foto: Jiří Zemen, PrahaIN.cz/Rekonstrukce, ilustrační foto
Jednotný a celostátně uznávaný systém ověřování odbornosti zkušených řemeslníků. To má přinést zákon o mistrovské zkoušce, který schválila vláda. Organizovat ji mají hlavně Hospodářská a Agrární komora, které návrh vítají. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) ale varuje před negativními dopady na konkurenční prostředí.
Nový systém má umožnit zkušeným řemeslníkům získat oficiální potvrzení jejich vysoké odbornosti a praxe. Cílem je posílit prestiž řemeslných profesí, podpořit kvalitu služeb i motivovat mladou generaci ke studiu technických a řemeslných oborů. Řemeslníci s víceletou praxí tak mohou získat potvrzení své odbornosti.
Návrh předložilo ministerstvo průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (ANO), podle kterého řemeslníci čekali na zkoušku téměř dvacet let. „Už v roce 2021 jsme po náročných diskusích s cechy, komorami a profesními spolky připravili model, který navazuje na tradici mistrů řemesel a bude dobrovolnou známkou nejvyšší kvality,“ sdělil 1. místopředseda vlády.
Zkouška má kultivovat celé odvětví
Podle prezidenta Hospodářské komory Zdeňka Zajíčka má zkouška silnou tradici například v Německu nebo Rakousku, kde dává garanci kvality a profesionality.
„Díky zákonu o mistrovské zkoušce máme šanci tento handicap dohnat a vytvořit pro české řemeslníky srovnatelné podmínky pro vysoce kvalifikovanou práci nejen v okolních státech, ale také na celém evropském trhu,“ uvedl Zajíček.
Podle prezidenta Agrární komory České republiky Jana Doležala jde o systematický nástroj, jak posílit kvalitu odborného vzdělávání, prestiž řemesel i konkurenceschopnost českého zemědělství a potravinářství.
„Držitel takového osvědčení by zákazníkům i obchodním partnerům garantoval špičkovou kvalitu práce. To by se mělo promítnout nejen do vyšší společenské prestiže řemesel, ale také do odpovídajícího finančního ohodnocení. Významný přínos spatřujeme také pro spotřebitele,“ řekl redakci Doležal.
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže varuje
ÚOHS ale systém kritizuje. „Do současného, již tak regulacemi značně svázaného podnikatelského prostředí, je vnášena další vrstva, která podmínky na trhu ještě více zkomplikuje a vystaví další překážky svobodě podnikání. Více regulace zpravidla znamená zvýšené ceny pro spotřebitele,“ uvedl pro PrahaIN.cz mluvčí úřadu Martin Švanda.
Úřadu také vadí, že udělování mistrovské kvalifikace má být svěřeno výlučně Hospodářské a Agrární komoře. „V podstatě se tak vytváří monopol,“ dodal Švanda.
Zdůraznil také, že při současném nedostatku pracovní síly nepovažuje za vhodné de facto zavádět dvě kategorie daných profesí.
„Pokud by například začala být mistrovská certifikace používána jako podmínka účasti ve veřejných zakázkách, mohlo by dojít k dalšímu omezení počtu dodavatelů účastnících se zakázek,“ uzavřel Švanda.