Německými platy jsme konfrontovali české zaměstnance Lidlu

23. 04. 202210:03
Německými platy jsme konfrontovali české zaměstnance Lidlu
foto: Barbora Novotná, PrahaIN.cz/Pražská pobočka Lidlu

Začátkem dubna jsme informovali o obrovských rozdílech platů zaměstnanců obchodního řetězce Lidl v českých a německých pobočkách. Jen připomeňme, že například vedoucí směny v českém Lidlu má nástupní mzdu 38 700, zatímco plat vedoucího pobočky v Mnichově začíná v přepočtu na 91 750 korunách. Nyní jsme pohovořili s těmi, co pracují v pražských pobočkách a ptali se na jejich názor. Ten nás ale překvapil, setkali jsme se zejména s pochopením.

Na úvod zopakujme zmíněné rozdíly. Vedoucí směny v pražské prodejně začíná s nástupní mzdou 38 700, prodavačka má 32 300 korun. Nástupní plat zástupce manažera je 47 800 korun a brigádníci mají 170 korun na hodinu práce.

A nyní se podívejme na nabídky v německém Lidlu.

Například vedoucí pobočky má mzdu ve výši 91 750 až 116 250 korun měsíčně, zástupce manažera pobočky se po třech letech dostane k 89 125 korunám měsíčně. Minimální hodinová mzda, na které začínají v Lidlu prodavačky i brigádníci, je 12,5 eura na hodinu. Hodina práce se tedy nedostane pod 312. To je částka, o které si čeští brigádníci mohou nechat jen zdát.Se zmíněným jsme konfrontovali pražské zaměstnance Lidlu. Paní v důchodu, která si prací za kasou přivydělává, pracuje nejenom kvůli mzdě. „Ale co bych doma celý den dělala, beru to jako alespoň nějakou změnu v běžných dnech,“ říká.

„Že mají Němci daleko vyšší platy, se ví, to pro mě není žádná novinka. Já si ale nemůžu stěžovat, pracuju celý život, mám našetřeno. Ale je to stejné ve všech pozicích, není to jenom Lidl. Nic s tím neuděláme, prostě berou víc,“ říká smířeně.

Následně dodá, že jí přeci jenom přijde trochu nefér pohled na ceny v německých obchodech, které jsou často nižší než ty u nás. „Mají víc, ale nákupy lacinější. My tam jezdíme pro levnější jídlo a drogerii, ale bereme podstatně méně než oni,“ řekla pro
PrahaIN.cz.

Všude v Evropě berou víc

S tím souhlasí i její kolegyně, která pracuje ve vyšší pozici v Lidlu na pražském Žižkově.„To je slušný rozdíl. Nemyslím si, že bych dělala méně než Němec. Mohli by českým pracovníkům přidat, i když to stejně asi nikdy nebude rovno. Je to stejné jako všude jinde. Kdyby to aspoň bylo úměrné k cenám potravin. Ty jsou v Německu často nižší než u nás,“ říká.

Oslovili jsme i manažera prodejny v pobočce blízko Prahy. „Platíme za to, že nás považují za méněcenné zaměstnance, přičemž děláme stejnou práci,“ sdělil krátce poté, co se ujistil, že nebude jmenován.„Kdyby to byl jenom Lidl, tak by mě to samozřejmě štvalo, ale je to stejné všude. Prostě mají víc. Ale to se ví i o dalších státech v Evropě. Nepamatuju si, že bych byl někde na dovolené a říkal si, že to mají levné. Většinou si připlácíme všude. Za jídlo, služby, za všechno,“ dodal s tím, že cestuje zejména po Evropě.

Německá vláda koncem února oznámila zvýšení minimální mzdy na 12 euro za hodinu práce.

„Mnoho občanek a občanů naší země tvrdě pracuje, ale vydělávají málo. To se musí změnit," uvedl podle ČTK kancléř Olaf Scholz o rozhodnutí podpořit navýšení minimální mzdy. Podle ministra práce Hubertuse Heila zvýšení mzdy posílá ochranu pracujících před chudobou.

V České republice je od prvního ledna minimální mzda 16 200 korun nebo 96,40 korun za hodinu.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných