foto: Jiří Zemen, PrahaIN.cz/Havelské tržiště
REPORTÁŽ: Havelské tržiště se nachází na stejnojmenné ulici nedaleko Václavského náměstí. Tamní trhy mají dlouhou tradici. Pochází totiž už ze třináctého století.
Konkrétně z roku 1232. Původně tržiště zahrnovalo i Rytířskou ulici a stalo se jedním z nejvýznamnějších tržišť v Praze. V současné době se jedná o jediné dochované tržiště v srdci staré Prahy. Havelák, jak se tomuto místu lidově říká, v minulosti bojoval o svou existenci. V září roku 2020 bylo dokonce na čas uzavřeno.
Chvíli také trvalo nastavit na Havelském tržišti ten správný sortiment tak, aby bylo využitelné jak pro místní, tak pro turisty. Těch je tu ale stále víc než Pražanů. Přesvědčili jsme se o tom sami. Při naší návštěvě nebyl na více než sto metrů dlouhém prostoru snad jediný Čech vyjma stánkařů. Okolo stánků bylo rušno. Široký sortiment si prohlíželi turisté snad ze všech částí světa.
Psali jsme
Klobásy se na Václavské náměstí nevrátí, potvrdil redakci PrahaIN.cz v květnu radní Adam Zábranský (Piráti). Tedy alespoň ne stánky s nimi,…
Pro suvenýry na trh
Viděli jsme dvě ženy, které byly očividně zaujaté výběrem suvenýrů. Překvapily je ceny. V rukách držely a následně si zakoupily každá asi pět magnetek. Cena za jeden byla padesát korun.
Ale další suvenýry, jako jsou třeba přívěšky, tu seženete i levněji. Klidně i za dvacet pět korun. K tomu ještě náleží akce pět plus jedna zdarma. Upomínkové předměty podobného typu za více než sto korun jsme nenalezli. To nás upřímně překvapilo.
Vypadalo to, že zájem je velký. Zvlášť pak, když se podíváme na ceny za suvenýry ve večerkách, které se nachází jen pár metrů od Havelské tržnice. Konkrétně ta nejbližší měla oproti trhu magnetky i trojnásobně dražší. V podobných večerkách v centru hlavního města se všeobecně za suvenýry pod devadesát korun nevejdete. Je však potřeba říct, že toto není výsada pouze Prahy, ale téměř všech evropských metropolí.
Ceny na Havelské tržnici jsou tak příjemně překvapivé.

Z Havelského tržiště. Zdroj: PrahaIN.cz
Upomínkové předměty dominují, ale viděli jsme i různé čokolády, medy či pečené čaje. Návštěvník ani v tomto případě nebude muset sáhnout hluboko do kapsy, právě pečené čaje ve velikosti 55 mililitrů se prodávaly za čtyřicet kaček. Výhodné balení s pěti kusy za 190.
Nápoje také nejsou za vyloženě turistické částky. Voda třicet, plechovka Coca-Coly za 35.
Výběr ovoce a zeleniny byl ovšem chudý, to nás zklamalo.
V Havelské tržnici je i menší street food. K mání jsou hot dogy. Klasický za padesát, sýrový za 75, vylepšený o slaninu stojí o deset korun víc. Na pětasedmdesát vyjdou hranolky. Nechybí ani klobásy, které byly kdysi známé spíš o pár stovek metrů dál na Václavském náměstí. Jak s chlebem, tak i v bagetě stojí stovku.
O popularitě Havelské tržnice vypovídají i hodnocení na Googlu. Ke konci června má přes 25 tisíc hodnocení. Vysloužilo si průměrně 4,2 hvězdičky.