foto: Barbora Novotná, PrahaIN.cz (stejně jako ostatní fotografie v článku)/Obrovský výběr uzenin v Lidlu v Drážďanech
O lepších cenách a hlavně kvalitě (zejména) drogistického zboží v Německu slyšel téměř každý. Kdo vyzkoušel německý prášek na praní nebo aviváž, v těch koupených v Čechách už prát nechce. Začátkem března vyrazila část naší redakce prozkoumat místní obchody do Žitavy. Nyní jsme byli v Drážďanech.
Cesta do hlavního města Saska trvá z centra Prahy zhruba hodinu a půl, trasu dlouhou 150 kilometrů se i při současných vysokých cenách pohonných hmot vyplatí absolvovat autem, pokud tedy nejedete sami.
Zpáteční jízdenka vlakem stojí okolo 800 korun. Při cestě autem ve čtyřech a průměrné spotřebě vozu osm litrů na 100 kilometrů vyjde cena pro jednoho na přibližně 250 korun. Nutno podotknout, že při cestě vlakem se také musíte krotit v nákupech.
Nebudeme ani tak srovnávat ceny, něco vyjde levněji, něco dráž. Pokud se samozřejmě podíváme na průměrné mzdy, ze srovnání vycházíme podstatně hůře. Zatímco v Německu je průměrná mzda kolem 100 tisíc korun, v Čechách to za minulý rok bylo 38 359 korun.
Vzhledem k tomu, že jsme do Německa dorazili kolem poledne, jako první jsme hledali místo, kde se naobědvat. Zaparkovali jsme v nákupní galerii v centru města, kde parkování vyjde na 10 euro za celý den. Což je v porovnání s cenami parkování v pražských obchodních centrech, kde standardně stojí jedna hodina 50 korun, velmi slušná cena.
Těch věcí…
Dle hodnocení jsme vybrali typicky německou restauraci blízko hlavního náměstí Altmarktu s venkovním posezením. Restaurace s názvem Kutscherschänke splnila naše očekávání. Za řízek, tedy schnitzel, jsme zaplatili 15 euro, sklenka domácí limonády a na závěr káva. Účet za čtyři vydatné obědy činil 67,7 euro. V přepočtu na jednu osobu jde tedy o zhruba 430 korun.
Po obchodech s oblečením, které jsou jak značkami, tak cenami téměř totožné jako v Praze, jsme zamířili na nákup potravin. Vzhledem k tomu, že jsme minule byli v Kauflandu, nyní naše cesty mířily do Lidlu.
Výběr bio potravin je v Lidlu obrovský.
Ačkoliv i Lidl v Praze si zakládá na čistotě, velkém výběru a kvalitě zboží, při vstupu byl viditelný obrovský rozdíl, a to zejména ve výběru.
Jako první byly regály se zeleninou a ovocem. Zaujal nás opravdu obrovský výběr, nespočet druhů krásně vypadajícího ovoce i zeleniny. Šest druhů rajčat, stejně tak paprik či jablek. Například cibule, můžete volit mezi šalotkou, jarní cibulkou, bílou, červenou nebo klasickou žlutou. I ta je však rozdělena podle velikosti do různých balení.
Jakou cibuli je libo?
U pečiva nás zaujala lopatka na nabírání. Zná to každý, i přes varování, že se má pečivo nabírat rukavicemi, spousta lidí ho nabírá rukama. Tady si z uzavřeného boxu lopatkou naberete vybraný kus a „vyvezete“ si ho vedle, kde si ho již můžete jednoduše odebrat. S jinými kousky pečiva, se tak do kontaktu nedostanete.
Lopatkou pečivo naberete, aniž byste na něj sáhli rukou.
I v dalších regálech je viditelný rozdíl. Velký výběr zdravých křupinek, sladkostí, ale i hotových jídel, které jsou za 1,79 euro. Tedy necelých 50 korun. Znatelně větší výběr je i v oddělení s bio potravinami, které jsou i podstatně lacinější než u nás. Stejně tak uzeniny i sýry.
Sýry jsou i lacinější než v Česku.
Ze základních potravin jmenuje máslo, které stojí 1,95 eura (49 korun), cukr za 0,79 (20 korun) či mouku za 0,45 (11 korun).
Kontroly jsou striktní
Celkově lze říct, že výběr je opravdu podstatně větší a kvalita je na vyšší úrovni než při nákupu potravin v Čechách.
Zajímala nás také cena benzínu a nafty. Benzin i nafta šly na okraji města sehnat na shodných 2,17 eura, v přepočtu ntedy 54 korun. Pro pohonné hmoty se proto do Německa nevydávejte.
Ceny pohonných hmot jsou vyšší než v Čechách.
Na závěr ještě zmínka o dodržování proticovidových pravidel. I přesto, že v Česku je již téměř všechno zrušeno, v Německu nadále platí dodržování některých opatření. Do vnitřních prostor musí být respirátor s ochranou FFP2, chirurgická rouška nestačí. U každého obchodu stojí kontrola a lidi, které nemají dostačující ochranu, dovnitř prostě nepustí.
Do obchodů i restauraci musí být stále buď očkování, test nebo potvrzení o prodělání covidu. Zatímco v obchodech to již nikdo nekontroluje, do restaurace vás bez kontroly nepustí.
Psali jsme
Průměrná mzda v sousedním Německu se v loňském roce pohybovala kolem zhruba 110 000 korun. U nás lidé brali v průměru okolo 35 000 korun. Praha…