„Nesmíme nic říct. Máme tu odposlechy,“ tajily pracovnice bídu na trzích. Krvácí Václavák i Náměstí republiky

16. 04. 202305:33
„Nesmíme nic říct. Máme tu odposlechy,“ tajily pracovnice bídu na trzích. Krvácí Václavák i Náměstí republiky
foto: Jiří Zemen, PrahaIN.cz/Velikonoční trhy na Náměstí republiky

Velikonoční trhy se v Praze nachází třeba na Staroměstském náměstí, na Náměstí Míru i na Václaváku. Tradici a popularitu jako ty vánoční nemají ani zdaleka, i tak se ale počítá s tím, že zájem nebude malý. To letos neplatí, ptali jsme se přímo na místě.

Když jsme v pracovním týdnu šli několikrát kolem Náměstí republiky, zdejší velikonoční trhy pokaždé zely prázdnotou. U stánků se neobčerstvoval v podstatě nikdo a jediní lidé, kteří se zde nacházeli, měli namířeno od obchodního centra Palladium.

Oproti času adventu, kdy jsou podobné trhy velmi populární, velký nezvyk.

Vydali jsme se tak zeptat přímo pracovníků stánků, zdali je situace pouze zkreslující, nebo o velikonoční trhy opravdu není zájem.

A hned u prvního stánku, kde se prodávají bramborové spirály a kukuřice, jsme byli neúspěšní. Dvojice žen nám nechtěla nic říct. Prý by porušily smlouvu. „Omlouváme se, ale my nemůžeme nic říct. Máme to ve smlouvě, že nesmíme sdělovat vůbec žádné informace. A je tady kamera s odposlechem. Můžeme vám maximálně říct, co tady prodáváme, ale to vidíte.“

Lidé nechodí...

Nevzdali jsme to a v dalších stáncích jsme už podobnou informaci nezaslechli. Naopak, slyšeli jsme pořád ty samé věty dokola. O velikonoční trhy opravdu není příliš velký zájem. „V pátek a v sobotu večer je plno, ale ostatní dny, to ne. Přes týden chodí opravdu málo lidí, to máme klid, moc toho neprodáme,“ řekla jedna z žen.

Dodejme, že jsme se ptali pouze u stánků s jídlem. Ceny zde byly vesměs stejné, jako na Staroměstském náměstí, které jsme nedávno navštívili. Hot dog za 75 korun, trhané kuře v bagetě za 135, kukuřice 75 korun, svařené víno za devadesát.

Další pracovník, tentokrát muž, přiznal, že toho ve stánku letos neodpracoval tolik, takže nemůže příliš hodnotit. Ovšem dosavadní tržby nazval jako bídu. „Já jsem byl jenom minulý nebo předminulý víkend, a teda opravdu bída. Málo lidí, nechápu to. V týdnu taky, ale to se dalo čekat.“

Další dodal: „No, no, moc lidí nechodí.“

Václavák? To samé

Z velikonočních trhů na Náměstí republiky jsme došli na Václavské náměstí, kde je sortiment stánků pochopitelně mnohem bohatší. Ale ani v tomto případě zde nebyli skoro žádní lidé. Naopak v horní části Václaváku u koně a Národního muzea, se tvořily velké davy.

U stánků prázdno a nebylo to tím, že byl pracovní den. Jeden z pracovníků nám řekl, že je to normální a oni konkrétně zde jsou jen proto, aby si zlepšili vztahy s městem. „My jsme na Václaváku přes Velikonoce vůbec poprvé. Ale řekl bych, že je to normální. Lidí je málo, ani o víkendech to není moc dobré. My to spíše bereme tak, že jsme teď tady, abychom tady mohli být přes Vánoce. To je úplně něco jiného,“ okomentoval jeden z pracovníků.

S jeho posledním tvrzením nelze nesouhlasit. Některé loňské scény z vánočních trhů v Praze opravdu připomínaly davové šílenství (více ZDE). Konkrétně desátého prosince jsme se na Staroměstském náměstí prodírali davy, které nepamatujeme. A Václavské náměstí je během Vánoc populární jakbysmet.

Velikonoce tak slavné ale nejsou.

Velikonoční trhy na Václavském náměstí. Zdroj: PrahaIN.cz

V dalších stánkách nám potvrdili, že velikoční trhy nejsou příliš populární. Ani zde nemluvili o povedených víkendech a slabších pracovních dnech. Zákazníků není příliš v jakýkoli den. 

„Lidí málo, málo. Ani o víkendech to není bůhvíjaké. Vánoce nevíme, to jsme tady nebyli, ale určitě je to asi lepší,“ řekla žena a další ji doplnila, že tržby opravdu nejsou vůbec vysoké. 

V hlavním městě jsou velikonoční trhy kromě Náměstí republiky, Václavského a Staroměstského náměstí ještě na Andělu a na náměstí svatého Jiří na Pražském hradě. Zde až do šestnáctého dubna. Výjimku tvoří Náměstí míru, kde skončily už v pondělí. 

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných