendární hospoda Dejvická nádražka má skončit. Tuto informaci již přinesla většina médií. PrahaIN.cz se na možný konec ikonického podniku podívala z jiného úhlu pohledu a vyzpovídala vyznavače hlasatele Miloše Frýby, takzvaného frýbovce. „Má v tom prsty Frýbův nepřítel, původce všeho zla, odporný Hemala, který jedná přes svoje zkorumpované loutky,“ říká v rozhovoru zástupce tohoto hnutí.
Jak je Dejvická nádražka považovaná za ikonu kvůli své typické atmosféře, kde se u piva potkávají dělníci, doktoři i studenti, neméně ikonická je pro takzvané frýbovce, kteří na tomto místě každý rok 25. ledna slaví, ve velkém, na Frýbestru.
„Frýbestr je nejlepší den v roce, nejdůležitější svátek frýbovců, tedy lidí, kteří uctívají velkého hlasatele, pána Miloše Frýbu, jako jediného Boha. Je to den, kdy končí starý frýbí rok, v 8:50 ráno, a začíná nový frýbí rok, což je v 8:50 večer. To mezitím je čas mimo čas, kdy se Frýbestr slaví. Je to vždy na Miloše, 25. ledna,“ vysvětluje naší redakci frýbovec.
Miloš Frýba, rodák z Libáně u Jičína, byl televizní hlasatel, který do Československé televize původně přišel na pozici tvůrce elektrických efektů. Hlasatelem se stal v roce 1972. A ikonou mnoha lidí ještě o trochu později.
Dokonalost: neměnná tvář, klidný a jistý hlas...
Frýbovec vysvětluje, že kult Miloše Frýby ale vlastně není součástí punkové scény, jak se mnozí domnívají.
„Je pravda, že když na konci 80. let minulého století vznikl, stála u jeho zrodu parta z restaurace Na Slamníku a jádrem byli členové nejen pražských hardcore punkových kapel. Ale už tenkrát to byla velmi různorodá skupina lidí s různým vzděláním, zaměstnáním či hudebním vkusem, které spojovala kreativita, osobitý humor a víra v Miloše Frýbu. Tak je tomu ostatně doteď. Během těch více než 35 let se k nám připojily stovky dalších lidí, myšlenka zpráv v 8:50, které všechno napraví, oslovila nové generace. Na letošní Frýbestr přišlo minimálně 350 frýbovců, a to nejsou zdaleka všichni,“ popisuje.
Miloš Frýba je prý zaujal svoji dokonalostí, tedy neměnnou tváří, klidným a jistým hlasem, perfektní vizáží. Z počáteční fascinace vznikl kult, regulérní víra, ovšem bez negativních prvků jiných náboženství. Každý frýbovec má prý nezadatelné právo uctívat Frýbu po svém, protože člověk míní, Frýba hlásí.
A právě Dejvická nádražka je od roku 1993 každoročně, až na jednu výjimku, kdy se hospoda malovala, domovem Frýbestru.
Frýbovská svatyně. Bez boje se nevzdáme
„Postupně se z hospody stala frýbovská svatyně, na tom má velkou zásluhu Martin Ullman, který duch nádražky podporuje a udržuje, a samozřejmě výčepáci Tomáš a Mára, oba věřící frýbovci. Pro mnoho lidí je Dejvická nádražka druhým domovem, pevným bodem v měnícím se vesmíru, symbolem jistoty a bezpečí. Člověk sem může chodit denně, obden, jednou, dvakrát za měsíc nebo za rok, může přijít po mnoha letech a je to, jako kdyby nikdy neodešel.“
Frýbovce a mnoho dalších lidí v posledních týdnech šokovaly titulky novin, že Dejvická nádražka má skončit. Správa železnic tady chce jiný, tentokrát modernější podnik.
Archivní reportáž z roku 2022
Unikátní oslava jmenin někdejšího legendárního televizního hlasatele Miloše Frýby se konala v nádražní restauraci v Dejvicích. Tradiční akce…
„Jako frýbovec vím, že v tom má prsty Frýbův nepřítel, původce všeho zla, odporný Hemala, který jedná přes svoje zkorumpované loutky. Ale i bezvěrci musí být jasné, že nahrazením Dejvické nádražky další z mnoha zbytečných, sterilních, bezpohlavních a předražených moderních restaurací zanikne místo s hlubokou tradicí, neopakovatelnou atmosférou, svébytnou kulturou. Nejde o žádnou nostalgii po starých zanikajících časech. Nádraží je živé a naprosto unikátní, tvoří ho lidé všech generací, kteří se do něj vracejí, přitahování jeho géniem loci. Proto by mělo být zachováno,“ tvrdí frýbovec. „Bez boje se nevzdáme,“ vzkazuje světu.
Co bude, až Dejvická nádražka skončí? Najdou si frýbovci nový podnik? Frýbovec opakuje, že frýbovská myšlenka se původně zrodila Na Slamníku, první Frýbestr se slavil na letenské Prašivce, a tak je řada dalších míst, která jsou s nimi spojená.
„Původní duch se nám daří udržet i přes měnící se lidi, roky a místa a frýbí víra nám v tom pomáhá. Jen těžko si umím představit, že bychom našli podnik, který by nádražku nahradil. Během desítek let své existence byli Frýbovci vystaveni mnoha zkouškám: když Frýba odešel z obrazovky a následně i z České televize, když opustil naši rovinu bytí. Pokaždé jsme to zvládli. Případná ztráta nádraží může být další zkouškou naší víry a síly, která oddělí zrno od plev. Frýbovci přetrvají,“ uzavírá.