foto: Misha Veselý, PrahaIN.cz/Ministr Marian Jurečka na tiskové konferencí k energiím.
Plyn a elektřina nadále zdražují. Od dubna znovu zdražily Pražská plynárenská a Pražská energetika. Vláda připomíná kotlíkové dotace a program Nová zelená úsporám, který pomůže občanům ušetřit výdaje na energiích.
Pražská plynárenská zdražila od minulého listopadu již třikrát, jak uvádí i web E15.cz.
„Jsme v situaci, kdy nás obrovským způsobem trápí ceny energií,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).
Stát vydal za uplynulý rok 8 miliard korun v podporách a doplatcích na bydlení pro sociálně slabé. Aktuálně Ministerstvo práce a sociálních věcí spolupracuje s Ministerstvem životního prostředí a snaží se oslovovat skupiny obyvatel, které jsou například v registraci na úřadu práce. Informují je pomocí mailů a připraveny jsou i bannery, aby lidé věděli, že mají možnost využít kotlíkové dotace. V minulém roce proběhla mediální kampaň a od května tohoto roku se chystá další vlna v rozhlase, médiích i novinách, aby bylo osloveno co nejvíce lidí. Kotlíkové dotace jsou ze strany vlády považovány za jedno z východisek energetické krize. Směřují ke snížení energetické náročnosti domácností, snížení finanční náročnosti a zlepšení klimatu.
Jak fungují kotlíkové dotace?
Výměny jsou propláceny zpětně, takže kdo již kotel vyměnil, může si zpětně o dotaci požádat. Zatím jsou evidovány žádosti za zhruba 3 miliardy korun.
Některé kraje už sbírají podklady od žadatelů, jiné teprve oslovují občany, ale projekty již běží. Největší zájem je v Moravskoslezském a Středočeském kraji, kde je i největší počet rodinných domů. Poslední termín pro odevzdání žádostí o kotlíkové dotace je 31. srpna 2022, jak uvedl ministr Jurečka.
Psali jsme
Plyn a elektřina zdražily, navíc hrozí, že během letošního roku dojde ke zdražení znovu. Zeptali jsme se lidí, jak prozatím zvládají tuto situaci…
Maximální podpora je 100 tisíc korun a uznatelné jsou pouze výměny provedené po 1. lednu 2021.
Pro rodinné domy a pomoc nízkopříjmovým domácnostem je určen program Nová zelená úsporám. Ten zahrnuje širší možnosti, jak ušetřit za energie. Díky němu je možné zateplování střechy, půdy, případně výměny oken nebo dveří. Podmínkou programu je však úspora energií, kterou musí potvrdit projektant a energetický expert. Více informací k jednotlivým dotacím programu Nová zelená úsporám najdete na webu.
Do budoucna je v plánu také podpora fotovoltaických systémů do škol, na obecní úřady a do dalších obecních budov. Tento program bude zaměřen především na obce do 3 tisíc obyvatel. Neustálé zdražování fotovoltaických panelů však zatím vláda nevyřešila.
„V současné době registrujeme zvýšené ceny, ale zatím platí vyhlášený program, takže neřešíme nárůst cen jak fotovoltaických panelů, tak montáží,“ uvedla ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL). Do budoucna bude vláda tento nárůst cen sledovat.
Ministr Jurečka uvedl, že za uplynulý rok bylo podáno 170 tisíc žádostí o příspěvek na bydlení. Také se vyjádřil, kolik lidí by mohlo dosáhnout na dotaci určenou k výměně kotle. „Máme číslo, o kterém si myslíme, že je poměrně přesné. Jde o lidi, kteří žádají doplatek na bydlení. Je to 12 tisíc lidí,“ k této informaci doplnil, že na začátku ledna bylo přijato 140 tisíc žádostí o příspěvek na bydlení.
„Vidíme, že je tady skupina lidí, kteří jsou postiženi zvýšením cen energií a inflací, a to jsou rodiče, rodiny s dětmi a samoživitelé,“ řekl Jurečka. Pomoc těmto lidem by měla přijít v blízké době, konkrétnější informace ale nebyl nikdo schopen poskytnout.
Psali jsme
POLITICI VLASTNÍMI SLOVY Člen zastupitelstva hl. m. Prahy za Piráty na svém Facebooku 19. dubna k zelené energetice…