Hlavní ekonom Komerční banky: Je tu další zdražování potravin

02. 01. 202516:02
Hlavní ekonom Komerční banky: Je tu další zdražování potravin
foto: Archív Komerční banky, se svolením/Jan Vejmělek, hlavní ekonom Komerční banky

ROZHOVOR: V lednu očekávají ekonomové pokles inflace na dvě a půl procenta. Během února a března se prý začne blížit ke dvěma procentům. To ale prý nezabrání růstu cen jídla. „I v roce 2025 ceny potravin porostou rychleji než celková inflace,“ řekl serveru PrahaIN.cz hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek.

Ceny potravin jsou ostře sledovanou oblastí. I v letošním roce jejich ceny neustále rostly, naposledy vyvolaly ve společnosti nespokojenost například ceny másla, které vystřelily prudce nahoru. Přestože ekonom očekává po novém roce pokles inflace, v oblasti cen potravin pro spotřebitele zatím nemá pozitivní zprávu. „I v roce 2025 ceny potravin porostou rychleji než celková inflace. Očekáváme tedy, že i v příštím roce ceny potravin opět půjdou nahoru,“ řekl redakci PrahaIN.cz Jan Vejmělek.

V prvních měsících nového roku očekává první pokles inflace. Tento vývoj prý bude pokračovat i v dalších týdnech. „Nejzásadnější očekávání je, že by měla klesnout inflace, která se ke konci roku vyšplhá přibližně ke třem procentům. V lednu očekáváme pokles na dvě a půl procenta. Pak se pomaličku bude zase blížit k tomu dvouprocentnímu cíli. To by mělo být už v prvních měsících příštího roku,“ řekl nám ekonom.

Podle jeho slov by měl být jedním z hlavních důvodů k tomuto vývoji pokles cen energií. To by mělo pomoci ke snížení inflace. „Obecně čekáme postupně zrychlující se tempo růstu. To znamená, že ekonomika by pomalu, ale jistě měla jít nahoru a primárně by měl být růst tažen domácí poptávkou, tedy spotřebou domácností a investiční aktivitou,“ řekl Jan Vejmělek.

Trh práce

V této souvislosti uvedl, že v celkem dobré kondici je český trh práce. Během příštího roku by tak mohly růst mzdy. „Tento vývoj by měl pokračovat už asi sedmý kvartál v řadě. Takže to by měl být ten impuls pro spotřebu domácností. Na straně investic by se mělo projevit postupné snižování úrokových sazeb, které jsme viděli v průběhu letošního roku. Na trhu práce stále zůstává relativně dobrá situace a nečekáme tam nic zásadního. Sezónně obvykle, tím, jak končí na konci roku smlouvy na dobu určitou, tak krátkodobě dojde ke zvýšení nezaměstnanosti. Nic dramatického to ale znamenat nebude,“ podotýká ekonom.

Obchodníci, kteří každý rok čekají na tržby z předvánočních nákupů, budou mít letos o něco vyšší tržby než v minulém roce. „Proti loňsku by tam měl být mírný nárůst. Řádově v reálném vyjádření jednotky procenta. Čekáme, že by to mohlo být vyšší, takže lepší než před rokem, ale prostě pouze jednotky procenta. Jak už jsem říkal, žádné bezhlavé utrácení bych tam neviděl. Pouze skutečně mírný nárůst tržeb,“ řekl naší redakci.

Hodnocení posledního kvartálu letošního roku je aktuálně v prvních obrysech. Zatím totiž nejsou k dispozici konečná čísla. „Byl trochu slabší už třetí kvartál. Čtvrtý už by měl být trošičku lepší díky spotřebě domácností. Obecně ale nás v druhé půlce roku trápila průmyslová výroba, a to nejen u nás, ale v celé Evropě. A my jsme průmyslová země. Vývoj v Německu se tak projevil v českém průmyslu. A samozřejmě ta politická nejistota, kterou ovlivňuje skutečnost, že se v Německu rozpadla vláda a v podstatě i ve Francii. Znamená to, že největší evropské ekonomiky v podstatě vstupují do nového roku s tím, že nemají silné vlády, ale ani rozpočet. To je něco, co se zejména v průmyslu negativně projevuje,“ uzavřel Jan Vejmělek.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných