foto: Rudolf Komár pro PrahaIN.cz/Sídliště, ilustrační foto
O složité bytové situaci v Praze informuje PrahaIN.cz pravidelně. Tentokrát jsme se zaměřili na dobu, kdy je nejlepší začít nové bydlení v pronájmu hledat. Podle realitní makléřky je totiž měsíc předem někdy velice dlouhá doba s nejistým výsledkem. Noví nájemci se prý mnohdy hledají i doslova ze dne na den.
Koncem srpna jsme informovali o obrovském množství zájemců o nájemní bydlení a spolubydlení v Praze. Především pak na portálu, kde není potřeba platit provizi realitním kancelářím. Jak redakci tehdy informoval ředitel Bezrealitky Martin Ponzer, poptávka se ve druhém kvartálu letošního roku v Praze dostala na průměrně 51 zájemců o jeden byt. V červenci se pak o jeden byt hlásilo zhruba sedmdesát zájemců.
Začátkem září jsme přinesli pohled jednoho z pronajímatelů, kterému se v průběhu dvou dnů na inzerát ozvalo zhruba 150 potencionálních nových nájemníků.
Pro majitele bytů je i měsíc dlouhá doba
Tentokrát jsme se zaměřili na fakt, že velké množství inzerátů uvádí možnost nastěhování ihned. Co to v praxi znamená? Podle realitní makléřky, se kterou redakce hovořila, je to často klidně už za několik dní, maximálně za dva týdny.
„Lidé se mě často ptají, kdy mají s hledáním pronájmu začít. A já jim vždycky říkám, že i měsíc je někdy pro pronajímatele hrozně dlouhá doba. Stává se, že chtějí nového nájemníka opravdu do pár dní, maximálně pak třeba do dvou týdnů. Už se mi stalo, že se zájemci jeden den šli na byt podívat a druhý den už přebírali klíče a stěhovali se. I to se děje,“ sdělila redakci makléřka, která si nepřála být jmenována.
Investorům záleží na zisku, ostatním na kvalitě nájemníků
Je to prý dané často i tím, že předchozí nájemci byty opouštějí takzvaně ze dne na den a majitelé nemovitostí pak nechtějí, aby jejich byt zůstával dlouho neobydlený a negeneroval patřičné zisky. „Velká většina majitelů, se kterými naše realitní kancelář spolupracuje, má více bytů a mají je jako investici. Tím pádem jim na tom dost záleží, aby tam někdo bydlel a platil nájem. Když ale komunikuji s majiteli, kteří mají k pronájmu třeba jen jeden byt po babičce, těm spíš více záleží na kvalitě nájemců a jsou ochotni případně ustoupit, nebo se nějak domluvit,“ dodala makléřka.
Občas se prý ale objeví i nabídky, které shánějí nové nájemce například až za dva nebo klidně i tři měsíce. „Je to hodně výjimečné, ale občas se takové naskytnou. Jsou ihned pryč, je o ně opravdu obrovský zájem. Ono je to totiž pro obě strany výhodné. Nájemce má jistotu, že mu budou nájemníci na sebe těsně navazovat a neztratí tedy ani korunu, a nájemník může za tu dobu v klidu opustit současné bydlení, uplyne mu výpovědní lhůta a nebude pak muset třeba platit dva nájmy současně. Protože i to se často děje. Lidé platí třeba měsíc dva byty, protože z toho jednoho odcházejí a do toho druhého se stěhují a nenavazuje jim to,“ přiblížila realitní makléřka.
Psali jsme
PrahaIN.cz v uplynulých dnech přinesla materiál o enormním zájmu o nájemní bydlení a spolubydlení v Praze. Především pak na portálu, kde…
Hledat měsíc a půl předem je bez šance
Na stejné téma jsme hovořili také se dvěma zájemci o bydlení. Zatímco jeden se vydal cestou bez realitní kanceláře, druhý se rozhodl spolehnout se na služby makléřů. Oba shodně však potvrzují, že hledat byt déle než měsíc před plánovaným datem stěhování, je téměř nemožné.
„Poprvé jsem inzeráty otevřel někdy v polovině srpna. Stěhovat jsem se chtěl k 1. říjnu. To bylo ale nereálné. Jakmile jsem někomu řekl, že se chci stěhovat až za měsíc a půl, okamžitě mě poslali, víte kam,“ svěřil se mladík, který hledal inzeráty bez účasti realitní kanceláře. Většina majitelů mu prý neodpověděla vůbec a když už se někdo ozval, ihned mu oznámil, že stěhování je možné nejpozději 1. září, ideálně ale ještě dříve.
Makléři se ptali na důvod
Podobné zkušenosti má i druhý zájemce, který s hledáním začal o měsíc později na stránkách s inzeráty realitních kanceláří. Také on se chtěl stěhovat za měsíc a půl, tedy v jeho případě 1. listopadu.
„Makléři mi sice většinou alespoň odpověděli, ale výsledek byl vlastně stejný. Buď stěhování do konce měsíce, nebo nic. Vždycky se vyjádřili v tom smyslu, že majitel tak dlouho čekat nechce a několikrát se mě dokonce ptali, jaký mám důvod, že se nemůžu stěhovat hned,“ dodal. Důvod prý byl jednoduchý: výpovědní lhůta v současném bydlení.
„Mě to hrozně znervózňovalo, nechtěl jsem se sháněním čekat takhle těsně. Co kdyby pak nebyl volný žádný byt, který by mi vyhovoval? Co kdybych pak skončil na ulici? Takže jsem se nakonec rozhodl ustoupit a měl jsem i štěstí na majitele, který také ustoupil. Takže jsme se sešli na datu 15. října,“ uzavřel ke svému hledání druhý ze zájemců.