Kurýr s jídlem má roční spropitné až 90 tisíc korun

30. 03. 202310:07
Kurýr s jídlem má roční spropitné až 90 tisíc korun
foto: Jan Svoboda, PrahaIN.cz/Rozvoz jídlo firmou Rohlík

Kdo hledal na pracovních portálech práci, nebo ze zajímavosti sledoval, jaké nabízí další profese finanční ohodnocení, mohl narazit na inzeráty, ve kterých společnosti hledají kurýry. Ty doručovatelům nabízí plat šedesát až sedmdesát tisíc měsíčně.

Například společnost Košík.cz inzeruje na portálu Jobs.cz pracovní pozici s odměnou až 3.500 korun za den. 

„Férový výdělek až 3.500 Kč/den založený na odměně za každou trasu a objednávku, kterou odvezeš. Veškerá dýška, která během doručování kurýr utrží, zůstávají v plné výši kurýrovi.  Flexibilní plánování dostupnosti dle individuálních časových možností (hlavní činnost min. 120h/měsíc, vedlejší činnost min. 70h/měsíc),“ stojí mimo jiné v inzerátu. Celková uváděná měsíční odměna činí 35.000 - 70.000 korun.

Mezi požadavky pro výkon zaměstnaníní patří: řidičský průkaz skupiny B a zkušenosti s provozem v Praze. K tomu ale také potravinářský průkaz a aktivní IČO včetně koncesované živnosti na silniční motorovou dopravu do 3,5 tun. 

Nadprůměrná mzda

Další velkým hráčem na tomto poli je Rohlík.cz. Inzerát této společnosti je velmi podobný tomu předchozímu.

„Rohlik.cz hledá obchodní partnery - dopravce – větší i menší (i samostatné OSVČ). Zkrátka všechny kteří s námi chtějí pomoct lidem šetřit čas a svým úsměvem a skvělou službou jim udělat hezký den! Na naše dopravce jsme právem hrdí a právě teď hledáme další obchodní partnery, kteří s námi chtějí spolupracovat,“ uvádí Rohlík v inzerátu.

Nabízená měsíční mzda od 45 do 60 tisíc. Ovšem Rohlík píše, že průměrná měsíční fakturace kurýra je 60 tisíc korun a dýška za měsíc v průměru kolem sedmi tisíc korun.

Dodejme, že aktuálně je průměrná mzda v Česku 40.324 korun. V Praze pak 52.213. Výdělky u obou společností jsou tak rozhodně zajímavé.

Kolik odjezdíš, tolik vyděláš

Abychom zjistili, jak je to s výdělky ve skutečnosti a kolik času člověk nakonec stráví v práci, spojili jsme se s kurýrem, který se takto živí již několik let. 

„Vyděláš si tady tolik, kolik si odjezdíš. Ty si ovlivňuješ svůj výdělek. Den je rozdělený na kolečka. Jedno kolečko je jedna trasa, kterou dopředu udělá systém. To je v průměru okolo dvanácti a půl zákazníků. Ty si navolíš, kolik koleček za den chceš. Vždy ke konci měsíce se zaměstnanci přihlašuji už na ten další měsíc, volí si podle sebe a jednoduše: druhého chci jet jednokolečkovou směnu, druhého čtyřkolečkovou, třetího chci volno...,“ začal kurýr popisovat serveru PrahaIN.cz.

Podle něj trvá jedna pražská trasa kolem tří hodin. „Po Praze a okolí. Okolím se myslí Kladno, Beroun, to je pořád kousek. Ale jezdí se i v regionu. To je třeba Benešov, Příbram a tak dále,“ popisuje kurýr.

Měsíční pracovní doba v hlavním pracovním poměru je 160 hodin. U Rohlíku, jak už nám kurýr sám řekl, si každý určuje sám, kolik odjezdí, a tudíž kolik si i vydělá.

Není to růžové 

S odměnou je to ale podle kurýra trochu komplikovanější. Ačkoli v případě inzerátu na Rohlíku je uvedeno, že průměrná měsíční faktura činí šedesát tisíc. Neznamená to, že je to finální částka. Nemyslíme tím samozřejmě povinné odvody. 

„Protože ty si šedesát tisíc vyjezdíš třeba i za patnáct dní. To jo. Rohlíku uděláš fakturu na šedesát tisíc, ale oni pak udělají fakturu tobě za pronájem auta. Takže z těch šedesáti máš třeba čtyřicet nebo pětačtyřicet,“ říká kurýr.

Podle našeho kurýra je cesta k tomu, aby si pracovník vydělal šedesát tisíc měsíčně, opravdu složitá.

„Šedesát čistého je možné si vydělat, ale musíš jezdit hodně. Já nevím, řekl bych tak minimálně dvaadvacet dnů. A to je ježdění od sedmi ráno do osmi večer. Jezdíš třeba dvanáct, třináct hodin. Ale do toho se musí započítat, že taky ráno musíš vstát, dojet domů, to je pak pracovní den třeba patnáct hodin,“ popisuje.

Zároveň však znovu podotýká, že každý má možnost jezdit i minimálně, třeba jen půl dne.

Dýška frčí 

A co spropitné? V inzerátu Rohlík uváděl, že průměrný měsíční výdělek na dýškách činí kolem sedmi tisíc korun.

„Na tři pražská kolečka je průměr pět set na dýškách. Je to super. Stálý průměr, je to reálné. Za deset dní máš třeba pět tisíc, za patnáct třeba sedm a půl. Jsou to většinou elektronická dýška.“

Kurýr říká, že nejvíce dostal 200 korun. Ovšem jeho známý prý dostal i dva tisíce: „Od nějaké babičky. Prý to není nic neobvyklého, dostává to prý normálně.“

„Dvě stovky jsou ale takové normální, že dostaneš v té aplikaci. Což já osobně vůbec nechápu. V restauraci samozřejmě dýško deset procent, ale třeba i víc dáš, ale v krámu přece prodavačce taky nedáš dýško dvě kila,“ uzavřel.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných