foto: Shutterstock/Zlato se k nám dováží v různých formách
Množství dovezeného zlata do Česka eviduje Český statistický úřad od roku 2009. Od této doby do konce listopadu loňského roku byl celkový import tohoto vzácného kovu zhruba 73 tun. Zlato se k nám dováží v různých formách, počínaje zlatým prachem pro elektrotechnický průmysl až po polotovary – desky, plechy, dráty, jenž se získávají například válcováním, tažením nebo vyřezáváním.
Podle zjištění portálu Zlato.cz mají nyní čeští občané téměř dvakrát více zlata než je v sejfech České národní banky (ČNB), která ke konci loňského roku držela 340 tisíc troyských uncí, což je přibližně 10,6 tuny. Domácnosti však podle oficiálních zdrojů od roku 2009 získaly 19,348 tuny investičního zlata.
„U bohatších zemí je takový nepoměr naprosto běžný. Například německé domácnosti podle údajů z roku 2021 vlastní přes 9 000 tun zlata a Bundesbank 3 362 tun, v Itálii je v soukromém vlastnictví 6 418 tun zlata, centrální banka má 2 452 tun, ve Francii je to 4 714 tun, zatímco centrální banka 2 436 tun,“ vysvětluje hlavní analytik akciové společnosti Zlato David Marášek, která patří k předním tuzemským prodejcům investičního zlata.
Hrudky, cihly, peletky...
Celní správa eviduje i dovoz netepaného zlata ve formě hrudek, zrn, ingotů, litých cihel nebo pelet. Podle vyjádření Hany Prudičové z Generálního ředitelství cel nerozlišuje celní norma, zda jde o surovinu pro klenotnictví či o investiční slitky nebo cihličky. Uvedené položky se třídí podle různého druhu zpracování. Zásadní však je, zda byl výrobek získán pouze litím, nebo zda došlo dalším zpracovatelským krokům.
Analytik Marášek uvedl, že centrální banka loni v prosinci bez jakékoliv publicity přikoupila dalších 13 000 troyských uncí zlata, což je více než 404 kg. „ČNB v roce 2021 přikoupila zlato do svých devizových rezerv celkem čtyřikrát v celkové výši 40 000 troyských uncí, tedy 1,25 tuny zlata,“ doplňuje.
Trend je zřejmý
Celkové loňské čisté nákupy nejvzácnějšího kovu tuzemskou centrální bankou ale po odpočtu zlata použitého na výrobu zlatých mincí představují 25 tisíc uncí, což je zhruba 777,5 kg. Takové množství leželo v ČNB naposledy v lednu 2015. Centrální banka obnovila nákupy zlata už v roce 2020, kdy ho pořídila zhruba 1 835 kg.
„Náš zlatý index, který vyjadřuje poměr v držení 70 tun zlata centrální bankou v době vzniku České republiky k aktuálnímu stavu v devizových rezervách ČNB, tak poprvé překonal hranici 15 procent. Trend navyšování zlatých rezerv v sejfech centrální banky za poslední roky je zřejmý. Rok 2019 zlato v ČNB zakončilo na stavu 257 tisíc troyských uncí, o rok později už to bylo 305 tisíc a loni 340 tisíc,“ tvrdí Marášek.
Psali jsme
Tradiční celorepubliková kampaň Suchej únor už 10 let prověřuje vztah české veřejnosti k alkoholu. Měsíční detox od alkoholu si v loňském roce…