foto: Patrik Pašek, PrahaIN.cz/Podání ruky; ilustrační foto
Současný trh práce se vůbec nepodobá situaci před dvěma lety. S klesající mírou nezaměstnanosti a rostoucí důvěrou v trh práce se zvyšuje pravděpodobnost fluktuace zaměstnanců. To vede mnoho zaměstnavatelů k hledání způsobů, jak si zaměstnance udržet a rozšiřují nabídku benefitů.
„Na současném trhu práce je dlouhodobě nedostatek kvalitní pracovní síly. Problém také vidíme v obrovské fluktuaci u netechnických pozic. Bohužel tato situace jde i proti zaměstnancům, protože firmám se nechce příliš investovat do lidí, jejichž horizont toho, jak dlouho chtějí působit na nové pozici, je často kratší než jeden rok,“ prozradila v tiskovém prohlášení Jana Večerková, ředitelka Coding Bootcamp Praha.
Na současném trhu práce je také výrazný nesoulad mezi dostupnými potenciálními zaměstnanci a zkušenostmi v oboru, které firmy potřebují. Podobný nesoulad nastává i mezi požadavky uchazečů a tím, co jsou české firmy schopny nabídnout, ať už jde o výši platu nebo flexibilitu pracoviště.
„Na trhu práce je všeobecný nedostatek pracovníků, kteří by chtěli fyzicky pracovat. Pokud někdo čerstvě nastoupí, má přehnané požadavky na mzdu, i když nemá praxi, zkušenosti nebo odbornost a nemá nic jiného, co nabídnout. Školní systém už minimálně generuje starodávná řemesla jako je čalouník. Tato řemesla jsou absolutně bez nabídky na trhu práce,“ odpovídá Vlastimil Bucňák, výrobní ředitel RIM CZ.
Psali jsme
Ve středu zveřejnil Úřad práce České republiky (ÚP) čerstvé údaje o nezaměstnanosti. Z nich plyne, že v evidenci ÚP je aktuálně 235.468 uchazečů…
Zaměstnanci chtějí flexibilitu a možnost práce z domova
Za současných podmínek vysoké inflace se mění i požadavky budoucích zaměstnanců. Jedním z nejlepších způsobů, jak mohou zaměstnavatelé pomoci zmírnit inflační zátěž, je nabídnout větší samostatnost a flexibilitu.
Mnozí zaměstnavatelé zavádějí flexibilní modely hybridních pracovišť nebo dokonce autonomněji upořádané prostředí, které zaměstnancům umožňuje pracovat kdekoli a kdykoli se rozhodnou. Větší autonomie může zaměstnancům pomoci v případě, kdyby zvyšování platů, které by drželo krok s inflací, nebylo dostatečné.
Zaměstnanci mohou tuto autonomii uplatňovat různými způsoby, aby se pokusili potlačit stres z inflace ve svém životě. Tím, že mohou flexibilně pracovat z domova, ušetří peníze za dojíždění a náklady spojené s příchodem do práce. Kromě toho autonomie vrací zaměstnancům čas, který mohou využít k aktivitám, jako je například snížení potřeby denní péče o děti.
Mnoho společností se domnívá, že odměňování je nejlepším nástrojem k udržení a přilákání zaměstnanců na současném trhu práce. Zvyšování platů však může být pro mnoho společností neudržitelné, zatímco pestrá nabídka zaměstnaneckých výhod se může ukázat jako nákladově efektivnější a účinnější.
Nabídka pestrého souboru benefitů zaměřených na zlepšení profesního i osobního života se stává stále hodnotnější cestou. Atraktivní benefity nejenže poskytují zaměstnancům úlevu v různých směrech, ale jsou také určeny k řešení finančních, fyzických a psychických problémů, kterým mohou zaměstnanci čelit.
„Myslím, že v poslední době lidé hodně slyší právě na benefity a další výhody. Oblíbené jsou příspěvky na sport a volný čas, ale i příspěvky na pojištění. Od covidu se samozřejmostí stal homeoffice, určitě už není vnímán jako benefit, ale standard, který je zaměstnancovi umožněn,“ říká v tiskovém prohlášení Alexandr Řeháček zakladatel AYETO Eco.
Psali jsme
Brigádníci se v létě uplatní zejména v cestovním ruchu, zábavním průmyslu, zemědělství, logistice a výrobě. Důležitá je pro ně časová…
Psali jsme
FOTO Všudypřítomné zdražování nutí stále více Čechů přemýšlet, kde a na čem se dá ušetřit. Na našem portálu jsme už čtenářům dali tip na levný…