foto: Jan Holoubek, PrahaIN.cz/Milan Urban
ROZHOVOR: Milan Urban je bývalý předseda dozorčí rady Pražské plynárenské. Nyní je však politikem. Na pražském magistrátu hájí stanoviska opoziční SPD. PrahaIN.cz s ním hovořila zejména v souvislosti s cenami energií.
Pane předsedo, na konci ledna jste pro PrahaIN.cz sepsal komentář „Mařič elektrické energie – absurdita Green Dealu“. Téma Green Deal je poslední týdny velmi frekventované. Věnujete se mu dlouhodobě?
Jako bývalý předseda dozorčí rady Pražské plynárenské se energiím věnuji více jak deset let. Green Deal je zásadní téma, protože ovlivňuje zdražení prakticky veškerých lidských potřeb. Tedy nejen ceny energií, ale i bydlení, dopravy, potravin, průmyslu, zemědělství a celkově zničí ekonomiku České republiky. Je to sebevražda Evropy, která má pouze negativa.
Green Deal zdražuje elektřinu, nutí nás zavírat funkční elektrárny a zvyšuje naši závislost na drahých dovozových zdrojích. Na papíře slibuje uhlíkovou neutralitu, ale ve skutečnosti vede k energetické chudobě, krachům firem a závislosti na Číně, která ovládá výrobu klíčových technologií. Nesmyslné emisní povolenky uměle zdražují elektřinu, tlak na rychlou dekarbonizaci ohrožuje průmysl a zemědělství a celkovou zaměstnanost v Česku.
Takže to téma je pro vás podstatné.
Budu se tomuto tématu věnovat i nadále, protože prioritou SPD je levná a spolehlivá energie pro české občany a firmy, ne slepé plnění nerealistických diktátů z Bruselu.
Ceny energií byly zejména v loňském roce snad nejčastěji skloňovaným slovním spojením. Jak podle vás prošla Fialova vláda energetickou krizí?
Fialova vláda podpořila Green Deal, který podepsal už Andrej Babiš. Celá česká ekonomika se potýká s poklesem kupní síly, zatímco energetičtí giganti na krizi vydělávají. Mají rekordní zisky. Za krizi vláda nechává platit občany a firmy. Zvyšuje regulační poplatky a nutí občany platit drahé energie, zatímco profit se stává výsadou malého procenta protežovaných korporací z jednoho sektoru. To je politika, která ničí český průmysl společně se zemědělstvím a životní úroveň normálních lidí. Vláda by přitom měla hledat cesty, jak mírnit dopady inflace a podporovat růst mezd napříč všemi sektory.
A co konkrétně podle vás mělo být jinak?
Musíme rozprášit celý Matrix. Jako to dělají prezident Trump a Elon Musk v USA. Máme připravený odborný plán, jak ulevit účtům občanů. Vypracovali jsme jej ve skupině s dalšími experty jako je Ivan Noveský, Vladimír Štěpán, Pavel Janeček, Miroslav Ševčík nebo Petr Mach. Pokud budeme ve vládě, spočítali jsme snížení cen elektřiny a plynu minimálně o polovinu. Tedy maximálně 3,4 kč/kWh, včetně všech poplatků za distribuci. Dnes je to 7-8 korun. U plynu snížíme cenu také na polovinu.
Jak na to?
Ceny energií bude opět určovat Energetický regulační úřad – jako to fungovalo do roku 2001, nikoliv burza. Zřídíme státního obchodníka s elektřinou a plynem, který zajistí výkup přímo od výrobců a levné ceny bez spekulací. Na lipské burze prodáme jen přebytky, domácí výroba bude sloužit přednostně českým občanům a firmám. Vystoupíme z nesmyslného systému emisních povolenek, který jen zbytečně zdražuje výrobu. Pro informaci cena emisní povolenky v únoru je 83 euro. Tedy každá MWh elektřiny z uhlí zdražuje o 2.000 korun. Výrobní cena je přitom 150 korun.
Abychom stáli nohama na zemi a hovořili k lidem, které nejvíce zajímá spotřeba versus cena. Jak lze podle Vás nastavit optimální balanc mezi oběma faktory?
Zaprvé, zajistíme stabilní, levné a dostupné domácí zdroje energie (jádro, uhlí, voda). Naopak zastavíme nestabilní importy větrné a solární energie z Německa. To je prostě otázka bezpečnosti, stability a svébytnosti státu, na který si nenecháme šáhnout. Dále je to regulace trhu. Stát zastaví spekulace s energiemi na Lipské burze a ceny jednoduše určí sám. Jestliže česká výrobní cena elektřiny je 150 korun za MWh a prodává se za 8.000 korun, pak není o čem diskutovat. Odřízneme ze systému všechny pijavice, co se na tom živí. Budou padat hlavy.
Proč jsou energie v ČR tak drahé?
Ceny energií v ČR jsou vysoké kvůli lobbyingu „zlých lidí“ v EU. Je to Matrix, živí se v něm spousta pijavic. Jsou to banky z USA, lobbyisté z EU, naše oligarchie. Všichni sají, občan platí. Vymýšleli to lobbyisté v Bruselu a Německu záměrně tak, aby se ceny maximálně zvedly.
Rozvedete to?
Spekulace na burze dávají vydělat bankám z USA, emisní povolenky lobbyistům z Bruselu. Nestabilní nápory větrné a solární energie z Německa zase zvyšují poplatky za distribuci elektřiny.
Po zastavení přímých dodávek z Ruska do ČR nakupujeme ten samý ruský plyn za vyšší ceny na mezinárodních trzích. To ovlivňuje i ceny elektřiny (protože část se vyrábí z plynu). Řešením je obnovení přímých dodávek ruského plynu, jako to udělali Slováci. Zbavit se závislosti na dodávkách ruského plynu přes německé prostředníky. Obnovíme národního obchodníka s energiemi, který vše zajistí.
Myslíte, že jde o jedno z volebních témat podzimních voleb do PSP?
Vysoké ceny energií přivedly miliony lidí na hranici energetické chudoby. Celé rodiny i jednotlivci musí volit mezi zaplacením účtů a základními potřebami, zatímco Fialova vláda jen přihlíží a nechává likvidovat naši zemi. Češi platí za vlastní elektřinu nejvíc v Evropě, vyrábíme levně, ale dostáváme draho a naše domácnosti to odnášejí. Průmysl a zemědělství jsou v naprosto katastrofální situaci. Každý vám to potvrdí. Těžko to tedy může nebýt téma. SPD zajistí snížení cen o polovinu. Na tom stojí náš program. My se EU nebojíme. Platit teď budou oni, ne my! To skončí.
Jak v tomto směru hodnotíte přístup PRE nebo Pražské plynárenské, kde má město podíly.
I když město Praha drží podíly, tyto společnosti fungují jako standardní obchodní a distribuční firmy, jejichž primárním cílem je zisk, nikoli přímá regulace cen pro občany. PRE jako dodavatel a distributor elektřiny v Praze nakupuje elektřinu na trhu, což znamená, že koncové ceny pro odběratele jsou ovlivněny burzovními cenami. Město sice může ovlivnit strategické směřování firmy, ale v praxi se neodlišuje od jiných velkých dodavatelů. Náš cíl je, aby obě firmy dominovaly českému trhu. Ale tím, že budou nejlevnější. Je třeba optimalizovat jejich provozní náklady a lépe nakupovat energie. Když jsem předsedal Pražské plynárenské, měli jsme levný plyn pro Pražany a ještě zisk, který jsme odváděli městu na nové školy. Toto bych moc rád obnovil. Ale nejdříve musíme udělat systémové změny na republikové úrovni ve vládě.