foto: Patrik Pašek, PrahaIN.cz/Ilustrační fotka
Nejhorším byrokratickým předpisem letošního roku se stalo nově zavedené jednotné měsíční hlášení zaměstnavatelů. To mělo firmám ulevit od administrativy. Podnikatelé i účetní jej ale kritizují kvůli množství nově požadovaných dat, zpětnému doplňování údajů i technickým komplikacím. Nová povinnost získala v anketě Absurdita roku 66 procent hlasů.
Jednotné měsíční hlášení zaměstnavatelů funguje od roku 2026 a jeho cílem bylo nahradit zhruba 25 různých formulářů a hlášení, která firmy posílaly různým úřadům. Nově mají zaměstnavatelé posílat jedno elektronické hlášení, ze kterého si data přeberou jednotlivé instituce.
„Jde o skutečně revoluční krok, díky kterému se významně sníží administrativní zátěž u zaměstnavatelů. Namísto opakovaného vykazování stejných údajů různým úřadům zavádíme jeden přehledný systém komunikace se státem,“ sliboval ještě loni tehdejší ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).
Zpoždění a přísná pravidla
Podle kritiků ale systém z firem udělal správce státní databáze. Zaměstnavatelé musí odevzdávat i údaje, které stát už často má, systém navíc odstartoval se zpožděním a firmy musely data zpětně doplňovat. Problémem jsou podle některých i přísná technická pravidla, kdy drobná chyba může znamenat odmítnutí celého hlášení.
Výsledek ankety není podle prezidentky Komory daňových poradců ČR Petry Pospíšilové žádným překvapením.
„I když je jednotné měsíční hlášení zaměstnavatelů krok správným směrem, první kroky v implementaci takové změny bolí vždy, i kdyby byly sebelépe připraveny. Pevně věřím, že bolesti časem přejdou a projekt přinese i pozitivní změny,“ uvedla.
Podle jejích slov trpí zavádění hned několika problémy. Kritizuje především rozsah nově požadovaných dat i fakt, že například zdravotní pojišťovny zůstaly mimo systém. Výhrady má také k praktickému testování projektu, do kterého podle ní nebyly dostatečně zapojeny malé a střední firmy ani účetní kanceláře.
S jejími slovy souhlasí i partner daňové a právní kanceláře SVOKO Václav Svoboda. „Zákon ukazuje, že bez skutečného sdílení dat mezi samotnými úřady nelze administrativu zjednodušovat. Zátěž se jen přesune jinam, v tomto případě bohužel na samotné firmy,“ řekl.
Povinný audit pro méně firem
Organizátoři ankety zároveň ocenili změnu, která naopak část administrativy firmám ubere. V kategorii Paragraf roku zvítězila novela zákona o účetnictví, která zvýšila limity pro povinný audit firem.
Od roku 2026 tak musí audit absolvovat méně malých a středních podniků. Stát tím podle organizátorů uznal, že u tisíců menších a středních firem byl audit často jen drahou formalitou bez skutečné přidané hodnoty.
O výsledcích letošního ročníku anket Absurdita roku a Paragraf roku rozhodla v hlasování veřejnost i podnikatelé. Do finále se dostalo sedm negativních a sedm pozitivních norem, které nominovali odborní garanti ankety: Hospodářská komora, daňová a právní kancelář SVOKO a Komora daňových poradců.