Hospodářská komora navrhuje vybírat daně a pojistné na jednom místě

30. 05. 202209:10
Hospodářská komora navrhuje vybírat daně a pojistné na jednom místě
foto: Jan Svoboda, PrahaIN.cz/Daňové přiznání, ilustrační foto

Daně i zdravotní a sociální pojištění by mohli zaměstnavatelé platit na jednom místě. Hospodářská komora České republiky dnes navrhla vznik jednoho výběrného místa. Pro zaměstnavatele by to znamenalo menší administrativu, pro stát úsporu peněz. Podobně už funguje paušální daň pro živnostníky.

Živnostníci mohou díky paušální dani řešit pouze jednu platbu. Nemusejí tak zbytečně vyplňovat tři různé formuláře pro tři různé instituce. Finance pro správu sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovnu za ně rozdělí přímo finanční úřad. Stejně by to mohlo fungovat i pro zaměstnavatele.

Paušální daň pro živnostníky navrhla Hospodářská komora už před šesti lety. Do volebních programů ji přijala ODS i hnutí ANO, platit začala ale až v loňském roce. Využívá ji zhruba 80 tisíc živnostníků.

Přerozdělení by fungovalo stejně jako u paušální daně

„Jedno výběrné místo by fungovalo obdobně, zaměstnavatel by jednou měsíčně odváděl na účet finančního úřadu částku, která by zahrnovala jak daň z mezd jeho zaměstnanců, tak povinné sociální a zdravotní pojistné za tyto zaměstnance i pojistné odvody za samotného zaměstnavatele. Přerozdělení vyinkasované částky by probíhalo stejně jako u paušální daně. Následně by pak zaměstnavatel už nečelil separátním kontrolám tří institucí, ale případné jedné integrované kontrole,“ uvedl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Přesunutím veškeré agendy pod jednu střechu, digitalizací a automatizací by navíc finančně ušetřil i stát. Administrativní náklady spojené s plněním odvodových povinností nejsou zdaleka zanedbatelné. Mohly by se také například uvolnit personální kapacity na úřadech, které by mohly následně využít podniky v soukromém sektoru.

Limit pro paušální daň se zdvojnásobí

Ministerstvo financí uvedlo, že připravuje návrh tak, že od 1. ledna 2023 by měla podmínka ročních příjmů pro vstup do režimu paušální daně dvojnásobně vzrůst. Stejně tak by se měl zvýšit také roční limit pro povinnou registraci k DPH. V obou případech se limit posune z 1 milionu korun na 2 miliony.

Aktuální limit ročního obratu pro registraci k DPH odpovídá částce asi 35 000 eur. Tato částka byla ale stanovena už v roce 2004 při vstupu České republiky do Evropské unie. Od té doby se nezměnila. Nově by se měla posunout až na 85 000 eur. EU umožní tuto změnu implementovat od roku 2025, Česká republika ale požádala o možnost limit navýšit předčasně. Tato žádost by měla být schválena nejpozději v červnu.

Placení na jednom místě bude moci využít až 60 tisíc dalších živnostníků

Ministerstvo financí je přesvědčeno, že podmínka pro využívání paušální daně živnostníkům s obratem až do dvou milionů korun by mohla ulehčit placení daní, zdravotního a sociálního pojištění dalším asi 60 tisícům živnostníků. Výhodné by to bylo zhruba pro polovinu z nich.

Zvýšený limit pro placení DPH by s sebou ale přinesl i velmi široké rozpětí příjmů paušalistů. Měsíční záloha by se tak musela rozdělit do tří pásem odvozených primárně od výše příjmů a sekundárně také od výdajového paušálu. Do prvního pásma by spadali živnostníci s ročním příjmem do jednoho milionu, druhé pásmo by patřilo příjmům do milionu a půl a do třetí kategorie by spadali všichni s příjmy do 2 milionů korun.

Rozšíření paušální daně má ale i negativní dopad. Aktuálně je odhadován asi na -600 milionů korun na veřejné rozpočty a tedy zhruba -500 milionů ročně na státní rozpočet. Maximální výpadek kvůli zvýšení limitu by měl na výnosu DPH činit -10 miliard korun na veřejné rozpočty, tedy -6,4 miliardy na státní rozpočet, -2,6 miliard na rozpočty obcí a -1 miliarda na rozpočty krajů.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných