foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz/Úřad městské části Praha 17
Transparentní přístup k hospodaření s veřejnými prostředky samospráv, velkých státních organizací a stovek dalších státem zřízených subjektů hodnotí každoročně Hlídač státu prostřednictvím nástroje K-Index. Z žebříčku pražských městských částí vyplývá, že nejlépe je na tom Trojka. Naopak nejméně transparentní je Praha 17, Řepy.
Analytický nástroj K-Index hodnotil na základě desítek parametrů celkem 1.161 státních organizací a úřadů v jejich transparentnosti v rámci hospodaření s veřejnými prostředky za rok 2023. Mezi hodnocené subjekty patří kraje, statutární města, ministerstva, nemocnice, vysoké školy nebo dopravní podniky.
K-Index, který je každoročně k dispozici na webu Hlídač státu, hodnotí všechny instituce, kterých se týká zákon o registru smluv. Za hodnocený rok musí subjekty uzavřít minimálně 60 smluv se soukromými subjekty nebo jejich celková hodnota musí za rok přesáhnout 48 milionů korun.
Hodnocení rizik a nedostatků
Mezi parametry hodnocení patří podíl smluv se zásadním formálním nedostatkem, míra nadměrného začernění (anonymizace) smluv nebo například koncentrace dodavatelů. Výpočet je prováděn z tvrdých dat pro všechny subjekty stejným vzorcem.
Úkolem indexu je nejen informovat o transparentnosti jednotlivých subjektů, ale také identifikovat rizika spojená s hospodařením a s veřejnými financemi na základě důkladné analýzy registru smluv. Hodnocení umožňuje detailně rozebrat nalezené nedostatky a detekovat rozdíly od dobré praxe.
Praha je mezi kraji průměrná
Hlídač státu nabízí hned několik zajímavých žebříčků. Kromě žebříčku stovky nejlepších subjektů celkově, jsou to například nejlépe hodnocená statutární města, kraje, ministerstva, nemocnice, státní vysoké školy či dopravní podniky.
Praha si vede průměrně. V žebříčku krajů si oproti předchozímu roku o dvě místa pohoršila a nachází se na 7. pozici s hodnocením B. První je kraj Vysočina, lepší byl dále Liberecký, Středočeský, Jihočeský, Karlovarský a Ústecký kraj. Nejhůř je na tom Plzeňský kraj (známka B), ačkoli mezi statutárními městy je samotná Plzeň na prvním místě a jako jediná získala hodnocení A.
Psali jsme
Praha 7 je jednou z nejoblíbenějších pražských lokalit pro bydlení. S narůstajícími cenami komerčních nájmů však stále přibývá lidí, jejichž…
Nejlepší pražskou městskou částí je Praha 3
Nás však zaujal žebříček pražských městských částí. První místo za rok 2023 patří Praze 3, která si zároveň jako jediná vysloužila hodnocení známkou A. Tato městská část dle výsledků hodnocení nevykazuje rizikové faktory a dobrovolně zveřejňuje velké množství smluv pod 50 tisíc korun. Nejhorší hodnocení si vysloužila v rámci podílu smluv uzavřených s firmami, jejichž statutární zástupci či firmy samy sponzorovaly politické strany. Celkem bylo takových smluv 308, což pro Trojku znamenalo dílčí hodnocení známkou D.
Druhé místo a známka B patřila Praze 12. Radnice vykazuje jen malou míru rizikových faktorů a nemá významně začerněné smlouvy. U 4 smluv však figurovaly zásadní nedostatky.
Nejhorší je Praha 17
Známku B dále obdržely městské části Praha 1, Praha 8, Praha 11, Praha 5, Praha 7, Praha 4, Praha 19, Praha 6, Praha 9, Praha 16 a Praha 10.
Na opačné straně žebříčku, a tedy na posledním místě se nachází Praha 17. Jako jediná byla ohodnocena písmenem D. Vykazuje vyšší míru rizikových faktorů a velké zakázky koncentruje u malého počtu dodavatelů. U 24 smluv navíc skrývá ceny a zveřejnila 20 významně začerněných smluv. Oproti předchozímu roku, kdy byla hodnocena písmenem B, si tak výrazně pohoršila.
Nejméně transparentní je Ministerstvo financí
Zajímavý je také pohled do žebříčku ministerstev. Známku A nezískalo žádné, nejlépe si tak s hodnocením B vedlo Ministerstvo obrany následované se stejnou známkou ministerstvy vnitra, kultury, životního prostředí, místního rozvoje, spravedlnosti, práce a školství. Na chvostu s hodnocením D jsou ministerstva dopravy a financí.
Poslední jmenované skrývalo ceny u 472 smluv, u jedné smlouvy se objevily zásadní nedostatky a celkem 1.560 smluv bylo uzavřeno s firmami, jejichž majitelé či ony samy sponzorovaly politické strany. Resort dále zveřejnil 108 významně začerněných smluv.