foto: Patrik Pašek, PrahaIN.cz/Při současné inflaci ztrácí peníze rychle svou hodnotu
Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) meziroční míra inflace klesla v prosinci na 15,8 procenta oproti předchozím 16,2 procentům. I přes lehký pokles máme nejhorší průměrnou roční inflaci od roku 1993 a Česká republika stále patří mezi státy s nejvyšším nárůstem cen v celé Evropské unii, trend vysokých inflačních hodnot bude ale pokračovat i v následujících měsících.
Oproti listopadu se roční růst cenové hladiny snížil. Za propadem z 16,2 na 15,8 procent stojí například pokles cen pohonných hmot. Mezi položky, které naopak aktuálně nejvíce zdražují, patří mouka, drůbeží maso, mléko, vejce, cukr, zemní plyn či tuhá paliva.
„Lidé přišli o výraznou část kupní síly svých úspor a za své příjmy si mohli dovolit nakupovat podstatně méně zboží a služeb než v předešlých letech. Letošní rok přinese zlepšení, nicméně lidem se dál budou znehodnocovat úspory a snižovat reálné příjmy,“ komentuje aktuální inflační stav Štěpán Křeček, hlavní ekonom BH Securities.
Psali jsme
Zpomalování české ekonomiky vedlo ke zvýšení nezaměstnanosti. I tak je ale v České republice dostatek neobsazených pracovních míst. Problémem však…
Míra inflace v roce 2023 ani náhodou nedosáhne dvou procent
Meziroční nárůst cen o 15,1 procent je v Česku nejvyšší od roku 1993. Ten byl tehdy 20,8 procent. Nejlépe na tom nejsme ani v porovnání s ostatním státy Evropské unie, kde se řadíme do té horší poloviny. Lépe je na tom například Slovensko, naopak hůře Polsko nebo Maďarsko.
Ze zprávy od analytika Miroslava Nováka z firmy AKCENT vyplývá, že inflace během prvních měsíců roku 2023 bude stále vysoká. Klesnout by mohla až v druhé polovině roku, a to k hranici dvouciferného čísla. Tento pokles je však stále malý oproti cíli České národní banky, který činí 2 procenta.
„Odhadovat inflaci pro nejbližší měsíce je hodně velká loterie. V lednové inflaci totiž odezní efekt takzvaného úsporného tarifu a současně se do ní promítnou nové ceníky obchodníků. V případě energií naštěstí zafunguje cenový strop, který zabrání dalšímu prudkému zdražení elektřiny a plynu,” uvádí hlavní ekonom Petr Dufek z banky CREDITAS.