foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz/Miroslav Ševčík
Příběh Miroslava Ševčíka jako děkana Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické je dlouhý. Poprvé byl zvolen v roce 2010, mandát pak obhájil v roce 2014. Znovu se do vedení dostal v roce 2022. Poslední funkční období ale nedovedl do zdárného konce, z pozice byl odvolán.
Proces sesazení Ševčíka z funkce trval dlouho, poprvé se řešil už v květnu loňského roku. Ševčík si nakonec rozhodnutí o odvolání přebral po tahanicích až v prosinci loňského roku. Bývalý děkan pak také uvedl, že se odvolání bude bránit soudní cestou.
Na Národohospodářské fakultě ale působí jako pedagog stále. Po internetu se teď šíří snímky z jeho přednášky, objevily se hned na několika profilech na síti X, na téma covidismus, o kterém ekonom mluvil již několikrát v médiích.
Psali jsme
EXKLUZIVNĚ: PrahaIN.cz získala už na konci ledna od několika zdrojů blízkých současné problematice v IKEM informaci, že má tamní pacient Tomáš V.,…
„Národohospodářská fakulta byla kdysi prestižní vědecké pracoviště. Jako daňový poplatník jsem smířen s tím, že tam dnes financuji šíření bludů. Rád bych ale doporučil budoucím studentům, aby své vzdělání získávali někde jinde,“ napsal jako reakci na přednášku na sítí X Miroslav Kalousek.
V prezentaci je například uvedeno, že covidismus je snaha o nastolení společensko-ekonomického zřízení na základě průběhu pandemie a za cíl má přerozdělení bohatství, útok na soukromé, respektive osobní vlastnictví a také omezení osobní svobody či manipulace a ovládnutí obyvatelstva.
Nenechám si do toho kecat, říká Ševčík
To, že toto téma Miroslav Ševčík přednáší, nám potvrdil. Uvedl ale, že snímky na sociálních sítích jsou vytržené z kontextu, je třeba vše posuzovat z uceleného pohledu. Vše, co přednáší má prý i podloženo čísly.
„Je to pravdivé. Má to fatální následky na rozvrat veřejných financí, zdravotní stav populace a na důsledky, které jsou spojeny s vývojem naší ekonomiky. Zvýšil se enormně počet dětí, které vyhledávají pomoc psychiatrů nebo psychologů, má to jednoznačně negativní dopad. Za ty dva roky se nám vytvořil deficit téměř osm set miliard korun. Přesto, že deficity předtím za posledních pět let byly v průměru šest miliard, tak vidíte, že deficity pořád přetrvávají i po odchodu takzvaného covidismu a já ho spojuji ještě s dalšími vnějšími faktory,“ říká.
Miroslav Ševčík. Zdroj: PrahaIN.cz
Podle Ševčíka je nutné studenty seznamovat s dopady, které takzvaný covidismus měl na finance.
„Přednáším hospodářskou politiku a veřejné finance jsou součástí hospodářské politiky. Za mnou ti studenti chodí a ptají se na to, jsou rádi. Pravdou je, že tady byl nějaký student zděšený, co to vyvolalo, že to pustil někde na Twitteru. Mně je to jedno. Já sociální sítě nemám a jsem přesvědčený, že tomu tak je. Nenechám si kecat do toho, jestli mohu naplňovat akademické svobody a mohu přednášet o věcech, které mám podložené čísly. Je potřeba to vidět v kontextu. Ne jenom jeden ´slide´, ke kterému jste se dostal, ale celkový kontext,“ doplňuje.
Závěrem hovoří o některých knihách, které by si prý lidé měli přečíst. Jednou z nich je Pravda o COVIDU-19 od Josepha Mercoly.
„Ať si lidé přečtou další souvislosti, jak se Great Reset navrhuje a zjistí, že globalisté chtějí připravit o svobodu celou generaci,“ uzavírá.
„Za obsah a kvalitu výuky odpovídá primárně fakulta, její děkan a další orgány fakulty k tomu určené. Pravomoci děkana Národohospodářské fakulty aktuálně vykonává proděkanka pro pedagogiku Dr. Adéla Zubíková. Řešit případné stížnosti studentů a vyhodnocovat studentské evaluace je tedy aktuálně v její kompetenci. Rektor, Rada pro vnitřní hodnocení VŠE a další celoškolní orgány do realizace jimi akreditovaných programů mimo pravidelná hodnocení, vstupují až ve chvíli podstatných změn, prodloužení akreditace nebo pokud by na fakultě docházelo k systémovému selhání,“ uvedl rektor VŠE Petr Dvořák pro PrahaIN.cz.