Majitel pražského řeznictví: Dělám ráno od čtyř, o víkendech pracuju v druhé prodejně, jinak to prostě nejde

02. 03. 202305:36
Majitel pražského řeznictví: Dělám ráno od čtyř, o víkendech pracuju v druhé prodejně, jinak to prostě nejde
foto: Archív Josefa Spálenky, se svolením/Drůbeží prodejna na Palmovce

Přestože rostou ceny energií, surovin i služeb, části obchodníků se daří držet ceny jejich zboží na úrovni, která je přijatelná pro zákazníky a nesnížila se přitom jeho kvalita. Pokud chce majitel udržet klienty i dobré ceny, nesmí sedět doma, ale naplno pracovat se svými zaměstnanci a snažit se vlastním příkladem snížit náklady na minimum. V rozhovoru pro PrahaIN.cz to prohlásil majitel drůbeží prodejny na Palmovce Tomáš Spálenka, který obchod provozuje už 26 let.

Jeho prodejna na Praze 8 patří mezi nejznámější, a to jak cenami, tak kvalitou zboží. Nakupovat sem ale jezdí i lidé z jiných částí Prahy, kde se rozšířila jeho pověst.

Obchodu se ale zvýšení cen nevyhnulo v okamžiku, kdy naplno udeřila inflace i energetická krize. Po měsíci však majitel ceny opět snížil.

„Když nečekaně a naplno udeřila krize, tak jsme se vyděsili a ve všeobecné hysterii jsme i my zvýšili ceny. Po několika týdnech, už v klidnější atmosféře, jsme ale ceny opět stáhli o něco dolů. Zaznamenali jsme, že lidé začali šetřit a nakupují o něco méně. Chci pro naše zákazníky držet ceny na přijatelné úrovni. Snažíme se proto snížit náklady na minimum. To je základ. Postavím se za pult a prodávám, sednu za volant, sám jedu pro zboží, nebojím se vzít koště a zametu krám. O víkendech sám prodávám v druhé prodejně v Teplicích,“ vysvětlil Tomáš Spálenka.

„Podnikatel, který si myslí, že bude sedět doma a budou na něj pracovat jeho zaměstnanci, v byznysu nemá co dělat. Je to přesně naopak. Majitel obchodu musí jít zaměstnancům příkladem. Občas se stane, že mám menší výplatu než můj řezník. Dobré zaměstnance si ale musím udržet, protože je jich málo,“ doplnil.

Co lidé nejvíc kupují. Foto: PrahaIN.cz

Důležitá je dobrá pověst

Většinu vydělaných peněz podnikatel vrací zpět do obchodu, který neustále vylepšuje. Pravidelně také obměňuje nejstarší lednice a mrazáky. Jak sám říká, utratit vydělané peníze je jednoduché. Dobrý podnikatel ale peníze vrací do firmy a nechává si až to, co zbyde.

„Jsme obchod s masem. To znamená, že než se naše zboží prodá, musí být dokonale uskladněno. Proto musím pravidelně kontrolovat všechny lednice a mrazáky a pravidelně je měnit za nové. Tyto části zařízení jsou velmi drahé. Zároveň musíme prodejnu i sklad udržovat v dokonalé čistotě. Několikrát do roka máme kontroly hygieniků a nemůžeme dopustit, aby nějaký nedostatek poškodil naši pověst,“ zdůraznil obchodník.

Nástup ve čtyři

Pracovní den pro něj a zaměstnance nezačíná otevřením obchodu. Prodejna nabízí celou drůbež, ale také kuřecí steaky, řízky, stehna, křídla a podobně. To všechno musí být připraveno každý den čerstvé. 

„Začínáme každý den ve čtyři hodiny ráno. Drůbež musíme naporcovat a připravit podle naší nabídky. Otvíráme v osm, zavíráme v sedm večer. Pak asi dvě hodiny uklízíme prodejnu a sklad. Dělám účetnictví, vyřizuji poštu a objednávky. Okolo půl desáté odcházím domů. Pokud chcete podnikat, připravte se na to, že tomu musíte podřídit úplně všechno. A musíte mít velkou trpělivost,“ podotýká Tomáš Spálenka.

„Zboží bereme od dodavatelů, které známe už léta a víme, že jejich zboží je nejlepší. Dodržujeme platební kázeň a máme mezi sebou velmi dobré vztahy. I obchodní vztahy jsme ale budovali několik let,“ dodal.

Sortiment je pestrý, prodejna byla neskutečně vypulírovaná. Foto: PrahaIN.cz

Baťovy principy fungují i dnes

Tomáš Spálenka je přesvědčen o tom, že když se člověk dostane do problémů, nesmí ztratit hlavu, musí najít si novou cestu a opět se postavit na nohy. A je přímo alergický na lenochy. Rozumí tomu, že každý člověk se může v životě dostat do velmi těžké situace. Důležité ale je nenechat se zlomit.

„Je správné, když člověk, který se dostane do nesnází, dostává podporu nebo sociální dávky. Pouze ale na nějakou dobu. A během této doby musí začít znova. Kdo chce, tak si práci vždy najde. Nesnáším lenochy. Protože sto lenochů nakazí dalších sto lidí. Někdy je mi smutno, když vidím, že někteří mladí lidé nemají pracovní návyky a nemají trpělivost. Peníze znamenají svobodu a nezávislost. Ale než je získáte, musíte pro to i něco obětovat,“ ukončil obchodník.

„Líbí se mi principy, na kterých kdysi vybudoval svoji firmu Tomáš Baťa. Byl to velmi pracovitý člověk a myslím, že jeho principy fungují dodnes,“ dodal. 

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných