foto: Barbora Novotná, PrahaIN.cz/Dětský sportovní tábor, ilustrační foto
Prázdniny pomalu, ale jistě spějí do své poslední části, a to je čas nejen ukládání krásných vzpomínek z léta, ale i doba krvácejícího rodinného rozpočtu.
Stačí jen vyrůst o pár centimetrů a musí se dětem obměňovat šatník. Velkou položkou ve výdajích je ale i začínající nový školní rok. A co teprve peníze za dětské kroužky! V jakých cenových relacích se pohybují ty pro blížící se školní rok 2023-2024? Na to se zaměřila redakce PrahaIN.cz.
Ideálním kroužkem pro děti je jakákoliv sportovní aktivita. Nemusíme mluvit o jejich přínosech, protože láska k pohybu, nenabírání zbytečných kilogramů a pohybová zdatnost jsou devizy, které ocení každý v průběhu celého života.
Levnější vyžití
K finančně méně náročným sportovním kroužkům patří například badminton, atletika, gymnastika, ale i dětská jóga anebo aktuálně velmi oblíbený parkour. Tyto kroužky pořádají nejen sportovní oddíly, ale často i samotné základní školy. V této skupině sportů musíte sáhnout do peněženky zhruba pro dva tisíce korun za školní pololetí. Výhodou těchto druhů sportů je, že vás příliš nezatíží nákup sportovních potřeb.
Pokud je však vaše dítě vodomilcem, zaplatíte už o něco víc. Na Praze 8 je například k dispozici kajakářský oddíl pro děti od 7 do 15 let. Kroužek tu trvá dvě hodiny. Na stejném místě funguje i velmi oblíbený paddleboardový oddíl. V případě kajaku zaplatíte za dvě hodiny týdně 3.200 korun, za kurz paddleboardu je cena stanovena na 2.400 korun. Dítě tu však stráví jen devadesát minut.
Výdělečné sporty dělají díru do kapsy
Do kategorie „lukrativních“ sportů patří golf, tenis nebo hokej. Tady vás sportovní kroužek vyjde na mnohem vyšší částku. A to nemluvíme o velkých výdajích s hokejovou výzbrojí, golfovými holemi nebo tenisovými potřebami. I obyčejné sportovní kroužky, které pořádají například základní školy, vyjdou zhruba na 4 až 5 tisíc korun.
Pokud ale chcete povýšit sportovní talent vašeho dítěte tím, že ho umístíte do sportovní líhně budoucích šampionů, budete si muset ještě hodně připlatit. Například v tenisové škole české vynikající tenistky Lucie Hradecké vás vyjde výuka na 500 korun za hodinu. V případě dvou hodinových kurzů týdně se dostáváme na 20 tisíc korun za pololetí.
Stejně tak je to s golfem. Golfový resort v Hodkovičkách nabízí možnost speciálních golfových kurzů už pro děti od pěti let. Můžete vybírat mezi dvaceti čtyřmi padesátiminutovými lekcemi nebo dvanácti stominutovými. Ať se rozhodnete pro jakoukoliv variantu, vyjde vás to pokaždé na 10.800 korun.
Zelená je tráva
Králem mezi zájmy kluků všech věkových kategorií je stále fotbal. Kroužky fotbalu či futsalu pořádají jak sportovní oddíly, tak i základní školy.
Fotbalový kroužek pořádá například sportovní klub Sokol Stodůlky. Je určen pro děti od šesti do dvanácti let a podle propozic potřebují děti jen sportovní oblečení a kopačky. Cena kroužku je 2.000 korun, pokud bude vaše dítě chodit jednou týdně a 3.000 korun, pokud bude na fotbal chodit dvakrát týdně. Trénink trvá šedesát minut.
Psali jsme
V Brně poklesl zájem o mimoškolní aktivity dětí o čtvrtinu, v hlavním městě vzrostl o téměř 14 procent.
Další fotbalové kroužky v rámci projektu Fotbal pro děti vznikají při řadě základních škol v metropoli. Jen namátkou můžeme uvést základní školy Ohradní, Olešská, Palmovka nebo Hovorčovická. I tady trvá trénink hodinu a cena je ještě přijatelnější, než když dítě svěříte sportovnímu klubu. Finanční rozmezí se pohybuje od 1.500 do 1.700 korun za pololetí.
Na malé děti míří fotbalové velkokluby i menší kluby
Výrazněji už finančně pocítíte, když svého syna nebo dceru zapíšete do fotbalové školky při fotbalovém klubu Tempo Praha. Podle informací zveřejněných na webu FC Tempo Praha chodí do sportovní přípravky celkem 60 dětí a kurz vede licencovaný trenér Václav Nechvíla. Trénink trvá hodinu. Za pololetí vás sportovní talent dítěte přijde na 3.000 korun.
Nejznámější český fotbalový oddíl – Sparta Praha se ve svých školičkách soustředí jen na děti do šesti let. Sparta má navázanou spolupráci s řadou pražských základních škol, kde se trenéři dělí o své zkušenosti s fotbalem. Sparta garantuje, že jeden trenér se bude věnovat maximálně deseti dětem. Podle webových stránek samotná tréninková jednotka trvá 45 minut a vyjde vás na 2.270 korun za jedno školní pololetí.
Stejnou líheň v podobě fotbalové školičky má i rival Slavia Praha. Ta se však nesoustředí na jednotlivé základní školy, ale přímo na fotbalové kluby, které zaštiťuje. Mluvíme například o ABC Braník nebo FC Háje či Spartak Kbely. I tady se pololetní fotbalová školička platí stejnou částkou, jen si jí nikde nepřečtete. Zjistíte ji až po domluvě s kontaktní osobou.
I v sedle koně je pěkně draze
Fotbal se tedy nedostal na pomyslný vrchol cen sportovních kroužků. Rozhodně ho předčí, když vysadíte svoje dítě do jezdeckého sedla. Kurz jezdecké abecedy na Praze 5, kde se děti naučí o koně pečovat, připravit koně na ježdění, dostanou základy teoretické přípravy a naučí se podle propozic jezdit v kroku s vodičem a klusat na koni, vás za celý školní rok vyjde na 11.300 korun.
Multitalent znamená multizátěž pro peněženku
Zajímavou sportovní nabídku dává veřejnosti sportovní oddíl na Císařském ostrově. Tady jde o takzvaný multisportovní kroužek pro děti od 4 do 12 let. Je také ale multipekelně drahý. Zájemci si tu vyzkoušejí za celý školní rok deset sportovních disciplín (plavání, lezeckou stěnu, cyklistiku, lukostřelbu, skateboard, netradiční hry, bruslení nebo slackline). Dítě vám tu zabaví na dvě hodiny a pokud chcete, aby navštěvovalo tento kroužek jednou týdně, zaplatíte 7.000 korun za pololetí, pokud by mělo dítě chodit dvakrát týdně, cena vyskočí na 9.000 korun za polovinu školního roku.
K tomu ale musíte připočítat náklady na pořízení kola, bruslí, skateboardu, ochranné helmy a sady chráničů.