Inflace možná klesne až pod dvě procenta, jsem opatrným optimistou, říká ekonom

24. 02. 202408:02
Inflace možná klesne až pod dvě procenta, jsem opatrným optimistou, říká ekonom
foto: KB, se svolením/Jan Vejmělek, hlavní ekonom Komerční banky

ROZHOVOR: Přestože někteří ekonomové varují před předčasným optimismem, spolu s klesající inflací a mírným poklesem cen se konečně začíná probouzet spotřebitelský sektor. „Reálná spotřeba pomalu a jistě poroste. Jsem opatrným optimistou,“ řekl portálu PrahaIN.cz ekonom Jan Vejmělek.

Vyslovil zároveň předpoklad, že se situace výrazně zlepší při srovnání se stavem před šesti měsíci. První signály už jsou podle něj viditelné. „Je patrné, že se zmírňuje ostražitost a opatrnost spotřebitelů. Už ke konci loňského roku na maloobchodních tržbách bylo možné vidět první náznaky zlepšování, z extrémně nízkých úrovní. A to jsme ještě nevěděli, jaká bude inflace na začátku roku. Teď už vlastně víme, že jsme na inflačním cíli,“ řekl redakci PrahaIN.cz Jan Vejmělek.

Podle jeho slov by inflace mohla klesnout ještě na nižší hodnoty, než byl původní předpoklad. Čísla za leden překvapila. „Vypadá to, že by se inflace mohla dokonce dostat pod dvě procenta, což by znamenalo podinflační cíl. Naopak pořád proti tomu vidíme nárůst nominálních mezd.

Ve světle inflace, která spadla na tak nízké úrovně, to znamená, že reálné mzdy a disponibilní příjmy domácností rostou. Svoji roli sehrála i obava z toho, jak dopadne konsolidační vládní balík na ekonomiku. Ve finále je vždy horší ta nejistota. Teď už je to realita, už se nemusíme bát různých spekulací,“ konstatoval ekonom.

Uvedl zároveň, že pokud se naplní očekávání ekonomů, reálná spotřeba pomalu a jistě poroste.

„Ve finále i úrokové sazby začala centrální banka snižovat trochu dřív, než jsme si mysleli. Pokud inflace, jak čekáme, spadne pod dvě procenta, tak sazby půjdou dolů. To by mělo být ve prospěch spotřebitelů a spotřeby domácnosti. Vidíme tedy spíš, že výdaje spotřebitelů nahoru půjdou. U spotřebitelské poptávky stále platí to, co jsem řekl v prosinci při našem posledním rozhovoru, že viditelnější to bude až v druhé polovině letošního roku. Jsem spíš opatrným optimistou, než abych varoval před obezřetností,“ řekl ekonom naší redakci.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných