Lichvář: Půjčoval jsem na 420 procent ročně. Víte, na co to chtěli kluci z ODS?

24. 09. 202305:27
Lichvář: Půjčoval jsem na 420 procent ročně. Víte, na co to chtěli kluci z ODS?
foto: Jan Svoboda, PrahaIN.cz/Hotovost, ilustrační foto

PŘÍBĚH: PrahaIN.cz už vydala jeden materiál, který stál na přímém svědectví pana Máry. Známe ho patnáct let. Tento muž celý svůj život pracuje s penězi. Půjčoval malé částky, půjčoval i velké sumy. Nikdy prý nemohl prohrát.

Ručení totiž probíhalo v podobě nemovitostí nebo pozemků. Jediné náklady šly za právníky. Dotyčný Mára, který je součástí širší skupiny byznysmenů, měl prý odpor k násilí.

„Stačila mi smlouva, to je celé,“ řekl.

„Věděli jsme, co člověk má, když něco chtěl, na to jsem byl pokaždé hodně ostražitý. Nevybavím si, že by někdo nesplácel,“ vzpomíná na devadesátá léta.

Tehdy prý platilo pravidlo, že každý region měl vlastní lichváře. „Jiné to bylo na Ústecku, kde byly vyložené gangy bez skrupulí. Jiné to bylo na jihu Moravy nebo na Vysočině. Dělali jsme všude, znali jsme se, tak jsem respektoval pravidla,“ poznamenává.

Až neuvěřitelně v tomto ohledu vyznívají úrokové sazby. Půjčovalo se totiž na obrovská procenta. „Musíš brát, že nejsme banka. Lidi si půjčovali na den, dva, na týden, na dva měsíce, od toho se odvíjely úroky. V těch devadesátkách ale nebyl problém mít úrok přes 400 procent za rok, to si dopočítáš, když byl měsíční úrok třeba 35-40 procent. Nepamatuji si ale, že by to někdo nechával na tak dlouho, vracelo se pokaždé dřív,“ vzpomíná Mára.

Politici věděli, co se chystá

Obecně lze říci, že lichva je situace, kdy si půjčíte peníze a je vám účtován výrazně vyšší úrok a další poplatky, než je obvyklé. „Jasně, my byli lichváři, ale co? Mně nikdy policie nestíhala,“ vzpomíná Mára.

PrahaIN.cz se zajímala také o druh lidí, kteří chtěli půjčit na takto vysoké úroky.

„Lokální politici. Socani a ODS. Hlavně ale kluci z ODS, které znám dodnes. Chcete vědět, proč to chtěli? Oni věděli, že se chystají změny územního plánu, kupovali rychle, prodávali rychle, neměli s tím problém, udělali na těch polích ranec,“ říká dále Mára.

„Jednou za mnou byl i lidovec někde z Havlíčkova Brodu, ale ten to měl na auto, ale i ten to vrátil,“ říká také.

Žádná jména ale vyslovovat nechce. V jeho oboru se to údajně nedělá.

„Ví se, když někdo shání hodně peněz, ví se, na co to potřebuje, ale nikde se to nerozhlašuje. I dražby věcí kolem těchto lidí se dělají v uzavřeném kruhu, kam se normálně nedostaneš,“ uzavírá.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných