Legendární Hospůdka u Jarči končí. Je stará dvě stě let

16. 05. 202312:23
Legendární Hospůdka u Jarči končí. Je stará dvě stě let
foto: Archív Jaroslavy Karly Pokorné, se svolením/Hospodu provozuje Jaroslava Karla Pokorná už třicet let.

Oblíbené místo, kam se vrací Pražané, lidé z Liberce, Hradce Králové, Plzně, dokonce i z Moravy, přestane existovat. Obec Příšovice v Českém ráji přijde o unikátní hostinec, který získal věhlas kvalitním pivem a skvělou kuchyní. „Dostala jsem vyúčtování za plyn 110 tisíc. Teď chtějí zvýšit daň za čepované pivo. To už je prostě moc. Končím,“ řekla redakci PrahaIN.cz Jaroslava Karla Pokorná.

Slavnou hospodu v Příšovicích přitom provozuje už třicet let. Jak sama říká, nikdy si neuměla představit, že zavře. Teď se ale musela smířit s realitou.

Pokud by chtěla hospodu udržet, musela by se stát sama sponzorem.

„Za třicet let jsem s výjimkou covidu ani jednou nezavřela. Tato hospoda je stará dvě stě let. Ještě má ve sklepě původní ledárnu, kde se skladovaly bečky s pivem. Třicet let slyším, že naše pivo je proto nejlepší široko daleko, ale to přece nikoho nezajímá. Nikoho nezajímá, že u nás je hospoda místem, kde se schází celá vesnice. Prostě se rozhodli venkovské hospody zlikvidovat a daří se jim to,“ řekla redakci PrahaIN.cz majitelka Jaroslava Karla Pokorná.

Zavřít nejslavnější hospodu v širokém okolí se rozhodla poté, co dostala vyúčtování za plyn a elektřinu. Zároveň si vyslechla, že se zvýší DPH za čepované pivo.

„Předtím nás ničil covid. Teď jsem dostala vyúčtování za plyn 110 tisíc korun. A ještě chtějí zvýšit daň za čepované pivo! To už je prostě moc. Už to nejde. Lidé si budou místo čepovaného piva kupovat lahvová piva v akci za devět korun, budou se scházet v garážích a my se staneme minulostí,“ hořce podotýká majitelka hospody.

Už ne

Jaroslava Pokorná celý život patří k lidem, kteří se snaží něco dokázat nejen pro sebe, ale být přitom užitečná i pro ostatní. Neumí si přestavit, že by seděla doma a stěžovala si na těžký život. „Nejsem zvyklá si stěžovat. Nestěžuji si ani teď. Pouze konstatuji, že už nemůžu. Je mi 66 let. Celý život pracuji a platím daně. Důchod mi vyměřili za moji celoživotní práci 12 tisíc.

A protože nesedím doma na zadku a mám hospodu, tak z nepochopitelných důvodů musím i teď platit sociální a zdravotní pojištění. Neustále nám tvrdili, jaká je u nás podpora živnostníků. Nic takového ale neexistuje. Je to přesně naopak,“ rozčílila se.

„S ohledem na štamgasty nekončím hned. K nám se lidé vždy sjížděli z daleka, i proto chci všechno ukončit s čistým štítem. Dokončím letošní sezónu. Hospoda tak bude otevřená do konce září. Pak ale definitivně zavřu a provoz ukončím,“ dodala.

Mezi místními se informace o konci oblíbené hospody rozletěla rychlostí blesku a okolí zůstalo v šoku.

Zdejší i přespolní hosté se majitelku snaží přesvědčit, aby nezavírala. „Ze všech stran slyším, že hospodu nemohu zavřít. Někteří dokonce říkají, že to udělat nesmím. Dokonce mi i volají na mobil. Už ale nemám na to, abych pořád dokola počítala náklady na energie a plyn. Na pravidelné vyplachování trubek, protože nechci točit patok, ale dobré pivo. Na popelnice, které vůbec nepoužíváme, protože máme tříděný odpad, ale platit je musíme. Náklady na vodu, pojištění, sledovat inflaci. Už nechci pořád přemýšlet o tom, jak to udělat, abych hospodu udržela,“ říká hostinská rozhodným hlasem.

Doma sedět nebudu!

Rodina Pokorných, která desítky let pracuje v pohostinské branži, je v Českém ráji pojmem. Kromě hospody u Jarči v Příšovicích proslavila i někdejší zájezdní hostinec Zrcadlová Koza nedaleko Turnova, přímo na březích Jizery. Hostinec je zde otevřený pouze v sezóně.   

Na Kozu dělají doslova nájezdy rodiny s dětmi, školní výlety, vodácké i horolezecké výpravy, ale i cizinci. „Jakmile zavřu, doma rozhodně sedět nebudu. Na to nejsem zvyklá. Půjdu pomáhat dceři a jejímu manželovi na Zrcadlovou Kozu. Doma bych se zbláznila a oni tam během sezóny mají práce nad hlavu,“ ukončila.

Zrcadlová KozaLegendární Zrcadlová Koza. Foto: Jaroslava Karla Pokorná, se svolením.

Jiné země si podobných podnikatelů váží a podporují je. V Česku je ale všechno jinak. „Z lidí, kteří se v ČR rozhodli podnikat, se už dávno stali občané druhé kategorie. A každý už nemá sílu tomu všemu vzdorovat. My už zastání nemáme nikde,“ řekl už dříve předseda pražských podnikatelů Jiří Víšek.

Příšovice v Českém ráji jsou oblíbeným cílem tisíců lidí. V obci je několik státem chráněných statků ze šestnáctého století. Především v období letních prázdnin sem míří lidé k břehům Jizery, ale i ke dvěma jezerům (Malý a Velký Písečák), které mají dohromady přes čtyřicet hektarů vodní plochy. Nedaleká skalní města přitahují horolezce.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných