foto: Jan Holoubek, PrahaIN.cz/Lyžování, ilustrační foto
Češi do Polska jezdí hlavně za levnými nákupy. Aktuálně je ovšem lyžařská sezona, proto jsme se podívali, jestli se vyplatí k sousedům jet i za oblíbenou zimní zábavou.
Češi mají lyžování rádi a naplněná střediska jsou toho důkazem. Vůbec nejpopulárnějším u nás je zřejmě Špindlerův Mlýn v Krkonoších, o které se dělíme společně s Polskem.
A také polská strana Krkonoš nabízí několik lyžařských středisek. Jedním z nich je Szklarska Poręba, v českém překladu Sklářská Poruba, kde se v zimě lyžuje ve středisku u vrcholu hory Szrenica (1 362 metrů nad mořem).
Společnost Snowtrex uvádí, že navzdory nižší poloze panují v regionu v důsledku specifického klimatu sněhové podmínky jako v Alpách ve výšce dvou tisíc metrů nad mořem. Szrenica nabízí dvanáct kilometrů sjezdovek.
Psali jsme
PrahaIN.cz prozatím publikovala jen minimum článků, které by se týkaly podmínek na našich horách. Jen jeden den jsme ke konci roku strávili…
PrahaIN.cz se zaměřila na finanční stránku návštěvy tohoto střediska, které láká celou řadu krajanů.
A jako Češi ušetří na nákupech potravin v Polsku, stejnou věc můžeme říct také o ubytování ve Sklářské Porubě. Na prodloužený víkend v únoru tady zájemce sežene apartmán nebo hotel na tři noci od 2.700 korun. Většina tříhvězdičkových hotelů s kladnými recenzemi nebo horské chaty na portálu Booking inzerují v cenové hladině kolem 3.300 korun na tři noci. K lyžařskému vleku to je pouze několik stovek metrů.
Sklářská Poruba v létě. Zdroj: PrahaIN.cz
Levné lyžování v Polsku? Mýtus
V ceně ubytování polské středisko proti českým obecně vede.
O to víc možná překvapí cena skipasu v Szrenica Ski Arena. Jak vyplývá z jejich webových stránek, jednodenní lístek pro dospělého vyjde na 139 zlotých, což je v přepočtu necelých 800 korun. Špindlerův Mlýn, takzvaný český „Aspen”, je ale výrazně dražší, středisko prodává jednodenní skipasy také přes internet, kde je cena výhodnější (1.270 korun). Pokud si ho zakoupíte na pokladně, zaplatíte 1.690.
Nicméně v porovnání s ostatními českými středisky vás lyžování v Polsku levněji nepřijde.
Například ve skiareálu Šachty Vysoké nad Jizerou vás denní skipas pro dospělého vyjde na 590 korun, v období od druhého do čtrnáctého ledna dokonce probíhala akce za 470 korun za den lyžování. Musíme však uvést, že zmiňovaný areál je asi dvakrát menší než Szrenica Ski Arena v Polsku.
Jinak jsou ale ceny srovnatelné s těmi v Polsku v mnoha českých lyžařských střediscích, a to také v Krkonoších. Ve SkiResortu, který zahrnuje Pec pod Sněžkou, Černou horu, Černý důl, Velkou Úpu, Malou Úpu a Svobodu nad Úpou, zaplatíte za den 1 290 korun v hlavní sezoně, samotný Černý důl vyjde na 870 korun, stejně tak Velká Úpa.
Srovnatelné je to i na Šumavě. V Lyžařském areálu Zadov zaplatíte 790 korun za den. V Herlíkovicích nedaleko Vrchlabí v uplynulých týdnech platila akční sleva na skipas pro dospělého za 590, běžně je to za devět set.
Psali jsme
REPORTÁŽ: Lyžování patří neodmyslitelně k vánočním svátkům. PrahaIN.cz proto 26. prosince vyrazila do Pece pod Sněžkou. Těsně před Štědrým dnem…
Vrátíme se ještě zpátky do Polska a podíváme se na další lyžařská střediska našich sousedů, zmíníme například Karpacz.
Ani tady to není tak levné, jak by se „na Polsko” mohlo zdát. Skipas na den je zde o jeden zlotý dražší než ve Sklářské Porubě, tedy 140 zlotých. Na druhou stranu nezaplatíte tolik za ubytování. Podle portálu Booking sežene dvojice v únoru apartmán či hotel na prodloužený víkend s klidem do 2.800 korun.
Především pro obyvatele východní části republiky je poměrně blízko Zakopané. Například Polana Zmymoskowa nabízí denní skipas za 150 zlotých, to je kolem 850 korun. Podobné nebo totožné nacenění je i v dalších lyžařských střediskách v polských Tatrách.