foto: Vít Hassan, PrahaIN.cz/Uprchlíci z Ukrajiny
Hodnocení rizikovosti zemí od Dun & Bradstreet, která má PrahaIN.cz k dispozici, poskytuje mezinárodní srovnávací hodnocení rizikovosti podnikání v jednotlivých zemích světa. Jeho cílem je předpovědět riziko země, zejména pokud jde o návratnost investice v časovém horizontu dvou let. Dovolujeme si Vám dnes nabídnout aktuální pohled na hodnocení Ruska a Ukrajiny.
„Náš analytický tým sleduje vývoj v jednotlivých krajinách kontinuálně, přičemž hodnotí mnoho faktorů. Pokud v některé zemi dojde k jakýmkoliv změnám, ať již interním nebo externím, může změnit rating / výhled. Pokud k tomu dojde, potom Dun & Bradstreet k dané zemi vydá i analytický report, ve kterém vysvětlí důvody, které ji vedly ke změně ratingu,“ vysvětlila serveru PrahaIN.cz Petra Štěpánová ze zmíněné společnosti.
Doplnila také, že zmíněný materiál „vychází z pravidelných analýz Dun & Braadstreet, které hodnotí rizika většiny zemí světa.“
A jak konkrétně vypadá?
Psali jsme
„Rusko znovu zaútočilo na Kyjev. Ve městě po vyhlášení leteckého poplachu zahřmělo několik výbuchů, tři či čtyři,“ napsala agentura Unian.…
V důsledku války panuje v obou zemích obrovská nejistota ohledně očekávané návratnosti investic. Podle mezinárodního ratingu Dun & Bradstreet, která je lídrem v oblasti analýzy obchodních dat a která již více než deset let hodnotí investiční klima v jednotlivých zemích světa, se Rusko i Ukrajina po invazi zařadily mezi nejrizikovější země pro investory.
Po vpádu ruských vojsk na ukrajinské území v únoru letošního roku a po následném uvalení evropských sankcí na Rusko snížila společnost Dun & Bradstreet hodnocení této země o jeden celý bod - z DB5d na DB6d - a tím z vysokého na velmi vysoké riziko návratnosti investic.
zdroj: Dun & Bradstreet
Česko-Slovensko si vede dobře
Pouze pět zemí na světě má v současné době nejhorší investiční klima. Po invazi se Ukrajina připojila k Afghánistánu, Libyi, Sýrii a Jemenu. Do té doby se dlouho pohyboval v pásmu DB6 o jeden stupeň výše.
V posledních šesti měsících byla na samotné Rusko uvalena řada sankcí v různých oblastech, které mají na zemi stále závažnější ekonomický dopad. Podle Dun & Bradstreet tak rating země zůstává v jednom z nejhorších pásem, protože ekonomický výhled země je stále velmi nejistý. Řada subjektů po celém světě odmítá obchodovat s místními společnostmi. Jedná se o nejhorší hodnocení Ruska za posledních deset let. Země jako Nigérie, Bělorusko, Libanon, Nikaragua, Myanmar a Irák jsou hodnoceny ve stejném pásmu.
I přes popsané riziko evropští lídři vyzývají podniky, aby se začaly postupně podílet na obnově Ukrajiny. PrahaIN.cz informovala jak o slovech Petra Fialy na summitu EU v Praze, tak už dříve o postoji Belgie či Nizozemí, Německa. Své postoje vyjadřují o volení zastupitelé na všech úrovních.
Pokud se vrátíme k citovanému ratingu, doplňme, že Česká i Slovenská republika se nachází na třetím stupni, což znamená mírné riziko návratnosti investic. Redakci hodnocení potvrdila Petra Štěpánová.